Kuulutko liittoon??

Paljon toi liitto vie liksasta pois?
Kuulutko liittoon itse?
Kuinka pitkä aika pitää olla hommissa, että saa liiton kautta rahaa, jos jää työttömäks?
AInakin pienyrittäjiltä saa jälkeenpäin perittyä liiton kautta maksamattomat rahat, ne tykkää kusettaa työntekijää. Kai se on pakko liittyä liittoon ku alotin jakeluhommat. Mitä mieltä liitosta?
283238
Äänestä

Muut lukivat myös

Vastaukset 28

Vanhimmat

Ei kait se ollut kuin pari prossaa ja senkin saa vähentää verotuksessa täysmääräsenä pois.

Äänestä
  • ei niitä pitäisi mihinkään verovähennyksiin saada, on tietysti paljon muutakin mitä ei pitäisi vähennyksiin hyväksyä.

    Äänestä

Ehdottomasti liiton kannataa liitua,vaikka tulevaisuuden varalta.Täytyy olla liiton jäsein 10 kuukautta,että sais liiton työttömyyskorvauksen.
Jäsenmaksu 1,6% bruttopalkasta.
Itse liitossa vuotelta -94.

Äänestä
  • Juu,se on ihan ensimmäinen homma mikä kannattaa hoitaa siis se liiton jäsenyys.Jos isäntä alkaa jo siinä vaiheessa nikottelemaan kannattaa olla muutenkin tarkkana.Nykyisessä meiningissä missä työntekijästä puristetaan kaikki irti liitto on ainut tuki ja turva.Itsekin luulin nöösipoikana että se liiton jäsenmaksu on ihan hukkaan heitettyä rahaa,mut on näkemykset muuttunu vajaassa kahessakymmenessä vuodessa.Sekin kannattaa muistaa että liitto on just niin vahva ku sen jäsenet on,ei liitto ilman napakoita jäseniä oo mitään.Lopuks sellane juttu että en oo ikinä sosialistia äänestäny missään vaaleissa,ettei tarvi alkaa sitä sossuks syyttelyä..

    Äänestä

  • ajat tosin muuttuu, että turhia olet maksellut,vehnäselle vetää turvan kun lukee kamraatin tarinaa, jo vuodesta -94, voi voi mikä pelle!

    Äänestä

  • sinä vaan kirjoitti:

    ajat tosin muuttuu, että turhia olet maksellut,vehnäselle vetää turvan kun lukee kamraatin tarinaa, jo vuodesta -94, voi voi mikä pelle!

    maksanut liiton maksuja, ja saannut vähentää ne sitten täysimääräisinä verotuksessa. Outoa ja puoluellista toimintaa, esim. peruspäivärahan saajaa kohtaan.

    Äänestä

marttaliittooon, evankelistienlittoon, homoliittoon, lesboliittoon, maalaisliittoon ja varsovanliittoon!!!

Äänestä
  • avoliitto,avioliitto puuttuu.Oikeita rahareikiä.

    Äänestä

  • oot sinkku! kirjoitti:

    avoliitto,avioliitto puuttuu.Oikeita rahareikiä.

    Mie oon onanisti

    Äänestä

Älä liity ainakaan auto ja kuljetusalan liittoon.On ihan perseestä,kallis ku mikä ja saatu hyöty olematon.Liitosta eronnut tosi paljon porukkaa,siirtyneet loimaan kassan asiakkaiksi.Jos liiton johdossa on mies jolla ei ole edes ajokorttia,niin eikö sekin jo kerro jotain...

Äänestä
  • Loimaan kassa on vain työttömyyskassa, ei mikään liitto.

    Ammattiliittoon kuuluessaan henkilö saa liitolta muutakin kuin vain sen työttömyyskorvauksen. Esimerkiksi epäselvissä asioissa palkkaukseen liittyvää palvelua, lainopillista palvelua irtisanomiskiistoissa jne.

    Ammattiliitto taistelee kuljetusalalle palkat jne, Loimaan kassan jäsenet saavat samat edut, vaikka eivät edes kuulu liittoon, oikeastaan Loimaan kassan jäsenet pitäisi laittaa itse neuvottelemaan palkkaan, työaikaan, loma-aikoihin jne liittyvät asiat ja vain liittoon kuuluvat saisivat liiton neuvottelemat edut.

    Äänestä

  • Ei haittaa vaikka Rädyllä ei ole ajokorttia.Eihän moni ammattikuskeista osaa edes ajaa,ainakaan sääntöjen mukaan...

    Äänestä

  • hieman... kirjoitti:

    Loimaan kassa on vain työttömyyskassa, ei mikään liitto.

    Ammattiliittoon kuuluessaan henkilö saa liitolta muutakin kuin vain sen työttömyyskorvauksen. Esimerkiksi epäselvissä asioissa palkkaukseen liittyvää palvelua, lainopillista palvelua irtisanomiskiistoissa jne.

    Ammattiliitto taistelee kuljetusalalle palkat jne, Loimaan kassan jäsenet saavat samat edut, vaikka eivät edes kuulu liittoon, oikeastaan Loimaan kassan jäsenet pitäisi laittaa itse neuvottelemaan palkkaan, työaikaan, loma-aikoihin jne liittyvät asiat ja vain liittoon kuuluvat saisivat liiton neuvottelemat edut.

    Kuuluit liittoon tai et, joudut noudattamaan samoja pykäliä mm palkkataulukossa, ajoajoissa, työajoissa. Siis miksi maksaa tyhjästä? Apua et saa mikäli sellaista tarvitset, mutta rahasi kelpaavat. Sain liitoista tarpeekseni kun tyhjästä makselin vuosia.

    Äänestä

"ns loimaan liitossa" vuoden jäsenmaksu 65euroa
sillä saat työttömyysturvan,jos hoidat työsi kunnolla et tule tarvitsemaan akt:n lakimiesten palveluita.Jos niitä yleesäkään muutkaan saavat kuulopuheiten perusteella,kunhan nostavat palkkansa jonka ruohonjuuritaso heille tienaa ja nauravat "partaansa"
Suomi vapaa maa ja harkinta on sinun.

Äänestä
  • Mutta moni nuori ajaa "parivuotta vahingossa" väärällä palkalla ja silloin kun hälytyskellot rupee soimaan niin on jo myöhäistä.

    Äänestä


  • Jumala loi maan kirjoitti:

    Loimaan työttömyyskassa ei ainakaan järjestä koulutusta ajankohtaisista asioista.

    http://www.akt.fi/easydata/customers/akt/files/Sivut/Kutsu_kuljettajille_Tre.pdf

    Tässä linkissä mahdollisuus jäsenille, muut varmaankin opettelevat kantapään kautta!

    Onhan se varmaan kiva tuttujentapaamis- ja ruokailutilaisuus, ei kai siinä mitään. Vaan kun asiaa on lopulta aika vähän ja sen löytää netistä, ei ole ameriikan temppu lukaista noita asioita läpi ihan itse. Tuli jopa tulostettua nuo sivut, voi sitten vielä varmistaa jos joku ehdottelee kummallisia asioita.

    http://www.tyosuojelu.fi/fi/ajojalepoaikamuutokset/1500

    Äänestä

Kyllä varsinkin aloittajalle liitosta on iloa ja selkänojaa.
Myös yrittäjän/työnantajan kannalta ok.
Liittoon kuuluvat nuoret sekä asiat hyvin tuntevat työntekijät,kuuluvat sitten liittoon tai ei hyvä, työehtojen kannalta ennakoitavissa oleva ratkaisu.
Kohdatessasi työnantajan joka ei palkkaa sinua liiton vuoksi olet vain välttynyt vaikeuksilta.

Äänestä

Jep kyllä kuulun littoon, YTK-kassaan eli loimaanliiton jäsen olen.
Ja henkilökohtaisesti olen sitä mieltä tästä jälkeen päin liiton lakimiesten avulla peritystä tilistä. Että kun sovitaan palkkaa, niin silloin pitää olla miestä sanomaan kelpaako liksa vai eikö!!
Itse olen ainakin pärjännyt näin hyvin, ja aina on palkasta sopimukseen päästy.
Ja tuo YTK-kassan jäsenmaksu on 65 euroa/vuosi

Äänestä
  • teillä ajelemassa. urakalla ajetaan ja kaikki kuuluu urakkaan ja MIKÄ EI KUULU LAITETAAN KUULUMAAN.

    Äänestä

  • on liikaa kirjoitti:

    teillä ajelemassa. urakalla ajetaan ja kaikki kuuluu urakkaan ja MIKÄ EI KUULU LAITETAAN KUULUMAAN.

    laita rohkeesti vaan se punalippu peiliin liehumaan niin tunnistaudut paremmin liikenteessä.

    Äänestä

  • et kuulu liittoon vaan yksityiseen työttömyyskassaan, joka ei eurojasi hae jos tilit jää saamatta. ota selvää asioista ennenkuin rehentelet

    Äänestä

AKT:oon. Kumipyörät pyörii mutta Kemianliitossa. Mikäli AKT/ALT:n puolelle siirryn, liitto on joku muu kuin Rädyn luotsaama. Näkemykset eroavat jonkun verran nääs. Jokunen vuosi takaperinhän oli hilkulla alkaa tukilakko stadin dösäkuskien puolesta (silloin olin AKT:ssa) ja luottamusmies soitti, olisikohan ollut perjantaipäivä, ja sanoi että maanantaina pysähtyy liikenne jos eivät sopua saa. Oikeus oli jo todennut lakon laittomaksi jonka myös sanoin luottamusmiehelle. Vaihtui puheenaihe melko nopeasti..
Ei liitto huono asia ole, sieltä saa tosiaan yllämainittua tukea. Yksityisillä kassoilla on myös olemassa lakimiespalvelua toki. Mieti itse onko se sen arvoista. Hinnasta tuskin on kiinni.

Äänestä

Kuului akt liittoon ja katsoi viisaammaksi erota.Tämä akt ei juurikaan saa niitä asioita ajettua läpi mitkä meihin kuljettajiin heijastuisi.Lehdessä pakinoitsee väliilä kasanedustajan rouvat ja välillä taas jotkut muut LIITO"miehet".Olen tyytyväinen näin.Mutta nämä liitto asiat jakaa aina mielipiteet ja jokainen tekee/laittaa rahansa aivan minne itse tykkää

Äänestä
  • Kyllä liitto on hyvä ongelmatilanteissa. Palkkojen lisäksi hoitavat paljon mm. kiistatapauksia vakuutusyhtiöitä vastaan. Tapaturman sattuessa vakuutusyhtiöt kun tykkäävät tulkita asioita omaksi eduksi. Ja tuolloin maksetut jäsenmaksut on nopeasti tienattu.

    Äänestä

niin kannattaa ja jos on kusetus mielessä nii silloin pitää kuulua liittoon.
ja maksattaa vuoden liksa isännällä uudestaan.

onhan kesällä noita keravalla jakareita erään kaljatehtaan pihassa josta voi aloittaa ja tehdä tunteja mukavasti ja kiekot liittoon kesän päätyttyä

Äänestä
  • Itse en ole noihin Keravan jakareihin sotkeutunut, mutta olin viime kesänä 5 kk lomittajana ja töihin mennessä minulle luvattiin TES. Työnantaja maksoi kylläkin vain TES-peruspalkkaa läpituntipalkkana, jota ihmettelin suuresti. Mutta syksyllä asiaa puitiin sitten kunnolla ja sain lisät sekä aikamoisen ylityöpotin. Eli syksyn lopputili oli tosi mojova.

    Kesäksi menen taas ajamaan ja TES on luvattu. Jännityksellä odotan, mikä käsitys tällä tulevalla työnantajalla on TES-palkasta.

    Äänestä

Jos joutuu AKT korvauksiin,kuin paljo ja millä perustella ne maksaa ja laskee?

Äänestä

Ketjusta on poistettu 3 sääntöjenvastaista viestiä.

Kommentoi aloitusta


Scania R32 kirjoitti:

Paljon toi liitto vie liksasta pois?
Kuulutko liittoon itse?
Kuinka pitkä aika pitää olla hommissa, että saa liiton kautta rahaa, jos jää työttömäks?
AInakin pienyrittäjiltä saa jälkeenpäin perittyä liiton kautta maksamattomat rahat, ne tykkää kusettaa työntekijää. Kai se on pakko liittyä liittoon ku alotin jakeluhommat. Mitä mieltä liitosta?

Anonyymi
5000

Ilmoita asiaton sisältö

  • Sisältää materiaalia, joka on loukkaavaa, herjaavaa, rasistista, uhkailevaa tai ahdistelevaa.

  • Materiaali sisältää nimiä, yhteystietoja tai muita henkilökohtaisia tietoja. Julkisuuden henkilöistä, julkisissa viroissa toimivista ihmisistä sekä yritysten vastuuhenkilöistä saa keskustella työhön liittyen. Myös yksityiselämään liittyvistä asioista voi keskustella siltä osin, kuin niistä on julkisesti kerrottu.

  • Sisältää lapsille haitallista tai heiltä kiellettyä materiaalia. Seksuaalinen sisältö on sallittua aiheeseen tarkoitetuilla palstoilla, joiden ikäraja on 18 vuotta.

  • Lainvastaista sisältöä voi olla mm. yksityiselämää loukkaavan tiedon levitys, kiihottaminen kansanryhmää vastaan, laiton uhkaaminen, alaikäisiin liittyvä seksuaalinen sisältö/grooming, petokset, identiteettivarkaudet, kunnianloukkaukset ja tekijänoikeusrikkomukset.

  • Sisältö ei liity palstan tai keskusteluketjun aiheeseen.

  • Viesti ei ole suomea tai ruotsia (pl. International Forums), se sisältää mainontaa, se sisältää tekijänoikeuksin suojattua materiaalia, se on massapostitus tai jokin muu syy.

Jaa keskustelu