itellä oli ventossa tuossa kerran vikana sellainen että jarrut eivät ottaneet toiseen takajarruun juuri lainkaan. ei mennyt katsastuksesta läpi. jarruosat olivat kuitenkin ehjät ja hyväkuntoiset. vika oli silloin joku "paineentasausventtiili" vai mikä sen oikee nimi mahtoikaan olla. mutta se on jossain taka-akselissa ja säätelee jarrupainetta tasaisesti pyöriin. sen hinta oli noin 160e. tiedoksi vaan jos jollakin sama vika tulee eteen. korjaamolasku teki kaiken kaikkiaan hiukka yli 200e silloin.
jarruasiaa
ventossa
3605
0Äänestä
Muut lukivat myös
Odottaa vastausta
Näihin keskusteluihin ei ole vielä vastattu. Ole ensimmäinen.
Vastaukset 3
Vanhimmat
jarrut etupainoisina ettei takajarrut lukkinnu ennen etujarruja kevyen perän takia
Moni ihmetellyt miksi aina toinen takapyörä menee tehottomaksi.
Vaikka periaatteessa pitäisi mennä molemmat. Vika korjaantuu useasti kiristämällä sitä jousta joka joka säätää sitä venttiiliä. Omituista tässä on vielä se, että molemmat takapyörät ovat balanssissa kiristyksen jälkeen.
Takajarrut kuuluvat eri jarrupiireihin.
Jarrupaineen säätimessä on siis kummallekin pyörälle oma karansa, joka säätää kuormituksen mukaan takajarruille menevää painetta.
Kannattaisi raottaa sitä kumituttia ja ruiskuttaa CRC:tä säätimeen, niin karat eivät jumittuisi, mikä on todellinen syy epätasaisiin takajarruihin.