Kawasaki zzr 1100 Piristys?

JakeKawa

Tervehdys motoristit.
Omistan otsikon mukaisen pyörän jolla olen ajellut kolme kesää huolettomia kilometrejä mutta nyt tulevaan ajokauteen haluaisin jotain uutta. Eli olisi kiva hivenen piristää kyseistä laitetta, no joku ehdottaa vaihtoa mutta pyörä on tosi siisti ja palvellut hyvin eli se ei tule kysymykseen. Sellaiset vinkit varsinkin jotka on todettu käytännössäkin hyviksi ovat tervetulleita. Ahtamista en edes mieti. Kiitos.

11

3678

    Vastaukset

    Anonyymi (Kirjaudu / Rekisteröidy)
    5000
    • zinbad

      tulin kerran maissa käymään ja nåin jumalattoman kauniin kapistuksen ja se oli marrakeshin sininen ja tankis luki ett kawasaki 1400 , oli kaunis kapine ! SUOSITTELEN !

      • matti ajuri

        Anteeksi missä kohdassa tankissa noin lukee? Minulla lukee vaan Kawasaki... Minulla lukee vain takakatteessa se 1400...


    • kawaisiti

      Alkuperäinen putkisto on kuristettu vasemmasta vaimentimesta. Vaihda putki, laita suutinsarja, säädätä. eri peli. Huohotinkotelo muistaakseni on myös jotenkin tehty ahtaaksi..avarra.

    • zzr1100jh

      Ite aikoinaan myös mietin kyseisen pelin virittämistä.
      Kyselin ihan asiantuntevilta hemmoilta ja sain muutaman hyvän vinkinkin... jos meinaat käydä virittää niin kannattaa miettii paljon on varaa laittaa rahaa kun kaikki vaikuttaa toisiinsa.. eli suutinsarjoja en lähtis pelkästään vaihtaa enkä edes syttypyörän kanssa kun kuullu ja lukenut että jopa puottaa yörän tehoja koska pitäsi myös putket vaihtaa.. ja pelkät putket jkos vaihtaa pitää mukana vaihtaa myös sitten suutisarjat ym...

      itse tyysyin ajelmaan vakiolla kun sellaista summaa en kyennyt laittaa mitä olis pitänyt. sitten sekin että alakierroksilla varmaan tulee kinkkisempi ajella.

      Joten tyydyin vain vaihtaa vapaavirtasuodattimen ja pitää säädöt kohdillaan kaasareissa ja säätää venat joka talvi.. kait tuo maailman nopeimman pyörän tittelin saanut riittää itselle ainakin ihan hyvin..
      ja hidas ole vieläkään..
      itsellä zzr1100 -91 ajettu 98tuhatta ja penkissä sai vielä 145heppaa ulos ja käyrät ihan ok..
      vanha on vanha mutta riittää hyvin vanhalle....

    • FJR1300

      Itselläni oli aikoinaan -97 mallinen ZZR1100 johon
      laitoin Yosimuran 4-1 putkiston, suutinsarjan sekä
      vaparisuodattimen.
      Pitää säätää ehdottomasti penkissä, jotta ko.pali-
      kat toimii kunnolla.(esim. Joensuussa MP-Mesta on
      erinomaisen hyvä paikka)
      Painoa tippuu varmaan 10 kg, alkuperäiset vaimen-
      timet ovat "sika" painavat.Huippunopeus saattaa
      jopa laskea, mutta pakoäänet tulevat aivan huippu-
      hienoiksi jos tykkää vähän lisävolyymistä.
      (vaimennnen oli RACE mallia)
      Lisäboonuksena mahtavat lieskat putkesta, kun kierrättää rajoittajalle :)
      Polttoaineen kulutus kasvaa, mutta alavääntöä tu-
      lee lisää, ja kierrosherkkyys paranee.
      Makukysymyksiä kaikki, kuka tykkää mistäkin :)
      ps.muista laittaa eteen teräspunosletkut ja parem-
      mat jarrupalat, sekä tarkista keulaöljyt ja
      emäputken- sekä pyöränlaakerit unohtamatta taka-
      linkun niveliä,ko. osilla hemmetinmoinen vaiku-
      tus ajettavuuteen !!

    • kuski2

      Omistan eka-koppaisen zetorin ja olen laittanut sytty-suutin ja tehoputkisetin ko.pyörään.Sen voin sanoa,että tehoputkilla on huima ero!Eka oli laserin putki ja penkityksessä tuli kauhea notkahdus keskikierroksilla.Penkittäjä suositteli kokemuksestaan muzzyn putkea,joka ei tee turhaa mutkaa oikealle puolelle,vaan tulee suoraan vasemmalta!Mahtava vääntö heti alhaalta,eikä mitään notkahduksia.Ihan eri pyörä.

    • Heikkigpz

      Moro
      Olen virittänyt erilaisia moottoreita. Nokka akselia en vaihda koskaan jyrkemmäksi, koska vaarana on nakutus, eli ennenaikainen itse sytytys. Mutta puristuksia nostan Niin paljon kuin mahdollista. Poistan kannen tiivisteen tiivistyspinnat, silloin kansi tulee 0.8mm alemmaksi, jäljelle jää vain tiivisteen runkopelti. Tämä maalataan matta mustaksi ja siihen päälle ruiskutettu tiivisteitä. On Holts tuote. Nyt kannen tiiviste on vain 0.2mm paksu. Nyt tarkastetaan että kannen ja männän väki ei ole alle 0.6mm. tämä tarkastetaan ennen kannen tiiviste asentamista
      Mitta lankana voit käyttää millin paksuista tinalankaa. Leikkaa noin 3-4 mm pätkä ja laita molempien reuninmaisien männtien reunoihin männän tapin suuntaan männän reunoihin vaseliinilla kiinni. Asenna kansi ja pyöräyttää puoli kierrosta konetta. Tina litistyy. Kansi irti ja mittaa tinan paksuus. 0.6-0.8 on hyvä kun huomioidaan mukaan kannen tiivisteen paksuus
      Kasaa kone
      Nyt ei riitä enää tavallinen suutin sarja, vaan paljon suurempia
      Pakoputki 4 yhteen niin että kaikki kulmat on jouheat, sisältä 50mm putki. Valmistin vesijohto osista hitsaamalla. Putki ennen äänennvaimenninta 50mm halkaisija. Tämän päähän hitsataan suoraan iso prikka missä on se 50mm reikä. Prikkaan hitsataan 5cm pitkä putken pätkä johon sopii suoraan esim 70 mm äänenvaimennin
      Nyt keulii kaasusta
      Tein tämän minun Kawazaki GPZ 900R vuosimallia 1986
      Kiihtyvyys o,li parempi kuin vakion ZZR 1100

      • Jutustelija1

        Minullapa on molemmat, GPz 900 R - 84 ja ZZR 1100 -91.

        Molemmat oli aikoinaan parasta luokassaan.


      • Jutustelija1

    • mkpj

      Miksi ihmeessä pitäisi piristää,laitetta joka kulkee 320 km / h ja kiihtyy 0-100 km/h 2,9 s ?
      Itselläni on 1100 ZZR , vm 1993

      • Jutustelija1

        Minulla on 1991, se menee 274 todellista huippua niin kuin noilla on tapana.


    Ketjusta on poistettu 0 sääntöjenvastaista viestiä.

    Luetuimmat keskustelut

    1. Niin surullinen

      onnettomuus taas. Voimia ihan kaikille läheisille,kavereille ja kouluun 🙏
      Lapua
      164
      4401
    2. MIksi suurin osa persuista on alkoholisteja?

      Tätä jäin pohdiskelemaan....
      Maailman menoa
      26
      3203
    3. Kehutaan vaihteeksi Perussuomalaisia

      Perussuomalaiset ovat olleet melkoisen lokakampanjoinnin kohteena, vaikka ovat saaneet paljon hyvää aikaiseksi. Nyt on
      Maailman menoa
      138
      2721
    4. Paloautoko se oli kolarissa Juntusrannan risteyksessä?

      Oli kuva paloautosta nettijutussa.
      Suomussalmi
      25
      2318
    5. SDP ylivoimainen ykkönen

      En ole koskaan viitsinyt käydä äänestämässä, mutta nyt SDP:n etumatka on niin kutkuttava, että pakkohan se on vaivautua.
      Maailman menoa
      60
      2204
    6. Tiesitkö? Johannes Brotheruksen ex-isäpuoli on kuin onkin Mikko Kuustonen - Tästä on kyse!

      Tiesitkö? Ja hehän on kuin kaksi marjaa... Johannes Brotherus on KUUMAA-yhtyeen jäsen ja tänä syksynä mukana Vain elämää
      Suomalaiset julkkikset
      19
      1898
    7. Mitä tapahtuu?

      Mitä säpäkän risteyksessä on tapahtunut kun poliiseja, ambulansseja ja kopteri paikalla?
      Outokumpu
      30
      1714
    8. Roiskeläpät takaisin niin alkaa lasit kestämään

      "Tuulilaseja hajottava talvi-ilmiö on ehkä ratkennut" Tämän päivän autoissa kun on esimerkiksi vanhempaa autokalustoa s
      Yleistä autoilusta
      39
      1705
    9. Polttomoottoriauto on köyhän merkki

      Kun ei ole varaa ostaa sähköautoa, niin joutuu köyhän autoa käyttämään.
      Maailman menoa
      64
      1320
    10. Murtautuminen uimahalliin

      17.10. yöllä Kiuruveden uimahalliin murtauduttiin yläkerran oven ikkunasta. Onko kellään havaintoja tapauksesta?
      Kiuruvesi
      34
      1171
    Aihe