Olen tosi innostunut fantasiasta ja suunnittelen kirjoittavani eräänlaisen kertomuksen. Mitä hyvältä fantasialta vaaditaan? Olen kirjoittanut lukuisia scifi ja etsivä-tarinoita, mutta nyt fantasia kiinnostaisi. Kiitos vastauksistanne.
Miten kirjoittaa fantasiaa?
Nevechoirwen
7597
0Äänestä
Muut lukivat myös
Odottaa vastausta
Näihin keskusteluihin ei ole vielä vastattu. Ole ensimmäinen.
Vastaukset 7
Vanhimmat
Fantasian kirjoittamisessa ovat tärkeitä täsmälleen samat asiat kuin muussakin kirjoittamisessa:
- Hyvä ja virheetön kieli
- Kaikenlainen stereotypioiden välttäminen
- Ristiriidaton juoni
- Sujuva kerronta
- Uudet innovaatiot ja mielikuvituksellisuus
- Kiinnostava rakenne
Mielestäni erityisesti fantasialle oleellista on myös muulle fiktiolle tärkeä fiktiivisen maailman eheys. Tarkoitan tällä sitä, että kirjoittaja on selvillä siitä, kuinka hänen luomansa maailma toimii ja mitkä ovat sen rajoitukset.
Kääpiöitä ja haltioita kannattaa välttää ellei ole tosi taitava; niiden mahdollisuudet on imetty aika kuiviin.
Se haltioiden ja kääpiöiden käyttö on tosiaan vaikeaa, ainakin sen tekeminen kunnolla. Siksi minä päätin tehdä ns. Eddingsit, ja jättää ne pois...kuten kaikki örkit ym. olennot.
Nähdä vaihteeksi joku toinenkin, joka on innostunut kirjoittamisesta. Kuten edellisistä viesteistä voi lukea tärkeää on omaperäisyys, innovaatio ja oman maailman toimivuuden rajojen tunteminen.
Toinen asia mikä on vähintäänkin yhtä tärkeää on löytää itselleen parhaiten sopiva kirjoitustyyli.
Miten saat ideat parhaiten? Tässä on muutama hyvä vihje:
- Lue paljon, niin saat hyviä pohjaideoita joita voi työstää ja sovittaa omiin novelleihin, älä kuitenkaan sorru plagiointiin.
- Jos päässäsi pyörii miljoona ajatusta kerralla joista ei ota selkoa, yksi hyvä keino on lähteä ulos kävelylle. Se yleensä selvittää pään ja kenties saat muutaman uuden idean.
- Itselleni parhaiten toimii tämä tapa: Nukkuessa jos herään kesken unien tai painajaisten kirjaan niistä tärppejä ulos paperille ja päätän myöhemmin, mitkä ideat ovat käypiä ja mitkä heivaan pois.
- Lopuksi muista, että rajat on tehty rikottaviksi. Ja suuri taiteilija luo itse omat lakinsa. Todista kuitenkin ensin olevasi suuri taiteilija!
Lisää hyviä neuvoja löytyy Mika Waltarin teoksesta "Aiotko Kirjailijaksi?"
Antoisia kirjoitushetkiä!
Kunhan ei ota valtarin puheita kirjailijan masennuksesta liian tarkaksi ohjeeksi :)
Lassen mainitsema oma ääni on tärkeä asia, eikä se tule kuin treenamalla. Olen huomannut myös, niin karua kuin se onkin, että "Kill ur darlings" on hyvä neuvo"; monesti esimerkiksi lause, joka on itselle liian rakas ja läheinen, on armottoman huono...
Monet fantasian kirjoittajat eivät tunnu kiinnittävän huomiota tarinan rakenteeseen; erilaiset takautumat, upotukset ja vastaavat tekisivät teoksesta intresantimman.
(Ja on täällä meitä kirjoittajia... 8) )
Hyvä juoni on tärkeä ja selvät henkilöt. omani tuppaavat olemaan sekoitus lohikäärmettä ja sutta. Kiitos vinkistä, teille kaikista, taidan jättää nuo haltiat pois uusimmasta fantasia tarinastani, harmi vaan, et sen pää henkilöllä on suipot korvat ;)
Sen hullu äiti tai setä on voinut typistää ne saatuaan sen kiinni salakuuntelusta ja siitä johtuu sen kaikki traumat :)
Yksikään sana ei saa olla turha. Se tulee olemaan vaikeaa, tiedän koska itse kirjoitan, mutta kuten kaikki ovat sanoneet tekstin eheys on äärimmäisen tärkeää. Kaikella mitä kirjoitat on oltava oleellinen merkitys tarinaan, joka sanalla. Jos sanat eivät ole oikeita kuinka voisi tarinakaan toimia. Kaikki rakentuu sanoista.
Jos joku kohta ei tunnu toimivan, älä epäröi repiä sivua pois. Ei pidä tyytyä keskinkertaiseen.
Kyllä ne täydelliset sanat vielä löytyvät.