Moromoro! Gradun empiriaosuus olisi tarkoituksena suorittaa teemahaastatteluita käyttäen. Onko luvallista haastatella tuttuja ihmisiä? Ei välttämättä mitään parhaita kavereita, vaan ihan tuttuja ja tutun tuttuja. Kärsiikö tutkimuksen luotettavuus tms? Vähentäisi aika lailla vaivannäköä ja säästäisi aikaa, jos ei tarvitsisi etsiskellä aivan vieraita haastateltavia..
teemahaastattelusta
5
1235
Vastaukset
- on ...
Yleensä tuttujen haastatteleminen vääristää tutkimustuloksia. Täytyy olla erityiset perustelut, miksi haastattelisit juuri tuntemiasi ihmisiä. Omasta kokemuksesta voin myös sanoa, että haastattelusta tuli tutun kanssa vähän puolivillainen, koska kumpikaan ei suhtautunut tilanteeseen riittävän vakavasti.
- Graduilija
Minun mielestä voi haastatella tuttujakin, kunhan haastattelija itse muistaa pitää huolen, että pysytään asiassa. Tutut ihmiset voivat myös kertoa laajemmin asioista kuin täysin tuntemattomat, tästä on myös tieteellistä näyttöä olemassa. Olen parille yliopiston kurssille tehnyt tutkimuksia ja haastatellut teemahaastattelulla niin tuttuja kuin tuntemattomiakin. Teen nyt graduani ja teen haastattelut teemahaastattelulla. Näiden haastatteluiden aikana olen huomannut, että ei aina tuntemattomatkaan henkilöt pysy asiassa vaan kertovat muitakin asioita. Tsemppiä gradun tekoon!
- .......
Juuri asian ulkopuolelta tulevat asiat voivat olla tärkeitä tuloksia ja auttaa haastattelujen suunnittelemisessa.
Yleisesti ottaen: mitä henkilökohtaisempi aihe, sitä järkevämpi on ottaa tutkijan rooli ja sen kautta kysellä intiimejäkin asioita. Tuntemattomalle tutkijalle tutkimuksessa, jossa haastateltavan henkilöys ei voi mitenkään paljastua, kerrotaan usein salaisuuksiakin, koska luottamus on taattu. Tutun kanssa taas mietitään myös mahdollisia seuraamuksia ("mitä tuo ajattelee, jos nyt kerron vaikkapa, miten olen rikkonut lakia").
Se että näkee vaivaa haastateltavien etsimisessä, on etu tutkimuksen kannalta ja tietenkin myös ammattitaidon kehittymisessä. Jos gradun teossa yrittää päästä mahdollisimman vähällä, ei saa siitä niin paljon kuin siitä voisi saada. Työelämässäkin tarvitaan kykyä ottaa haasteita, lähestyä tuntemattomia ihmisiä, luoda ja ylläpitää kontakteja jne. - Ketjun aloittaja
....... kirjoitti:
Juuri asian ulkopuolelta tulevat asiat voivat olla tärkeitä tuloksia ja auttaa haastattelujen suunnittelemisessa.
Yleisesti ottaen: mitä henkilökohtaisempi aihe, sitä järkevämpi on ottaa tutkijan rooli ja sen kautta kysellä intiimejäkin asioita. Tuntemattomalle tutkijalle tutkimuksessa, jossa haastateltavan henkilöys ei voi mitenkään paljastua, kerrotaan usein salaisuuksiakin, koska luottamus on taattu. Tutun kanssa taas mietitään myös mahdollisia seuraamuksia ("mitä tuo ajattelee, jos nyt kerron vaikkapa, miten olen rikkonut lakia").
Se että näkee vaivaa haastateltavien etsimisessä, on etu tutkimuksen kannalta ja tietenkin myös ammattitaidon kehittymisessä. Jos gradun teossa yrittää päästä mahdollisimman vähällä, ei saa siitä niin paljon kuin siitä voisi saada. Työelämässäkin tarvitaan kykyä ottaa haasteita, lähestyä tuntemattomia ihmisiä, luoda ja ylläpitää kontakteja jne.Tässä tapauksessa tutkimus ei koske mitään henkilökohtaisia asioita. Tarkoitus on pyrkiä kartoittamaan tietyn tuotteen ostoprosessia (ei kovin intiimi asia) ja etsiä mahdollisimman erityyppisiä ostoprosesseja, jotta niitä voi sitten profiloida tms.
Pitäisi ilmeisesti kysyä ohjaajalta hänen mielipidettä, mutta vastauksia saa häneltä odotella useita viikkoja.. - ..........
Ketjun aloittaja kirjoitti:
Tässä tapauksessa tutkimus ei koske mitään henkilökohtaisia asioita. Tarkoitus on pyrkiä kartoittamaan tietyn tuotteen ostoprosessia (ei kovin intiimi asia) ja etsiä mahdollisimman erityyppisiä ostoprosesseja, jotta niitä voi sitten profiloida tms.
Pitäisi ilmeisesti kysyä ohjaajalta hänen mielipidettä, mutta vastauksia saa häneltä odotella useita viikkoja..Erinäisissä oppikirjoissa sanotaan, että tuttuja ihmisiä ei pitäisi haastatella ainakaan ammattimaisissa tutkimuksissa. Vaikka gradu on harjoittelua, sen arvioinnissa yleensä kiitetään juuri ammattimaisuutta ja tieteellistä pätevyyttä. Joka tapauksessa tulisi menetelmän kuvauksessa perustella, miksi ja miten haastateltavat valittiin. On siis osattava arvioida kriittisesti, millä tavalla menetelmä vaikutti tutkimuksen tuloksiin.
Koska aihepiirisi ei ole kovin "intiimi", löydät varmasti helposti muitakin kuin tuttaviasi haastateltaviksi.
Ketjusta on poistettu 0 sääntöjenvastaista viestiä.
Luetuimmat keskustelut
- 1101293
Taas puukotus yläristillä!
Tänään taas puukotettu hengiltä ihminen Kuopiontien läheisyydessä yläristillä! Nyt näitä alkaa olla viikoittain!381055Mitä teillä grillataan juhannuksena? Anna oma vinkkisi grilliherkkuihin
Kesä ja juhannus on grillailun kulta-aikaa. Mitä teillä grillataan juhannuksena? Anna oma vinkkisi grilliherkkuihin. Ka41915- 102888
Ihana juhannusperinne
Lähdemme aina juhannuksena aivan hirveässä kännissä kiikkerällä veneellä pieliselle! Se on hauskaa ja jännittävää puuhaa46727Älä itke rakas.
Tunnen sun kyyneleet silmissäni. Kaikki tulee menemään hyvin. Loppu häämöttää jo...56708Olen päättänyt tappaa itseni tämän vuoden puolella
Minulla ei ole oikeastaan mitään hävittävää. Elämäni on surkeaa ja tunnen ihmisten tuijotukset ja supinat. Ne nauravat r78689Mistä tunnistaa suomussalmelaisen kassajonossa
Terveiset täältä Kuopiosta! Olen aikoinaan Suomussalmelta lähtenyt maailmalle ja muutaman mutkan kautta päätynyt savon s66668- 34616
- 57597