Epäonnea tuottava

asunto...

Asun tällä hetkellä huoneistossa, jonka numero on 13. Aion muuttaa täältä piakkoin pois, sillä täällä ei ole kaikki kunnossa. VAROITUS KAIKILLE, ÄLKÄÄ KOSKAAN MUUTTAKO ASUNTOON, JONKA NUMERO ON 13.

2

602

    Vastaukset

    Anonyymi (Kirjaudu / Rekisteröidy)
    5000
    • ei ongelmia

      Minulla ei ole koskaan ollut mitään ongelmia 13 numeron suhteen, vaikka nimipäiväni on 13 pv. ja joskus se sattuu jopa perjantaiksi.
      Myöskään muita numeroita en pidä merkityksellisempinä kuin joitain toisiakaan.
      Ehkä on niin, että jos ei johinkin asioihin usko, niin sillä asialla ei ole henkilölle merkitystä.
      Epäonnen numeroihin uskominen on mielestäni hölynpölyä.

    • Hjelppis

      Luvun 13 epäonnisuus on saattanut syntyä siitä että temppeliritarien pomo poltettiin roviolla perjantaina 13. päivä. Luku tuotti siis onnettomuutta hänelle, mutta miksi ihmeessä sen pitäisi tuottaa sitä muille?

      Toinen syy miksi 13 on saattanut saada huonon kaiun on ajatus Jeesuksesta ja 13 opetuslapsesta. Jeesushan oli tavallaan 13. tyyppi tuossa laumassa ja hänelle kävi kalpaten.

      Mutta jos sinulla ei ole asunnossasi 12 äijää niin että olisit itse 13. niin mitäpä sinulle sattuisi... :)

    Ketjusta on poistettu 0 sääntöjenvastaista viestiä.

    Luetuimmat keskustelut

    1. Mikä kaivatussasi

      Oikein häiritsee?
      Ikävä
      146
      1970
    2. Stubb kävi pelaamassa golfia Trumpin kanssa Floridassa

      Presidentit tapasivat aamiaisella, pelasivat kierroksen golfia ja lounastivat yhdessä. Vierailu oli luonteeltaan epävir
      Maailman menoa
      303
      1177
    3. Mies, miksi et vaikuta halukkaalta?

      Ihmeellistä käytöstä mieheltä. Toki et ole mikään teinipoika enää.
      Ikävä
      83
      989
    4. Minä tiedän sen

      Sinun ei tarvitse nainen sitä sanoa, minä tiedän jo sen.
      Ikävä
      35
      888
    5. Minkä kultakimpaleen

      Menetän jos en saa häntä. Joku muu saisi nauttia siitä hellyydestä, huumorista ja intohimosta. Ehkä hän ymmärtää nyt mik
      Ikävä
      31
      829
    6. Hitto että tekis

      Mieli saada sua
      Ikävä
      53
      799
    7. Joustoasuminen , kyykyttämistä vai ihan vaan mielenvikaisuutta?

      https://yle.fi/a/74-20149669 Kun asumistukia leikataan joittenkin sääntöjen mukaan,olis pakko muuttaa halvempaan. Mutta
      Maailman menoa
      18
      756
    8. 71
      754
    9. Ikävä on häntä

      Josta on tullut niin tärkeä ja rakas. Olisinko onnellinen hänen kanssaan. Ne rakastavat silmät jotka mua katsoo aina jos
      Ikävä
      56
      709
    10. Onko kaivattusi

      Työelämässä vai ei? Jo on niin mitä ajattelet hänen ammatistaan? Jos ei ole niin haittaako se sinua?
      Ikävä
      44
      701
    Aihe