Olen lähdössä kohta Kiinaan vaihto-oppilaaksi, ja tuli mieleen tuosta Kiinan aika kaikenkattavasta sensuurista. Voiko Kiinassa katsoa eroottisia sivustoja kotonansa, pelkäämättä joutuvansa vankilaan? Mitä kaikkea muuta on sensuroitu netistä? Valvooko valtio kaikkia sivuja missä surffaillaan? Voiko katsoa kiellettyjä TV-sarjoja netistä?
Kiina ja sensuuri
Kiinaan_vaihtoon
71388
0Äänestä
Muut lukivat myös
Odottaa vastausta
Näihin keskusteluihin ei ole vielä vastattu. Ole ensimmäinen.
Vastaukset 7
Vanhimmat
Tuossa jostain artikkelista (taisi olla iltalehti) joku viikko sitten että Kiinassa on kymmeniätuhansia nettipoliiseja, jotka valvovat verkkoa. Ihan kiva.
Jos pystyt käyttämään proxya, niin voit katsoa mitä tahansa. Muuten kaikki tiibet-aiheinen ym. poliittinen on kiellettyä. Samoiten kaikki erotiikka. Varo sivukujien miehiä, jotka yrittävät myydä eroottisia lehtiä, videoita ym. sinulle.
Tauno Tietäjä taas näköjään liikkeellä. Huvittavia nuo jutut, mitkä eivät ole ollenkaan tosia.
Vaikka nettipoliiseja on, niin so what. Onhan sitä kansaakin eikä ne nettipoliisit joka paikkaan ehdi.
Ja luuletko tosiaan että proxy on se, joka vapauttaa sinut nettipoliisin kynsistä. Usko ihan vapaasti niin, mutta kyllä siinä välissä on jo pari hallituksen vekotinta katsomassa mitä teet.
Mitäpä luulet, kiinnostaako nettipoliiseja ulkomaalaiset jotka tuovat paljon verorahoja Kiinaan vain kenties paikalliset toisinajattelijat? Kummat luulisit olevan enemmän vaaraksi?
"Jos pystyt käyttämään proxya, niin voit katsoa mitä tahansa."
Kyllä tämä pitää edelleenkin paikkaansa. Olen jopa itse kokeillut. Olkoonkin ehkä hallituksen vekottimet välissä (mistä SINÄ tämän tiedät?)
Voit ostaa tarvittavaan materiaalin kadulta, kysy "keltaista" DVD kauppiailta, valikoimaa varmasti löytyy. Tv-sarjat saa myös ostettua kätevästi DVD:llä, ei tarvetta imuroida niitä.
Kiinassa vaihdossa olen tallahetkella ja voin sanoa huolesi olevan turhia. Nettikahviloissa monet pojista katsoo avoimesti pornoa. Ainoi ongelma on etta tietyille sivuille paasy valilla suoraan mahdotonta, esim. vikipediaan en ole paassyt ikina suoraan. Hata ei silti ole taman nakoinen, paaset vaikka Tibet sivuja surffaamaan kun kayttaa napparaa www.anonymouse.org linkkia. Mihin menet vaihtoon?
Välttämättä aukea, mieheni kiinassa ei pääse esim. uvin sivuille ollenkaan, demokratiaan liittyvät asiat ovat pannassa.