Laboratorioanalyytikko

jhgffghj

Onko kellään kokemusta kyseisestä koulutuksesta? Onko edes töitä valmistuneille tarjolla?

11

910

    Vastaukset

    Anonyymi (Kirjaudu / Rekisteröidy)
    5000
    • laborantti.

      laboratorioanalyytikot tekevät liian usein (lue melkein kaikki) laborantin töitä. palkkaa saat semmoiset 1600e/kk. että minusta tuo ei kannata. hae mielummin ammattikouluun ja valmistut 2 vuodessa, jopa 1,5v on mahdollista.

      • fghjjhgf

        Kuullostaa kyllä pahalta... olen aijemminkin kuullut vastaavaa. Onko AMK:n puolella mitään kemian alan koulutusta joka kannattaa?


      • laborantti.
        fghjjhgf kirjoitti:

        Kuullostaa kyllä pahalta... olen aijemminkin kuullut vastaavaa. Onko AMK:n puolella mitään kemian alan koulutusta joka kannattaa?

        itse opiskelen kemiantekniikkaa. sitten on tuo bio-ja elintarviketekniikan linja ja sitten on vielä bioanalyytikon linja. heillä ei tosin palkka ole erikoinen ja pääsykoekin on suht vaikea. mutta hae kemiantekniikan tai bio ja elintarviketekniikan linjalle. pääsykoe on naurettavan helppo ja sisään pääsee melkeen kuka vaan.


    • ---

      Itse opiskelen labra-analyytikoksi ja töitä kyllä on, mutta usein nimikkeet saattavat olla vanhat ja labra-analyytikko on laborantin nimikkeellä. Palkka kuitenkin tulee työtehtävien mukaan. Ktl hakee kahta labra-analyytikkoa ja palkka vakkarilla noin 2000-2900 €..

    • IhateUniversityBosses

      Ei pääse töihin kaikki laitokset kuten VERIFIN JA Helsingin yliopisto eivät pysty ottamaan ketään kun sanovat palkkaavansa vain irtisanomiaan henkilöitä. Aika huono juttu julkiselta laitokselta. Älä opiskele tähän ammattiin jäät työttömäksi. Terveisin laboratorioanalyytikko jengi. Paskoja noi labra ammattilaiset anyway ku syrjii aina

    • HYonHeikko

      Yliopistoon et ainakaan pääse työkokeiluun omaan ammattiisi sillä sain seuraavanlaisen sähköpostiviestin:

      "Kiitos nopeasta vastauksestasi. Luin lauseen "Irtisanomiset tai lomautukset

      eivät ole esteenä työkokeilun järjestämiselle myöskään silloin, jos

      työkokeilun järjestävällä työnantajalla ei ole velvollisuutta tarjota työtä

      irtisanomalleen tai lomauttamalleen työntekijälle". Koska käsitykseni mukaan

      nyt tällainen on tilanne HY:llä, että jos jossakin yksikössä on joku henkilö

      irtisanottu, meillä on ensisijainen velvollisuus palkata näitä henkilöitä.

      Valitettavasti en voi edistää asiaasi.

      Kiitokset kiinnostuksestasi.

      Terveisin

      Paula Vanninen "

    • HilaVitkutin44
    • ErotiikkaLady
    • Biolady90
    • Biolady1985
    • RubberMimmi

    Ketjusta on poistettu 3 sääntöjenvastaista viestiä.

    Luetuimmat keskustelut

    1. Suomen kansa haluaa Antti Lindtmanista pääministerin

      Lindtman on miltei tuplasti suositumpi kuin etunimikaimansa Kaikkonen. Näin kertoo porvarimedian teettämä kysely. http
      Maailman menoa
      276
      4712
    2. Vain 21% kannattaa Lindtmania pääministeriksi

      se on selvästi vähemmän kuin puolueen kannatus, mites nyt noin?
      Maailman menoa
      134
      3050
    3. Miten löydän sinut

      Ja saan sanottua kaiken mitä haluan sinulle kertoa? Ja kuinka kuuntelisit minua sen hetken? Kuinka voin ilmaista sen mit
      Ikävä
      45
      2914
    4. Miksei Björn Wahlroos jaa rahaa köyhille?

      Esimerkiksi Nordean tiloissa? Vai tuovatko ne köyhät hiekkaa marmorilattioille ja siksi ei pysty mursunviiksi pystyyn k
      Maailman menoa
      36
      2882
    5. Yöllinen autolla kaahari Heinolan seudulla

      Asukkaita häiriköivän nuoren herran autokaahaus keskustelu poistettu, onko jokin hyvävelijärjestelmä käytössä ?
      Heinola
      77
      1826
    6. Vaikea tilanne

      Hieman kolkuttaa omatuntoa, kun on osoittanut kiinnostusta väärää naista kohtaan. En ymmärrä miten toinen on voinut te
      Ikävä
      106
      1684
    7. Jouluksi miettimistä: kuka tai mikä valmistaa rahan?

      Nyt kun on ollut vääntöä rahasta ja eritoten sen vähyydestä, niin olisi syytä uida rahan alkulähteille, eli mistä se syn
      Maailman menoa
      28
      1521
    8. Milloin kaivatullasi

      .. on nimipäivä?
      Ikävä
      61
      1448
    9. Kehtaisitko näyttäytyä

      kaivattusi seurassa?
      Ikävä
      95
      1302
    10. Julkinen sektori on elänyt aivan liian leveästi yli varojensa!

      Viimeisen 15 vuoden aikana julkisen puolen palkat ovat nousseet n. 40%, kun taas yksitysellä sektorilla vain n. 20%. En
      Maailman menoa
      224
      1216
    Aihe