Gallup-yöhoito

Millon olette jättäny lapsen yöhoitoon? Voiko 3 kuukauden ikäsen jo jättää yheks yöks??
7842
Äänestä

Muut lukivat myös

Vastaukset 7

Vanhimmat

annettin tyttö yöhoitoon jo kuukauden vanhana, mummolle..nukkui jo yöt kokonaan silloin, siis ilman yösyöttöjä. kyllä mun mielestä kannattaa ajoissa antaa hoitoon ettei tule se vierastus vaihe kovin rajuna, ja muutenkin, on hyvä että lapsi ymmärtää että on maailmassa muitakin kuin äiti ja isä.. mutta luotettavalle hoitajalle tietenkin =)

Äänestä

Sehän on kyllä ihan sinusta itsestäsi kiinni, voitko jättää yöhoitoon.
Mun esikoinen oli 3vkoa vanhana mummun luona yhden yön minun ollessa todella rajussa vatsataudissa.
Pikkukakkonenon nyt 7kk eikä ole ollut yhtäkään yötä missään hoidossa.

Äänestä

Meidän poika oli ekan kerran mummon ja papan luona yötä 2kk iässä. Hän on ollut ennen vuoden ikää mummolassa yötä (ilman vanhempia) n. 5 kertaa. Meillä ei ole mitään vierastamista ollutkaan,aina kaikki yöt kylässä eivät ole menneet hyvin,eikä nukuttamine ole ollut helppoa joten hoitajalta kannattaa kysellä että jaksaako hän varmasti..Parempi olisi vielä jos yöhoitaja olisi joka kerta(ainakin alussa) sama.

Meille on tulossa syksyllä toinen vauva ja esikoinen saa kyllä kesällä mennä mummolaan jotta äiti saa levätä.ja onpahan sitten helpompaakin kun voi välillä laittaa mummolaan tottuneen pojan hoitoon ja saa tehtyä koti-askareita vauvan levätessä :)

Äänestä

Meillä oli tyttö melkeen 5kk, kun oli ensimmäistä kertaa yökylässä, mutta meillä näin...=)

Äänestä

eli ei ole koskaan ollut kumpikaan yöhoidossa missään, eikä kotona kukaan muu kuin jompi kumpi vanhemmista. ikää esikoisella 4,5 vuotta, pikkuisella vajaa puoli vuotta.

eikä sen puoleen mitään vierastuksia ole ollut sen kummemmin. yhdessä perheenä on kyllä yökyläilty paljonkin, mut jos pitää tuulettumaan päästä niin meillä käydään erikseen ja toinen on lasten kanssa kotona.

oma koti, oma sänky ja oma isä/äiti parasta mun mielestä kunnes on kouluikäinen.

Äänestä

Meillä 11 kk ikäinen eikä yöhohoidossa ollut. Muuten kyllä mummon hoidossa silloin tällöin. Tosi pakottavista syistä yöhoitoon antaisin. Nttkin iltahoidos oli kun oltiin syömäs ja tajuaa sen kun oltiin poissa. Oli ikävöinyt paljon. Muuten ei vierasta, kun ollut hoidossa päivisin ja muutenkin kun nähdään vieraita, mutta ei yöhoitoon ellei pakko alle 2v.

Äänestä
  • juuri viikkoa vaille 3kk ja yhdeksi yöksi jäi hoitoon. Herää neljältä ekan kerran. Syö ja nukahtaa uudelleen ja nukkuu aamuun.

    Eli sinäänsä helppo hoidettava. Mummi on muutenkin hyvin paljon tekemisissä pojan kanssa että ihan tuttuun hoitoon jäi. Nukahtaa usein mummolassa muutenkin ja sitten kärrytellään kotiin eli muutos oli vaan se että herättiinkin mummolassa.

    Äänestä

Kommentoi aloitusta


utelias kirjoitti:

Millon olette jättäny lapsen yöhoitoon? Voiko 3 kuukauden ikäsen jo jättää yheks yöks??

Anonyymi
5000

Ilmoita asiaton sisältö

  • Sisältää materiaalia, joka on loukkaavaa, herjaavaa, rasistista, uhkailevaa tai ahdistelevaa.

  • Materiaali sisältää nimiä, yhteystietoja tai muita henkilökohtaisia tietoja. Julkisuuden henkilöistä, julkisissa viroissa toimivista ihmisistä sekä yritysten vastuuhenkilöistä saa keskustella työhön liittyen. Myös yksityiselämään liittyvistä asioista voi keskustella siltä osin, kuin niistä on julkisesti kerrottu.

  • Sisältää lapsille haitallista tai heiltä kiellettyä materiaalia. Seksuaalinen sisältö on sallittua aiheeseen tarkoitetuilla palstoilla, joiden ikäraja on 18 vuotta.

  • Lainvastaista sisältöä voi olla mm. yksityiselämää loukkaavan tiedon levitys, kiihottaminen kansanryhmää vastaan, laiton uhkaaminen, alaikäisiin liittyvä seksuaalinen sisältö/grooming, petokset, identiteettivarkaudet, kunnianloukkaukset ja tekijänoikeusrikkomukset.

  • Sisältö ei liity palstan tai keskusteluketjun aiheeseen.

  • Viesti ei ole suomea tai ruotsia (pl. International Forums), se sisältää mainontaa, se sisältää tekijänoikeuksin suojattua materiaalia, se on massapostitus tai jokin muu syy.

Jaa keskustelu