Kaleville

kysymyksiä :)

Kalevi, tunnut olevan Marokonmatkailun asiantuntija! Tiedätkö miten Agadirin uuden hotellialueen Fountyn rakentaminen etenee? Matkaamme vajaan kahden viikon päästä sinne hotelli Intouristeen, ja ollaan mietitty että mitenköhän se rakentaminen siinä hotellin ympärillä näkyy tai etenkin kuuluu.. no toivottavasti lepäävät edes pääsiäisen pyhät :) Toinen kysymys, oletko ottanut malariakuurin matkoillasi Agadiriin? Kiitos jo etukäteen vastauksesta ja hyvää viikonloppua sinne!

11

1637

    Vastaukset 11

    Anonyymi (Kirjaudu / Rekisteröidy)
    5000
    • Foyntyn alueella kyllà rakennetaan aina runsaasti. Kàvin pàivànà muutamana alueen Sofitel hotellissa, ja mainitsemasi hotelli on siinà làhistolla.Kajoin autolla -kyydisssà-Majanesta tuohon Sofiteliin,mutta en huomannut mitààn kovin valtavaa rakennustyomaata. Ranta-alue hotelli Tafukista etelààn on myllerryksen kourissa. Rantabulevardia rakennetaan pidemmàksi.Sen pituus valmistuttuaan pitàisi olla viisi kilometrià.Rakennustoista huolimatta rantaa ei ole kokonaan suljettu. Ainoastaan tuon uuden bulevardin leveydeltà. Tietojeni mukaan ei tààllà tarvita malarialààkitystà. Itsellàni ei sità myoskààn ole.Olen ollut tààllà monen monta kertaa, enkà ole tàmàn suhteen kuullutkaan mistààn ongelmista.Ei muuta kuin hyvàà matkaa.Itse olen tààllà vielà kauden pààttymislentoon eli 12.04 saakka;

      • Tarkistin tànààn rakennustoimintaa ko alueella. No sità on kyllà melkoisesti.


      • tiedoista Kaleville
        kalevi.s kirjoitti:

        Tarkistin tànààn rakennustoimintaa ko alueella. No sità on kyllà melkoisesti.

        Toivottavasti se Intouristen ympärillä tapahtuva rakentaminen ei häiritse meteliltään kohtuuttoman paljon. Pääsiäinen on niin täyteen myyty ettei hotellin vaihtokaan enää tässä vaiheessa onnistu. No toisaalta emme ennenkään ole matkoillamme hotellille jääneet hengailemaan! Kunhan nyt saisi nukuttua :)


    • Unohdin sanoa,ettà pààsiàinen on muslimeille tuntematon asia.

    • oho!

      Ei Marokossa ole malariaa, eikä myöskään HIViä tai AIDSIA, Eteläisessä Algeriassa ja muussa Afrikassa tilastojen mukaan on malariaa, mutta Marokossa ei!

      • Kuten jo aikaisemmin totesin niin tààllà ei tarvita maalarialààkitystà. Tosin kuin edellinen kirjoittaja esittàà niin tààllà ainakin turistikaupungeissa on HIV tartuntoja. Marokko muutoin oli ensimmàinen islamilainen maa, joka myonsi maassa olevan HIV positiivisia. Joten suojautuminen on varovaisuus on tààllàkin huomioon optettava asia.


      • niin vai?
        kalevi.s kirjoitti:

        Kuten jo aikaisemmin totesin niin tààllà ei tarvita maalarialààkitystà. Tosin kuin edellinen kirjoittaja esittàà niin tààllà ainakin turistikaupungeissa on HIV tartuntoja. Marokko muutoin oli ensimmàinen islamilainen maa, joka myonsi maassa olevan HIV positiivisia. Joten suojautuminen on varovaisuus on tààllàkin huomioon optettava asia.

        Anteeksi vain, mutta HIV tartuntoja on Marokossa 0,1%, tai vähemmänkin, eli siitä ei ole mitään vaaraa. Edellä mainitsemasi on kuitenkin totta, sillä joka maasta löytyy jokunen tartunta, se on fakta, mutta Marokossa se on todella pieni %-luku.


      • samajätkä
        kalevi.s kirjoitti:

        Kuten jo aikaisemmin totesin niin tààllà ei tarvita maalarialààkitystà. Tosin kuin edellinen kirjoittaja esittàà niin tààllà ainakin turistikaupungeissa on HIV tartuntoja. Marokko muutoin oli ensimmàinen islamilainen maa, joka myonsi maassa olevan HIV positiivisia. Joten suojautuminen on varovaisuus on tààllàkin huomioon optettava asia.

        Varovainen on oltava joka maassa. Ja jos jossain turistikaupungissa on hiv tartunta niin sen ovat yleensä turistit tuoneet. Vasta oli Marokon uutisissa juttu, miten saksalainen turisti oli raiskannut marokossa katulapsia ja sai muistaakseni vain vuoden vankeutta-vankeuden määrää en muista, mutta se oli tosi vähäinen.


      • samajätkä kirjoitti:

        Varovainen on oltava joka maassa. Ja jos jossain turistikaupungissa on hiv tartunta niin sen ovat yleensä turistit tuoneet. Vasta oli Marokon uutisissa juttu, miten saksalainen turisti oli raiskannut marokossa katulapsia ja sai muistaakseni vain vuoden vankeutta-vankeuden määrää en muista, mutta se oli tosi vähäinen.

        Eiko pienikin mààrà tartuntoja ole liikaa.


      • jatketaanpa
        kalevi.s kirjoitti:

        Eiko pienikin mààrà tartuntoja ole liikaa.

        Kyllä on, mutta se riski on kuitenkin niin vähäinen, että kuinkahan suuri riski agadirin alueella on edes saada tartuntaa, enkä kyllä edes oleta, että kukaan sellaisia juttuja menee sinne tekemään. Suomessa ja Marokossa on sama hiv tartuntojen saaneiden prosentti, elikä ei sen suurempaa vaaraa kuin suomessa?


    • niinp

      suomessa määrä koko ajan lisääntyy!

    Ketjusta on poistettu 0 sääntöjenvastaista viestiä.

    Luetuimmat keskustelut

    1. Metsamanin muru kissa kuollut

      Nyt siellä surraan muru kissaa päivä tolkulla,vaikka muuten ei oo välittänyt mitenkään siitä,kun joka videolla vaan mars
      Tuusniemi
      166
      2701
    2. 84
      1167
    3. Kysymys

      Pystyisitkö tutustuu kaverina tai alkaa parisuhteeseen skitsofreenikon kanssa? T.Skitosoaffektiivinen (parantunut) Ois
      Sinkut
      237
      1025
    4. Mitä haluaisit kysyä

      kaivatultasi juuri nyt?
      Ikävä
      121
      996
    5. Tapailtaisko nainen

      Meidän kotien puolessavälissä suunnilleen, vähä niinku salaa. Siinä on yks kiva paikka joka sopis hyvin. Mieheltä
      Ikävä
      82
      868
    6. Olisitko valmis lähitulevaisuudessa

      Kohtaamaan minut mies?
      Ikävä
      88
      721
    7. Kissan kuolema

      https://youtube.com/shorts/lJznLVfBTxA?si=h-F1D4Arg4uGjGX- On tuo aivan uskomaton tapaus! Lähes 200 osanottoa ja surun
      Tuusniemi
      103
      632
    8. Haluatko J-mies jutella asiat selviksi vai jäädä palstalle haaveilemaan

      Kuten otsikko sanoo: Haluatko tavata ja jutella, jotta saadaan asioihin selvyys lopullisesti vai haluatko mieluummin haa
      Ikävä
      53
      598
    9. Miten on, luotathan siihen?

      Että vielä tehdään kiihkeästi sitä yhdessä... Tutulle naiselle.❤️‍🔥
      Ikävä
      38
      562
    10. Ei siitä mahdollisesta suhteesta

      saa kukaan tietää jos niin haluat❤️naiselle
      Ikävä
      36
      518
    Aihe