kilpirauhasen vajaatoiminta

boris

tuolla näky alempana olevan alotus munaisen vajaatoiminnasta mutta minun koiralla on kilpirauhasen vajaatoiminta ja syönyt siihen lääkitystä 4 pilleriä päivässä nyt 5 kuukauden ajan ja vieläkin samat oireet eli ylenjuominen,kutina ja kova läähätys jo pienestäkin rasituksesta. eläinlääkäri sanoi että oireet helpottavat kuukaudessa lääkityksen aloittamisesta mutta jo melkein puol vuotta menny eikä mitään muutosta. onko muideen koirilla kilpirauhen vajaatoimintaa?

12

12724

    Vastaukset

    Anonyymi (Kirjaudu / Rekisteröidy)
    5000
    • syystä juuri eilen selasin monta artikkelia aiheesta ja pienelle vähemmistölle lääkitys ei valitettavasti auta ikinä =(mutta isompaa annosta voi koittaa,osa koirista syö jopa 8 tabua jaettuna kahteen kertaan päivässä.

    • Thyroxin

      Ensinnäkin en halua kyseenalaistaa koirasi eläinlääkäriä mutta otettiinhan koiraltas ekaks verikoe kilpirauhashäiriön toteamiseks josta katsottiin että onko kyseessä vajaa-, vai liikatoiminta? Entä käskikö hän seuranta verikokeisiin?

      Täällä tuolla mummelilla todettiin verikokeella erittäin todennäköinen kilpirauhasen vajaa toiminta kuukausi sitten. Lääkkeeksi määrättiin thyroxin 0,1mg kaksi tabua päivässä kahden kuukauden ajan jonka jälkeen uusi verinäyte. Seuranta verikokeella on tarkoitus katsoa miten veriarvot ovat muuttuneet ->lisätäänkö vai pidetäänkö samana vai pienennetäänkö lääkeannosta.

      Kuukauden jälkeen täällä on paljon pirteempi mummeli joka ei ole enään aamu uninen. Silmien rähmintä on vähentynyt, juominen vähentynyt ja vanhasta on tullut oikein vauhtimimmi.

      • boris

        otti verikokeen ja vajaa toiminta on. tuota samaa lääkettä saa myös mun koira mutta neljä pilleriä päivässä. aamulla kaksi ja illalla kaksi. ei olla käyty uudelleen kokeissa kun ei eläinlääkäri mitään puhunut. sanoi vain että oireet loppuu kuukaudessa. vaan ei loppuneet. pitää kai mennä toiselle eläinlääkärille.


      • Thyroxin
        boris kirjoitti:

        otti verikokeen ja vajaa toiminta on. tuota samaa lääkettä saa myös mun koira mutta neljä pilleriä päivässä. aamulla kaksi ja illalla kaksi. ei olla käyty uudelleen kokeissa kun ei eläinlääkäri mitään puhunut. sanoi vain että oireet loppuu kuukaudessa. vaan ei loppuneet. pitää kai mennä toiselle eläinlääkärille.

        Suosittelen että käyt toisella eläinlääkärillä otattamassa seuranta verikokeen. Onko sulla tallessa ne ensimmäisen verikokeen tulokset että saa verrata tuloksia toisen kokeen tuloksiin? Voi olla että lääkkeen annostelu on väärä tai sitten tuo mitä Dava kertoi ettei thyroxin tehoa. Jos thyroxin ei tehoa niin siten on toinen lääke minkä nimeä en nyt muista mutta sen hinta on ihan eri luokkaa.


    • Hoitona käytetään päivittäin tablettimuodossa annettavaa kilpirauhashormonivalmistetta. Annos on aluksi yleensä 10 mikrogrammaa / kg päivässä ja n. 1-2 kk kuluttua tulisi tehdä uusi testi ja tutkia onko annostus ollut sopiva. Lääkitystä joudutaan antamaan koiralle sen koko loppuikä. Vaikka annokset ovat ihmisten annoksiin nähden suuria, on valmiste onneksi melko edullinen. Hoidon aloittamisen jälkeen muuttuu yleensä ensimmäisenä koiran käyttäytyminen ja olemus, muut oireet häviävät usein vasta kuukausien kuluttua, ihon hyperpigmentoituneisuus ei välttämättä kokonaan koskaan. Hormonipitoisuuksia on syytä tarkistaa hoidon aikana, jos vaikutukset alkavat heikentyä tai ilmenee ylitoiminnan merkkejä (ripuli, runsas juominen ja virtsaaminen, levottomuus, voimakas laihtuminen jne.).
      Onko lääkäri huomioinut myös cushinin taudin mahdollisuuden.

    • Ri_ce

      Todettiin reilu puol vuotta sitten. Pari viikkoa thyroxiinin aloittamisesta koira alkoi piristyä silmissä. Apatia, yleinen haluttomuus yms. hävisivät. Koira kiinnostui taas lajitovereistaan, perheenjäsenistään ja ennen kaikkea itsestään ja omasta elämästään. pigmenttiläiskät vaalenivat, karvan kasvu alkoi ja turkin tahmaisuus hävisi.

      Sitten alkoi takapakki noin 2-3 kuukautta lääkekuurin aloittamisen jälkeen. Iholle muodostui karvattomia laikkuja, jyrsiminen ja raapiminen alkoi, iho tummentui ja masennus palasi. Huolestuneena ja epätoivoisena kokeiltiin kaikki mahdolliset poppakonstit, eikä mikään tuntunut auttavan.

      Nyt reilu puoli vuotta lääkityksen aloittamisesta kaikki on hyvin. Koira on kuin uudelleen syntynyt jos vertaa siihen missä kunnossa se joskus oli. Niin miten tähän sitten päädyttiin, no...Ruokavalio käännettiin ylösalaisin, kaikki hyvä pois ja ruokatestaus käyntiin, thyroxin annos pienennettiin, alettiin käyttämään eforion-öljyä, turkin pesu 2*viikossa ja motivointi kuuri käynnistettiin.

      Nyt ollaan liikkeellä niin pienellä thyroxin annoksella, että lieneekö löytyvän enää ensi eläinlääkärikerralla mitään huomioitavaa arvoista:) En tiedä, mutta meillä auttoi tosiaan tuo koko elämäntyylin "remontointi". Uskon, että kannattaa käydä ainakin tarkastuttamassa onko ne kilppariarvot edes heilahtanut suuntaan tai toiseen. Muuten, tuo läähätys kuulosti aika erikoiselta..tarkoittanee siis ilmeisesti rasitusläähätystä vai läähättääkö koira tekemättä mitään??

      • Anonyymi

        Hei!
        Miten muutitte ruokavaliota?


      • Anonyymi
        Anonyymi kirjoitti:

        Hei!
        Miten muutitte ruokavaliota?

        Meillä siirryttiin herkkien koirien hypöallergisiin ruokiin jonka lisäksi pakasteita. Ei mitään ihmisten ruuan jämiä, eikä viljatuotteita.
        Ihmisilläkin kestää lääkitys melkeinpä vuoden, ennenkun arvot on kohdillaan.


    • Nimetön

      Koirallani todettiin 2 vuotta sitten kilpirauhasen vajaatoiminta. Se syö kaksi pilleriä aamuisin ja yhden illalla eli kolme pilleriä päivässä. Lääkitys on tehonnut hyvin ja koirasta ei päällepäin näy että sitä mikään vaivaisi.

    • wenns

      mun koiral samoj oireita kirjottele mul jos haluut

    • Anonyymi

      En osaa sanoa Muideen koirien kilpirauheesta mitään. Soita Suomi24:n auttavaan puhelimeen, ja kerro halustasi kysyä asiaa Muideelta. Muidee kertoo varmasti mielellään lisää kilpirauheesta.

    Ketjusta on poistettu 7 sääntöjenvastaista viestiä.

    Luetuimmat keskustelut

    1. Moikka rakas

      Oon miettinyt meidän välistä yhteyttä viime aikoina. En ihan osaa pukea sanoiksi, mitä kaikkea tunnen, mutta halusin vaa
      Ikävä
      21
      6845
    2. Malmin tapaus on järkyttävä

      Kolme ulkomaalaistaustaista miestä raiskasi nuoren tytön tavalla, jota ei meinaa uskoa todeksi. Mikä voisi olla oikeampi
      Maahanmuutto
      556
      2333
    3. Mitä haluaisit kysyä

      Kaivatultasi?
      Ikävä
      147
      1887
    4. Mitkä asiat teidän elämässänne on

      Tällä hetkellä parasta?
      Ikävä
      87
      1281
    5. HS: Kuka vielä uskaltaa mennä sairaalan ensiapuun?

      https://www.hs.fi/mielipide/art-2000011212025.html Tässä on hyvin ajankohtainen mielipidekirjoitus koskien Malmin sairaa
      Maailman menoa
      98
      1085
    6. Ökyrikas Kurkilahti mussuttaa veroistaan

      Pakeni aikoinaan veroja Portugaliin mutta joutui palaamaan takaisin kun Suomi teki verotussopimuksen Portugalin kanssa.
      Maailman menoa
      91
      981
    7. Mitä haluaisit nähdä

      Kaivatullasi päällä?
      Ikävä
      72
      980
    8. Kaupunki ostaa Kauppamatin

      Joutuukohan yrittäjät lähteen muualle?
      Haapavesi
      33
      863
    9. Jos tämän vaan sulkee ja avaa 5 vuoden päästä

      Täällä on luultavasti edelleen näitä ihan samoja juttuja. On kuin kauniit ja rohkeat samat jutut junnaa. Heips. 👋🏻 E
      Ikävä
      10
      843
    10. Yhdysvalloissa työllisyys paranee, Suomessa työttömyys kasvaa, missä vika?

      Miten tämä on mahdollista että 177 000 uutta työllistä tuli USAssa yhdessä kuukaudessa, vaikka Trump on ruorissa? Orpon
      Maailman menoa
      159
      796
    Aihe