MISSÄ

PELLAVAPÄÄT?

MISSÄ PUOLANGAN PELLAVA-KUNINKAAT NYKYÄÄN?
JOKO RAHAA ON PAALATTU MINKÄ VERRAN?
NAURATTAA NIIN PERKELEESTI...!!

13

2911

Äänestä

    Vastaukset

    Anonyymi (Kirjaudu / Rekisteröidy)
    5000
    • paali jäi

      ilmeisesti tekemättä, sääli olisihhan ajatus ollut hyvä.

    • ukkokuu

      simo lypsää kuntaa paikan päällä ja ville taitaa olla palannut mistä lähtikin eli lypsylle.ei ottanut timpurin hommatkaan onnistuakseen kun sai loppu tilin raksalla.ja martti ehkä örisee siellä tuotannon talossa naulaperällä.sai ville kuitenkin sen verran jossakin vaiheessa pimeätä rahaa,että pystyi ostamaan uuden auton.

      • ??? ??

        Simosta tullunna karjakko?
        Eipä olisi pojasta uskonu, olisi luullu että joku Tj ennemminkin.


      • Oikeaa tietoa

        Nyt tuli oikeaa tietoa asiasta.Käsi kun on tottunut tiettyyn "otteeseen",niin ei se hevillä muuksi muutu.


      • se Ville?
        Oikeaa tietoa kirjoitti:

        Nyt tuli oikeaa tietoa asiasta.Käsi kun on tottunut tiettyyn "otteeseen",niin ei se hevillä muuksi muutu.

        Onkohan Villellä sama selitys kun Nätti Jussilla= "siinäpä se"


      • sivusta seurannut

        Liekö tuo Ville emännän perintörahoilla ostanut fiatin, ku kuulema on puolesa pitäny....


      • hah-hah-haa
        sivusta seurannut kirjoitti:

        Liekö tuo Ville emännän perintörahoilla ostanut fiatin, ku kuulema on puolesa pitäny....

        Kyllä se on rehellisellä työllä tienannu rahansa. On niin pirun ropsakka työmies että.... ku ihtesä kehumiselta vain rauhan saisi. Mitenköhän tuottosa se koirakenneli lie siellä takapihalla, vai joko se tulvavesi on sen vieny mennessään?!


    • FT- Flaxille

      Puolangan kunta antoi toimeentulotukea kymmeniä tuhansia euroja. Nurin meni sekin yritys. Nyt Ville on palannut valtuutetuksi Rapatin tilalle. Ryhtyykö Ville kerjäämään kunnalta toimeentulotukea johonkin keksimäänsä projektiin, vaan pysyykö Ville lypsy jakkaralla, kuten maatalouslomittajalle kuuluisi?

      • Rekrytoija

        Eikös siellä Mycofoodilla ole Rapatin jälkeensä jättämä tehdaspäällikön paikka auki. Kyllähän rivakat keskustapäättäjät tarvitsevat bisnes-laaksoon oman miehensä rihmastojen kasvua valvomaan, ettei halla pääse panemaan.


      • Palaneenkäryä

        Ville luuli olevansa Puolangan suurin yrittäjä ja keksijä puheistaan päätellen. Ei ollut tavallista duunaria tunteakseen, joten rämpiköön jälleen lehmän lietteessä. Ainakin 10 vuotta eleskeli tuki- ja hankerahoilla ja kehui miten helpolla rahaa tienataan. No, Ville taitaa olla jumalan lahja Puolangan kunnalle..! Tiesittekö muuten, että se sammaltehdas jakoi paperilla osinkoja paljon ennen kun koneet oli Naulaperällä. Voe niitä suunnitelmia!!!!


      • tietää asiat
        Palaneenkäryä kirjoitti:

        Ville luuli olevansa Puolangan suurin yrittäjä ja keksijä puheistaan päätellen. Ei ollut tavallista duunaria tunteakseen, joten rämpiköön jälleen lehmän lietteessä. Ainakin 10 vuotta eleskeli tuki- ja hankerahoilla ja kehui miten helpolla rahaa tienataan. No, Ville taitaa olla jumalan lahja Puolangan kunnalle..! Tiesittekö muuten, että se sammaltehdas jakoi paperilla osinkoja paljon ennen kun koneet oli Naulaperällä. Voe niitä suunnitelmia!!!!

        varmalta taholta kerrottiin, että Ville esittelee itseään keksijänä. Keksijöitähän kaikki lypsyjakkaralla istuvat lomittajat ovat, kukin omalla tavallaan. Juuri tyypillinen puolankalainen päättäjä. Varmasti verovarat menevät jonkun konkurssikypsän yrityksen epätoivoiseen pönkittämiseen ja Ville kannattaa esitystä! Olette te puolankalaiset hulluja kun valitsette itselle päättäjät, jotka surutta hävittää rahanne ja sitten uutisoidaan kuinka Suomen valtio on joutunut puuttumaan hulvattomaan menoon.


    • Naolaperällä

      Vai vielä keksijä. Rosvohan se on tämä ville poeka. Työpaikoiltaan varastaa tavaraa ym.
      Naolaperällä kuuluu kesämökki olevan jonne haalaa varastamansa tavarat

    • oiuytreetyiopå

      Oon kuullu että sielä mökillä porukassa pieruja sytyttelevät ja äänen naoroavat.

    Ketjusta on poistettu 0 sääntöjenvastaista viestiä.

    Takaisin ylös

    Luetuimmat keskustelut

    1. Ei sua enään tunnista

      Kun olet vanhentunut ja lihonut.
      Ikävä
      101
      5643
    2. Huomenet naiselle

      Harmittaa ettei ehkä nähdä enää koskaan. Näillä mennään sitten.
      Ikävä
      56
      4261
    3. Mikä kaivatussasi kolahti?

      Mikä oli erityistä?
      Ikävä
      47
      2557
    4. Etsin vastaantulevista sua

      Nyt kun sua ei oo, ikävöin sua niin v*tusti. 😔Jokaisesta etsin samoja piirteitä, samantyyppistä olemusta, samanlaista s
      Ikävä
      28
      2388
    5. Kaikesta muusta

      Mulla on hyvä fiilis. Mä selviän tästä ja sit musta tulee parempi ihminenkin. Ainut, mitä mun pitää nyt välttää on se ko
      Ikävä
      16
      1845
    6. Hyvää yötä.

      Miten äkäpussi kesytetään? 😉 pus
      Ikävä
      15
      1504
    7. Ajatteletko koskaan

      Yhteisiä työvuosia ja millaista silloin oli? Haluaisin palata niihin vuosiin 🥹
      Ikävä
      33
      1352
    8. Tekis mieli lähestyä sua

      Mutta pelkään että peräännyt ja en haluis häiritä sua... En tiedä mitä tekisin olet ihana salaa sua rakastan...💗
      Ikävä
      20
      1210
    9. Kyllä hävettää!

      Olla taivalkoskelta jos vuoden taivalkoskelainen on tuommoinen tumpelo.
      Taivalkoski
      24
      1111
    10. T, miten mun pitäis toimia

      Olen niin toivottoman ihastunut suhun...ollut jo liian,monta,vuotta. Lähestynkö viestillä? Miten? Sun katse...mä en kest
      Ikävä
      43
      1081
    Aihe