Valkoinen, erivärisilmäinen, ½pitkäkarvainen kissaneiti etsii valkoista sulhasta Lappeenrannasta. Jos samoja ominaisuuksia, olisi plussaa, mutta ei pakollista, kunhan on valkoinen.
Sulhoa vailla
Tuisku-Nöpö
10392
0Äänestä
Muut lukivat myös
Ketjusta on poistettu 2 sääntöjenvastaista viestiä.
Odottaa vastausta
Näihin keskusteluihin ei ole vielä vastattu. Ole ensimmäinen.
Vastaukset 10
Vanhimmat
ettei vastaukset tule sitten järkytyksenä. Tässä yksi esimerkki:
http://keskustelu.suomi24.fi/show.fcgi?category=102&conference=627&posting=22000000024573412
Tuosta ketjusta ei ollut minkään näköistä vastausta valkoisen kollikissan etsintään. Enkä löytäneet muualtakaan. Ja kyllä, olemme harkinneet tuota pentujen hankintaa tarkkaan, ja siksi etsimme juuri valkeaa kollia.
mukavalla asenteella liikenteessä.
missäs kohtaa tuossa viestissä sanottiin, että vastaus löytyisi siitä viestiketjusta??
joku laittanut sulle hyvää hyvyttään varoituksen: "..ettei vastaukset tule sitten järkytyksenä".
tavaapa uudestaan..
Ei siinä kolleja luvattukkaan. Ihan samaa kyselen kuin ko. viestiketjun aloittaja, eli, onko tätä kautta mahdollista löytää kolli ilman "vain-rotukissoilla-oikeus-lisääntyä-hallitusti" -viestejä. Jos vain rodunjalostus tarkoituksella rodut risteytyvät keskenään, niin kohta ollaan yhtä kammottavassa tilanteessa kuin koirien puolella. Maatiaiskissat ovat terveitä!
Eli, ONKO TÄTÄ KAUTTA MAHDOLLISTA LÖYTÄÄ VALKOISTA MAATIAISKOLLIA ISÄKSI LPR SEUDULTA?
Jaa, mihinkäs tuon väitteesi perustat? Siis muuhun kuin mutu-tuntumaan ja kuulemiisi urbaanilegendoihin. Maatiaiskissojen kuolleisuus, johtuen myös niiden kohtelusta, ruokinnasta, vapaasta ulkoilusta, on itseasiassa korkeampi kuin rotukissojen.
Tästä se alkaa...
no mä en kyllä ole oikeasti törmännyt yhteenkään ihmiseen joka olisi sitä mieltä että vain rotukissoilla on oikeus lisääntyä. ;/ maatiaiskissojen sikiämisestä kitisen ainakin itse siksi, että
a) maatiaiskissoja teettäessä ei yleensä vaivauduta testaamaan kissoja leukoosin ja immunokadon varalta, eikä selvitetä tulevien vanhempien veriryhmiä. asialliset rotukissakasvattajat hoitaa nämä käsittääkseni aina. minun käsittääkseni rotukissapuolella ei käytetä esimerkiksi häntäknikin omaavia tai napatyrällisiä kissoja jalostukseen (siksi, että kyseessä on periytyvä geenivirhe joka vakavampana sattuessaan voi aiheuttaa pennuille vakavia epämuodostumia), toisin kuin hyvin monet maatiaisten omistajat tekevät joko tietämättömyyttään tai välinpitämättömyyttään. rotukissapuolella pyritään pääsääntöisesti käyttämään jalostukseen vain terveitä ja mahdollisimman hyvän perimän omaavia kissoja. tämän sanon siis puuttumatta siihen, miten hyvää tekee rodun lisääntyminen vain keskenään, ja millaisia kissalle haitallisia piirteitä valikoivalla jalostuksella voidaan saada aikaan. pointtini tässä on se, että maatiaistenkin omistajien pitäisi ottaa selkoa erilaisista sairauksista ja periytyvistä vioista ja valikoida tulevat vanhemmat sen mukaan. näin hyvin harva maatiaispentujen teettäjä tekee. ei oo ihan yks eikä kaks pentuetta joiden isästä tai varsinkaan isän terveystaustasta ei ole yhtään minkäänlaista hajua. sukusiitos ei ole maatiaisilla laisinkaan harvinaista, ja varmaan kaikki tietää miten hyvää sukusiitos tekee jälkeläisille (niin muuten, rotukissapuolellahan tosiaan pyritään ehkäisemään geenipohjan kapenemista tuomalla ulkomailta uusia siitoskissoja..). että siinä mielessä 'hallittua' lisääntymistä mä ainakin ajaisin takaa, että tiedettäisiin edes jotain tulevien vanhempien terveys- ja geenitaustasta. ihan vaan niiden pentujen takia.
ja b) maatiaiskissojen arvostus on ihan pohjamudissa niiden ylitarjonnan takia. läheskään kaikki syntyvät pennut ei saa kotia vaan niitä tapetaan joka ikinen vuosi lukemattomat määrät. ja eläinsuojat on nyt jo täynnä maatiaiskissoja. löytöeläinkotien pennut kyllä saa kodin, mutta vähän vanhempia kissoja siellä on enemmän kuin kyetään hoitamaan. porukkaa ei kiinnosta maksaa hyvinhoidetusta maatiaisesta kun niitä saa ilmaiseksikin, ja ilmaista kissaa on helpompi kohdella kaltoin tai hylätä kokonaan (jolloin ne just päätyy sinne löytöeläinkotiin, siis jos käy tuuri). tämä ei tarkoita sitä, etteikö kovin moni rakastaisi ilmaiseksi saatua kissaa ja hoitaisi sitä mahdollisimman hyvin. vaan ne, jotka kissaa kohtelee kaltoin ja voi sen hylätä, tekee niin satavarmasti helpommin ilmaisen maatiaisen (joita kyllä saa aina uusia) kohdalla kuin useita satoja euroja maksaneen rotukissan kohdalla. ei siellä löytölöissä sattumoisin rotukissoja näy, niitä kun tupataan arvostamaan enemmän niiden rajoitetun saatavuuden ja hinnan vuoksi. tämä on suoraa seurausta siitä, että ne ei lisäänny hallitsemattomasti.
mulla siis ei ole yhtään mitään maatiaisten lisääntymistä vastaan sinänsä (ja hiukan luulen ettei ole muillakaan, taitaa olla nyt tulkintapäässä vika). vaan mä olen sitä vastaan että teetetään niitä pentuja piittaamatta yhtään siitä, millaisia sairauksia kissat tartuttaa keskenään, ja mitä seurauksia pennuille mahdollisesti on kun ei valikoida siitosyksilöitä ollenkaan. mä olen myös sitä vastaan että teetetään aina vaan lisää ja lisää niitä pentuja vaikka kodittomia kissoja on nyt jo suomi pullollaan, eikä se tilanne tule ikipäivänä parantumaan niin kauan kuin kissojen tarjonta ylittää reippaasti niiden kysynnän.
tähdennetään nyt vielä että minulle ei ole yhtään mitään väliä sillä, onko teetetyt kissat maatiaisia vai rotukissoja niin kauan kuin ne teetetään edes vähän vanhempia valikoiden, ne hoidetaan kunnolla ja luovutetaan oikeassa iässä ja niiden tarjonta on lähellä kysyntää (mielellään noin niinkun laajasti katsoen, ei vain yhdellä paikkakunnalla). kun maatiaispennut on syntyneet edes hiukan valikoiduista vanhemmista, ne on hoidettu hyvin ja luovutettu oikeaan aikaan ja niiden kysyntä on selvitetty jo ennen pentueen alulle panemista - mikäs sen parempaa.
Eli tätä kautta on ihan turhaa etsiä puolisoa tavalliselle kissalle.
Ainakin nuo vastaukset antavat selvän käsityksen viisaista paukapäistä, jotka luulevat tietävänsä kaiken.
no joo-o. on se nyt helvetti että vaikka asiallisesti kirjoittaa niin yks ei voi edes keskustella aiheesta vaan aletaan heti haukkumaan. eikä varmaan varsinkaan voi kuvitellakaan miettivänsä sitä, mitä mä olen sanonut kun on vaan niiin paljon helpompaa sulkea korvat kaikilta eriäviltä mielipiteiltä. viis siitä oisko mun kirjoituksessa ollut jotain hyviäkin pointteja. onneks olkoon vaan.
Duski, kirjoitit asiaa ja vielä ihan mukavaan sävyyn. Mutta oletko sattunut huomaamaan kertaakaan, että näitä asioita pidettäisiin edes harkitsemisen arvoisena :(.
Mutta en ole kiinostunut keskustelemaan niistä.
Etsin vain sitä valkoista kollikissaa. Jos et tiedä, niin en ole kiinostunut kommenteistasi.