Ajattelin vaihtaa tuota nappulaa vähän kalliimpaan, ja kattelin eläinkaupassa viimeksi vaihtoehtoja. Advance, Pro Pac, Nutra Gold ja Franks olis sellasia varteenotettavia vaihtoehtoja. Myyjä puhui itse Pro Pacin puolesta, Mutta aattelin nyt vähän kysästä minkälaisia kokemuksia täältä löytyis.
Advancen ja Franksin puolesta lähinnä olen nähnyt täällä jotain kirjoitusia. Tänne kirjotin sen takia, kun tuolla ruoka-palstalla on niin kovin hiljaista.. Kiitos vastauksestasi:)
Advancen ja Franksin puolesta lähinnä olen nähnyt täällä jotain kirjoitusia. Tänne kirjotin sen takia, kun tuolla ruoka-palstalla on niin kovin hiljaista.. Kiitos vastauksestasi:)
Vastaukset 17
Vanhimmat
juorujen mukaan Advancen myynti loppuu ainakin Musti ja Mirri -liikkeissä, johtuen maahantuojan ongelmista saada kyseistä tuotetta suomeen.
Itse käytän/käytin Advancea vuosia omilla koirillani mutta nyt menossa Nutra Gold kahdella ja Royal Canin yhdellä, pennut syövät vielä Advancen jämiä. Vaan sitten totesin että vaihtoon menee jälleen kerran ja ostin äsken 15 kg:n säkin Jahti&Vahtia, se on ainakin lisäaineeton ja vehnätön, ärsyttää syöttää koirille kauheasti kaikkea turhaa. Niin moni on kehunut J&V:tä ja koirat voivat hyvin sekä turkit kiiltää että nyt kokeilen minäkin. Ei se aina ole se hinta joka ruuissa ratkaisee.
Jahti&vahtia vain eläinkaupoissa jos niin missä?Ja minkä hintasta on?
http://www.suomenrehu.com/page.asp?_item_id=581
linkistä mutta saako sitä vain 15kgsäkissä,tiedätkö?
vain 15 kilon säkeissä.
Jahti&Vahti Pentu on pakattu 10 kilon säkkiin.
tietysti,,yhdelle koiralle liian iso pakkaus ,harmi ,meillä syödään muutakin kun vain nappuloita.
kävi joskus suomen rehulla ja totesi että jahti vahtia ei meidän koirille syötetä. Syytä en kysynyt ja asia on jäänyt siihen. Meillä koirat syö royalia..sakemanni ruokaa. Hyvää on..
koiranruoka-merkeistä ei ole kokemusta. meillä koirat syö nutro choicea(aikuisten mini-rae) ja välillä eagle packiä, viimeksi sitä kolmen kalan seosta (ja turkit kiiltää). jos oikein muistan, niin eagle packin ruokien mainostetaan sopivan vaikka ihmisravinnoksi. nutra nuggetsia en suosittele, se oli meillä ainakin suuri harharetki, joka vei turkin huonoon kuntoon.
Kun meillä on syöty juuri tuota nutra nuggetsia ja kun sitä ei oo hirveesti kehuttu ja nyt kun tolta koiruudelta katkes yks hammas, niin aattelin vaihtaa vähän laadukkaampaan.
Toi Jahti&Vahtikin kiinnostais, sitä kans on kovasti kuullut kahuttavan, en vaan oikein tiedä missä sitä myydään, täytyy yrittää löytää vaikka netistä.
Tämä myyjän kehuma Pro Pac kuulosti hyvältä, kun siinä ei kans ole näitä keinotekoisia säilöntäaineita. Kuuluuko tämä Nutra Gold tähän Nutra nuggets "perheeseen", kun ainakin oli kovin samannäköiset pussukat. Meillä on nutra nuggets ollut ihan ok, mutta nämä puheet ja tuo ihmeellinen? hampaan katkeaminen pisti miettimään.
minkäänlaista ongelmaa nutra nuggetsin kanssa. Meillä syödään nutran raksuja. sitä vihreetä säkkiä.. Ei ole ikinä mitään hampaita mennyt ruuan takia tai minkään muukaan. Ehkä hammas on mennyt jonkun muun takia eikä ruuan? Mutta tuosta mikä lie sarja olikaan joku pro nutra meni koiran turkki ihan piloille(silloi oli vedettuy toi koiran ruoka pois mitä normaalisti söi, kun oli joku myrkytys juttu meneillään).... Mutta pitää muistaa että yksi ruokaa sopoii yhdelle koiralle toinen toiselle...
Ja allergiat pitää huomioida!
Koiraherra ei syö mitä vain, vaan valitsee ruokansa huolellisesti. Pedigree nappulat tavallisesta kaupasta käy (koiranmakkaraa ja tarjousjauhelihaa siihen lisukkeeksi). Hillsit ja muut hienoudet jäävät kuppiin. Turkki kiiltää, joten ELL oli sitä mieltä, että sapuska on sopivaa. Tiesithän, että heti kerralla ei saa laatua vaihtaa, vaan pitää totuetlla pikkuhiljaa.
mutta hyvähän se on varmistaa:) Meillä onneksi minä pystyn päättämään mitä syödään, mutta kyllä nuo royal caninin näytepussukat meni käsistä:) harmi vaan,et on vähän liian tyyristä meikäläiselle ainakin vielä toistaseksi.
mitään syödä vaan Royal Caninia. Itse asiassa tällä hetkellä on vaihto käynnissä kultsulla. Vaihdoin Roburin Royal Caninin Sensibleen. Kleini syö Royal Caninin Yorkia. Oon tosin kuullu, et monet on kehuneet just tuota Pro Pacia, muista en tiedä.
koirat nyt acana ruokiin,frank`s=ei sovi,nutra gold=siinä ja siinä mutta turkit ei ainakaan tykänneet hyvää.Pro pacista ripulia.Advance on hyvää,mutta huonosti saatavilla.
acanaan olen kovin tyytyväinen,kasvu hyvää,todella pienet jätökset ja turkki tuli murullekkin takaisin reilun kuukauden käytön jälkeen,siihen asti oli heinäkuusta-tammikuuhun ilman häntä,housu ja etujalkojen hapsukarvoja,myös silmien vuotaminen on loppunut,mutta näin meillä,ei ehkä kaikilla =)
monia. Hill'stä alkaa rapsuttelemaan. Useimmissa muissa on selkeitä imeytymisongelmia. Koiraa tekee pizzan kokosia läjiä. Nyt ollut jo vuosi käytössä Jahti&Vahti Extra Energy. Ja tähän olen ollut tyytyväinen. Sakemannini on ollut tosi huono syömään aina. Mutta nyt olen saanut painon pysymään hyvin kun lisään vielä vähän possun suikaleita sekaan.
jahti&vahti on ihan ok,sopii munkin mastiffille mainiosti mutta ei choweille.
Voiko kasvattaja tosissaan suositella kultsinpennulle luppaa ?? (jätösten määrä vähenee ainakin kuulemma)