Mikä on kohina?

epätietoinen.

Saattaa olla tyhmä kysymys, mutta mitä tarkoitatte kohinalla, joka esiintyy kamerassa.

6

1069

    Vastaukset

    Anonyymi (Kirjaudu / Rekisteröidy)
    5000
    • sitä kun

      Kohina on sitä, kun kuvan tummempiin kohtiin alkaa ilmestyä eri värisiä pilkkuja. Kuvan terävyys kärsii ja tasainen väripinta menee rakeiseksi.

      • epätietoinen.

        Kiitos vielä kerran selventävästä vastauksesta. Ei enään tarvitse pähkäillä, että mikä ihme se kohina on, mistä puhutaan niin paljon.


      • esiintyy
        epätietoinen. kirjoitti:

        Kiitos vielä kerran selventävästä vastauksesta. Ei enään tarvitse pähkäillä, että mikä ihme se kohina on, mistä puhutaan niin paljon.

        lähinnä, kun kennon ISO-arvoa nostetaan eli herkkyyttä lisätään.
        herkkyyttä on usein tarvetta nostaa jotta saavutetaan tarpeeksi nopea valotusaika, vaikka kuvanlaatu siitä kärsiikin. aukko, iso-arvo ja suljinaika kulkevat siis käsi kädessä.
        järjestelmäkamerat sietävät yleisesti herkkyyden nostamista pokkareita paremmin suuremman kennon ansiosta.


      • onko kohina
        esiintyy kirjoitti:

        lähinnä, kun kennon ISO-arvoa nostetaan eli herkkyyttä lisätään.
        herkkyyttä on usein tarvetta nostaa jotta saavutetaan tarpeeksi nopea valotusaika, vaikka kuvanlaatu siitä kärsiikin. aukko, iso-arvo ja suljinaika kulkevat siis käsi kädessä.
        järjestelmäkamerat sietävät yleisesti herkkyyden nostamista pokkareita paremmin suuremman kennon ansiosta.

        sama asia kuin rakeisuus, jota termiä viljeltiin filmiaikoina?


      • onko kohina kirjoitti:

        sama asia kuin rakeisuus, jota termiä viljeltiin filmiaikoina?

        Kohina on pitkälti sama kuin filmi aikoina rakeisuus. Ilmenee myös melko samalla lailla. Tämän vuoksi optiikan valovoimalla on merkitystä samalla tavalla kuin filmi aikana.


    • os..

      Kun kohina on äänessä, se kuuluu kohinana. Kun kohina on kuvassa se näkyy niinkuin lumipyrynä. Olet varmaan nähnyt kohinaa televisiossa, kun koneessa ei ole antenni kytketty tai ei ole lähetystä.
      Kaikki elektroniset laitteet kohisevat, mutta se peittyy tavallisesti informaation alle, koska informaatio on paljon voimakkaampaa. Kohina alkaa esiintyä, kun informaation osuus on heikko.
      Kuvan rakeisuus on eri asia. Kun pikseliluku on alhainen, näkyy kuva karkeana. Korkealla pikseliluvulla näkyy enemmän yksityiskohtia.

    Ketjusta on poistettu 0 sääntöjenvastaista viestiä.

    Luetuimmat keskustelut

    1. Epäily: Räppäri yritti tappaa vauvansa.

      https://www.mtvuutiset.fi/artikkeli/epaily-mies-yritti-tappaa-vauvansa/9300728 Tämä on erittäin järkyttävä teko täysin p
      Maailman menoa
      57
      5855
    2. Räppäri kuoli vankilassa

      Ei kuulemma ole tapahtunut rikosta. Sama vahinkohan kävi Epsteinille. https://www.hs.fi/suomi/art-2000011840869.html "
      Maailman menoa
      77
      3193
    3. Välillä kyllä tuntuu, että jaat vihjeitä

      Mutta miten niistä voi olla ollenkaan varma? Ja minä saan niistä kimmokkeen luulemaan yhtä sun toista. Eli mitä ajatella
      Ikävä
      23
      2380
    4. No kyllä te luuserit voitte tehdä mitä vaan keskenänne, sitä en ymmärrä miksi pelaat,nainen

      Pisteesi silmissäni, edes ystävätasolla tippui jo tuhannella, kun sain selville pelailusi, olet toisen kanssa, vaikka ol
      Ikävä
      40
      2075
    5. Aleksi Rytilä

      Räppäri saa haluamaansa julkisuutta.
      Kotimaiset julkkisjuorut
      19
      1988
    6. Onko Sanna menossa Ukrainaan viettämään vuosipäivää?

      Kun on bongattu Varsovan lentokentältä?
      Maailman menoa
      162
      1843
    7. Kulukusuunnat

      Eikö kuhmolaiset iha oikiasti tiiä kumpi o vasen ja kumpi oikia? Tuolla ku liikennemerkissä näkyy nuolet ylös ja alas, v
      Kuhmo
      6
      1609
    8. Muusikko yritti tappaa kaksiviikkoisen vauvan

      Karu epäily: Muusikko, 32, yritti tappaa kaksiviikkoisen vauvan Oulussa. IS:n selvityksen perusteella miestä ei ole syy
      Maailman menoa
      83
      1212
    9. 81-vuotias Frederik avoimena - Ei omasta mielestä kelpaa tästä syystä realityihin: "Veemäinen..."

      Junttidiscon kuninkaana tunnettu Frederik, 81, on esiintymislavoilla suvereeni tekijä. Mies on viihdyttänyt ympäri Suome
      Suomalaiset julkkikset
      20
      1206
    10. Tynkä Eläintarha ei ole enää visiitin väärti

      Ähtärin MesiZoo on vajonnut alas. Näytillä olevien eläinten määrä on romahtanut lähemmäs -40%. Paikat ovat päässeet pah
      Ähtäri
      81
      1075
    Aihe