Tokokuussa

Matkailu avartaa

Olis tarkoitua käydä toukokuussa työporukalla Berliinissä. Onko kenelläkään kokemusta Berliiniläisistä musiikki- ym klubeista. Tarkoitan lähinnä jazz-, latin-, soul-, funk-, ym sen henkistä musiikkia. Netistä kävin katselemassa. Löytyi mm Havana, B-flat, Quasimodo, Soda ym. Mutta kun tuo netistä katselu on hieman rajoittunutta. Vasta paikanpäällä saa oikean käsityksen paikoista.

2

446

    Vastaukset

    Anonyymi (Kirjaudu / Rekisteröidy)
    5000
    • Kun ne menee pilalle

      Parhaat klubit on niitä, joihin ei turistit eksy ja joita ei löydy suurten ksutantajien turistioppaista. Aina kun jokin paikka bongataan johonkin kirjaan, sinne alkaa lappaa turisteja ja paikka menee pilalle.

      Ku'dammin tuntumassa on parhaasta päästä Quasimodo, Die Kleine Weltlaterne ja A-trane.

      Mutta jos olet kunnon bailaaja niin voisin vinkata sen verran että uskaltaudu pois sieltä Ku'dammilta ja suuntaa kohti itäpuolta! Ostbahnhofin lähellä on Maria ja Non Tox, seuraavan juna-aseman eli Wahrschauer strassen aseman lähellä jatkuu vanha tehdasalue täynnä kunnon baareja (Knorre, Astrobar, Dachkammer, Tagung ...)... ja jos tungos ei haittaa ja jaksat bilettää aamuneljään, niin Rigaer Strassen Fischladenista voisit tykätä.

      • Armoton bailaaja

        Fischladen on hyvä, tosiaan.

        Ja jos tykkää vähän erikoisemmasta menosta niin Kit Kat on ehdoton kokemus - nahkaa ja lateksia ja sellaista, pukukoodi on tiukka. Sijaitsee länsipuolella Schönebergin kaupunginosassa, lähellä Ikeaa ja Bauhausia, vähän teollisuusalueella.

        Keskustan ja Ku'dammin paikat on minustakin yhtä tylsiä kuin keskustan paikat yleensäkin, missä tahansa.


    Ketjusta on poistettu 0 sääntöjenvastaista viestiä.

    Luetuimmat keskustelut

    1. Israel aloitti 3. maailmansodan

      https://www.is.fi/ulkomaat/art-2000011297979.html Israel se sitten aloitti näköjään kolmannen maailmansodan.
      Maailman menoa
      485
      3800
    2. Kaksi vuotta

      Sitten mä ihastuin suhun päätä pahkaa, kun meillä klikkasi heti ekasta päivästä lähtien. Et varmasti tunne samoin ja tek
      Ikävä
      15
      2836
    3. Nainen, meidän talossa on säännöt

      1. Mies on aina oikeassa. 2. Ei vastaväitteitä. 3. Mäkättäminen kielletty. 4. Suhde on tärkein. 5. Ei salaisuuksia. 6. E
      Ikävä
      279
      2158
    4. Raamatun kiroukset ja uhkaukset osoittavat sen ihmisperäisyyden

      "Se sanotaan galatalaiskirjeessä, että jos joku levittää väärää evankeliumia: "...jos joku julistaa teille evankeliumia
      Hindulaisuus
      449
      2013
    5. Miksi me ei mies voida edes viestitellä irl?

      En odota enkä vaadi mitään, voitaisiin vain olla yhteyksissä jollain tapaa ihan oikeasti.
      Ikävä
      84
      1364
    6. Tekisin mitä vaan että

      Pääsisin eroon susta.
      Ikävä
      156
      1271
    7. Oliko Farmi-finaalitehtävät mielestäsi tasaveroisia Lloydin ja Johannan välillä?

      Onnea Farmi-voitosta, Lloyd. Et tainnut olla ihan kaikkien suosikki, mutta puskit voittoon! Oliko finaalitehtävät miel
      Tv-sarjat
      63
      1138
    8. Mies haluaisin sinun kanssa

      Rakkauslapsen. Hänestä tulisi tosi söpö ja fiksu.
      Ikävä
      80
      1048
    9. Onko hän elämäsi rakkaus?

      Itse olen sitä mieltä että kyllä se näin taitaa nyt olla
      Ikävä
      56
      1019
    10. Rakennetaanko yhdessä?

      Haluaisin rakentaa sun kanssa yhteistä tulevaisuutta❤️ Onko meistä siihen? Huomaan että sulta puuttuu se joku tärkeä elä
      Ikävä
      41
      1018
    Aihe