milloin olette antaneet vauvallenne vettä?ja tyhmä kysymys kun vesi keitetään niin annataanko sen vain jäähtyä pullossa ja sitten annetaan??Meillä vauva 7 vko ja joskus kun on hikka eikä meinaa huolia maitoa niin kävi mielessä voisiko vettäa antaa?
Vettä
vauvalle??
3403
0Äänestä
Muut lukivat myös
Odottaa vastausta
Näihin keskusteluihin ei ole vielä vastattu. Ole ensimmäinen.
Vastaukset 3
Vanhimmat
aivan vapaasti saa antaa.. kun olen keittänyt veden olen laittanut sen pulloon ja kylmään vesi hauteeseen siinä jähtyy sopivan verran. vedellä onb myös muita hyviä vaikutuksia. kun maidon jälkeen antaa juoda tilkan vettä niin se huuhtelee suuta ja ehkäisee sammasta ettei tarvitse sit siitä muuten huolehtia. ja sitten kun vauvahan syö makuuasennossa niin maito valuu korva käytäviin joka taas aiheuttaa joillakin vauvoilla pahoja korvatulehduksia. kun sinne menee sit se vesikin niin se huuhtelee korvakäytäviäkin. totta kun järjellä ajattelee.. neuvolassa kysyin asiasta niin sanoivat ettei tartte juottaa mutta silti olen syntymästä asti juottanut, näin vältytty pahemmalta sammakselta ja korvatulehdukselta ja poika jo 3kk. että vettä vaan päivittäiseen käyttöön!
vettä ekan kerran kolmen kuukauden ikäiselle kun vauvalle iski ripuli. Sen jälkeen olen antanut vettä välillä ruokailun päätteeksi. Aloitettiin kiinteiden maistelut silloin 3 kk iässä ja en ole keitellyt vesiä ja mitään ongelmia ei ole tullut.
Hikka ei haittaa vauvaa mutta jos annat vettä niin kannattaa keittää kun on noin pieni kyseessä. Juu, voit jäähdyttää pullossa.
Vettä voi antaa ja pitää antaa, niinku ekassa vastauksessa jo sanottiin, huuhtelemaan maitoista suuta ja ehkäisemään sammasta. Ja ehdottomasti hikkalääkkeeksi. Vauvanhoito-oppaassa ehkä sanotaan ettei hikka haittaa vauvaa, mutta tokihan haittaa! Ei meidän vauveli ainakaan saa nukahdettua jos nikotus iskee.