En ymmärrä, miksi ei voi nyt putsata pölyjä ja hiekkoja kaduilta, kun on kosta ja ei niin tuulinen ilma. Sit kun aurinko paistaa ja on parikymmentä astetta lammintä, niin kyllä silloin pörisee jos jonkin näköistä lakisin koneen kuljettajaa, ulkoile siinä sitten, kun on nenä ja silmät täynnä pölyä.
pölyt
pois
5985
0Äänestä
Muut lukivat myös
Odottaa vastausta
Näihin keskusteluihin ei ole vielä vastattu. Ole ensimmäinen.
Vastaukset 5
Vanhimmat
..joka päivä näkee katuja putsattavan.
No hyvä, jo oli aikakin. Ennen ainakin ei putsattu ajoissa sen takia, että pelättiin jos tulee pakkasta niin sitten on kadut jäässä,koska siinä joudutaan kayttämään vettä kun putsataan katuja.
Kaupunki, joka ne siis putsaa, ei niitä putsaa nyt, koska lumen alta (joka ei ole vielä sulanut) paljastuu vielä vaikka kuinka helkutin paljon hiekkaa ja paskaa. Kaupunki koittaa tehdä ne sitten kerralla yhdessä hujakassa (hiekkamyrsky) alta pois.
Nyt on näin, että kaupungin piti ottaa vastuu hiekanpoistosta jo tältä keväältä jalkakäytäviltä. Siirtyy vuodella ! Vastuu on vielä kiinteistöhuoltoyhtiöillä. Oman näkemyksen mukaan Peltola ja Kiviharju on aika hyvin jo otettu. Kiitos siitä yksityisille Lyijynen ja Palonen. Tästä puhaltimen käytöstä hiekanpoistosta olen sitä mieltä, että työ käy kolmekertaa nopeammin. Järjen käyttö on sallittu. Kun taloyhtiön pihalla puhalletaan puolituntia vuodessa ja ennen keskipäivää pihan kosteana ollessa jos ja kun tämä häiritsee asukasta niin siitä vaan. Kiinteistöhuollon osuus kumminkin vastikkeesta on noin 20 %. Sitä kilpailutetaan ! Muutamasta eurosta kysymys. Eikö se ole parempi, että pääsee talvella heti aamulla aikaisin töihin puhtaalta pihalta. Kustannus on alle 5 € asuntoa kohti vuodessa. Tai vaihtoehto on EKKY. Halvalla saat ei mitään.
Olen asunnon omistaja Peltolassa. Kävelkää ja katselkaa miten on hommat hoidettu.
jos vielä sataa lunta, tai tulee pakkasta.
Ettei tarvi kahteen kertaan kertaan puhistaa.