Mitä tehdä?

Annan kissalleni märkäruokaa aamulla ja illalla. Yleensä annan yhden 70-100g purkin/pussin puoliksi. Loput energiansa kissa saa laaturaksuista ja raa'asta lihasta.

Ongelmana on kuitenkin se, että kun avaan purkin esim. aamulla ja annan siitä loput illalla, niin se ei kelpaa kissalle enää. Pitää siis avata uusi purkki, joka sitten kelpaa. Kauheaa tuhlausta.

Kissani on hulluna tonnikalaan ja annoin sille eilen eläinkaupasta ostettua hyvälaatuista tonnikalaa ja kisu veteli lautasen hyvällä halulla tyhjäksi. Säilytin tonnikalan yön yli jäälaapissa asianmukaisesti, vaan eipä enää kelpaa.

Pitäisikö vain ruoan olla kupissa ja odottaa, että kissa syö? Jos annan koko purkin kerralla, osa ruoasta kuivuu aina iltaan tai aamuun mennessä.

Eikö kissa tosiaan enää seuraavana päivänä pidä edellisen päivän herkustaan vai tassuttaako kissa minua ja lompakkoani? Mistä tässä mahtaa olla kyse?
10689
Äänestä

Muut lukivat myös

Vastaukset 10

Vanhimmat

täällä meillä tosin on useampi kissa joten annospussi menee kerralla,mutta jos on isompi purkki niin kyllä se jää se loppu pois heitettäväksi säilöi sen sit miten vaan.kannattais varmaan hankkia toinen kissa niin ei menisi ruokaa hukkaan ;)

Äänestä

Siis laitat avatut purkit (asianmukaisesti) jääkaappiin säilytykseen? Annatko ruoan sitten kylmänä kissalle? Purkeissa taidetaan sanoakin, että sen täytyisi olla lämmintä tarjoiltaessa, ehkä kissasi sen takia nirsoilee?

Meillä välillä nirsoillaan, ja kissa odottelee itse, kun ruoka vähän lämpiää. Joskus tosin ollaan todella nirsoja, ja ruoka kuivuu kuppiin. Tiedä sitten häntä, missä vika... Kyllähän se koostumus vähän muuttuu jääkaapissa, kastike ei ole enää niin mehevää jne. Koska yleensä ensimmäisenä on juuri se kastike syötynä tuoreesta annoksesta! :)

Mitäs jos käyttäisit vain noita pusseja, sellaisen varmaan kissasi jaksaa kokonaan syödä?

Äänestä
  • Sehän tarkoittaisi sitten että pitäisi antaa kaksi pussia päivässä... Onkohan se liikaa märkistä, kun raksujakin ja raakaa lihaa syö?

    Äänestä

  • alkup. kirjoitti:

    Sehän tarkoittaisi sitten että pitäisi antaa kaksi pussia päivässä... Onkohan se liikaa märkistä, kun raksujakin ja raakaa lihaa syö?

    ei varmasti ole pahasta ennenminkin jättäisin raksut pois.meillä on kissa joka syö vaan animondan märkäruokia ja lihaa ,hyvin harvoin raksuja nekin aktiivileluista. :)

    Äänestä

  • alkup. kirjoitti:

    Sehän tarkoittaisi sitten että pitäisi antaa kaksi pussia päivässä... Onkohan se liikaa märkistä, kun raksujakin ja raakaa lihaa syö?

    Eli siis tarkoitatko, että pitäisi antaa noita kaikkia yhtenä päivänä? Miksi? Vaihtele vaikka päivittäin. Joku päivä raksuja ja vaikka raakaa lihaa. Toisena päivänä taas pelkkää märkäruokaa jne. Raksut ovat aika kuivia, joten niitä voi minusta hyvällä omallatunnolla vähentääkin. Hyvä, että annat nestettä sisältäviä ruokia paljon! :)

    Äänestä

Ta onko jääkaapissa jotain mikä antaa hajua/makua siihen ruokaan niin ei sitten kelpaa???

Äänestä

jonkin aikaa että ruoka lämpiää ja sitten kelpaa, onkohan meidän kissa vähäruokainen, kun syö yhen sellasen 100g pussin päivässä ja jonkun verran kuivaruokaa, on kyllä aivan hyväkuntoinen ja sopivan kokoinen 5v leikattu tyttökissa ja painaa 4,8 kg, täällä kerroaan että pitäisi syödä myös lihaa, meidän kissa ei kyllä suostu syömaan ei kypsää eikä raakaa, yökkää kun tarjoaa, kala ei myöskään ole hänen lempparia... lihasta ainoastaan leikkelesiivut kelpaavat ja niitä hän saa päivässä 2 siivua, toisen aamulla ja toisen illalla...

Äänestä

Aika nirso kissa sulla, ei millään pahalla :) Kissasta tulee nirso jos se saa yksipuolista ruokaa pentuna. Meidän kissa hotkii pippurista kalaa, chili-kastikkeessa lionnutta lihaa, 4 päivää jääkaapissa jäätynyttä purkkiruokaa ja kuivamuonaa. Se syö mitä tahansa, mitä ihmisetkin syövät. Kokeille vaikka tätä: näytät kissalle että täällä on hyvää ruokaa, tule vaikka katsomaan KISUKISUU... Ja minä sain edellisen, TAJUTTOMAN nirson kissani syömään mitä tahansa ruokaa "syömällä" sitä itse. Eli laitan purkkiruokaa lautaselle, ja laitan sen ruokapöydälle. Siinä värkkään ja kolistelen niin, että kissa ei näe, mitä puuhaan ruoalla. Sitten asetan lautasen kissan ruokapaikalle, ja kyykistyn "syömään" sitä. Eli maiskutan ja ääntelen siinä kissan ruokalautasen äärellä. Johan kissa kiinnostuu :) Jos on vanhaa, syömätöntä (kissan)ruokaa, niin kolistelen ja "puuhailen" sen ruoan kanssa siinä ruokapöydällä, ja annan takaisin kissalle oman, rakkaan lautasensa täynnä "uutta" ruokaa. Toivottavasti et joudu konkurssiin kissasi kanssa, onnea!

Äänestä
  • Kissa on nirso eläin. Pentuajan ruokkimistyyli ei välttämättä vaikuta asiaan mitenkään. Kissa voi hetkessä päättää, että hän ei enää ikinä syö tuota entistä herkkuruokaa.
    Kaikki kissat ei ole, eikä tule nirsoiksi, mutta kyllä se löytyy useamman kissan perusluonteesta.
    Siinäpä haastetta kerrakseen.

    Sinun kissan ruokintaa haluan kommentoida. Toivottavasti et tietoisesti ruoki kissaasi noin huonosti ja otat nyt selvää asiasta paremmin. Esimerkiksi kissan ruokavalioon ei kuulu ihmisten ruuat, eikä niiden mausteet, eikä tietysti vanha ruoka. Kissa on puhdas lihansyöjä ja sairastuu helposti vääränlaisesta ruokinnasta.

    Äänestä

Kissasi syö jo nyt niin paljon, että en ihmettele, että se ei jaksa enempää. Kyllä ruoka säilyy jääkaapissa päivän, kun suojaa ruuan kannella tai muovipussilla.

Kissasi osaa säännöstellä ruoan niin, että ei liho, joten älä anna sille enenpää kuin se jaksaa.

Äänestä

Kommentoi aloitusta


Neuvoja kaivataan! kirjoitti:

Annan kissalleni märkäruokaa aamulla ja illalla. Yleensä annan yhden 70-100g purkin/pussin puoliksi. Loput energiansa kissa saa laaturaksuista ja raa'asta lihasta.

Ongelmana on kuitenkin se, että kun avaan purkin esim. aamulla ja annan siitä loput illalla, niin se ei kelpaa kissalle enää. Pitää siis avata uusi purkki, joka sitten kelpaa. Kauheaa tuhlausta.

Kissani on hulluna tonnikalaan ja annoin sille eilen eläinkaupasta ostettua hyvälaatuista tonnikalaa ja kisu veteli lautasen hyvällä halulla tyhjäksi. Säilytin tonnikalan yön yli jäälaapissa asianmukaisesti, vaan eipä enää kelpaa.

Pitäisikö vain ruoan olla kupissa ja odottaa, että kissa syö? Jos annan koko purkin kerralla, osa ruoasta kuivuu aina iltaan tai aamuun mennessä.

Eikö kissa tosiaan enää seuraavana päivänä pidä edellisen päivän herkustaan vai tassuttaako kissa minua ja lompakkoani? Mistä tässä mahtaa olla kyse?

Anonyymi
5000

Ilmoita asiaton sisältö

  • Sisältää materiaalia, joka on loukkaavaa, herjaavaa, rasistista, uhkailevaa tai ahdistelevaa.

  • Materiaali sisältää nimiä, yhteystietoja tai muita henkilökohtaisia tietoja. Julkisuuden henkilöistä, julkisissa viroissa toimivista ihmisistä sekä yritysten vastuuhenkilöistä saa keskustella työhön liittyen. Myös yksityiselämään liittyvistä asioista voi keskustella siltä osin, kuin niistä on julkisesti kerrottu.

  • Sisältää lapsille haitallista tai heiltä kiellettyä materiaalia. Seksuaalinen sisältö on sallittua aiheeseen tarkoitetuilla palstoilla, joiden ikäraja on 18 vuotta.

  • Lainvastaista sisältöä voi olla mm. yksityiselämää loukkaavan tiedon levitys, kiihottaminen kansanryhmää vastaan, laiton uhkaaminen, alaikäisiin liittyvä seksuaalinen sisältö/grooming, petokset, identiteettivarkaudet, kunnianloukkaukset ja tekijänoikeusrikkomukset.

  • Sisältö ei liity palstan tai keskusteluketjun aiheeseen.

  • Viesti ei ole suomea tai ruotsia (pl. International Forums), se sisältää mainontaa, se sisältää tekijänoikeuksin suojattua materiaalia, se on massapostitus tai jokin muu syy.

Jaa keskustelu