Esperit, summonit, GF:t. Aeonit, ja taas Esperit

Näitä tuttuja "avuksi kutsuttavia" mörköjä on fantasyissä nähty jo vuosien ajan. Ihan kiva piriste ne peleihin on, mutta onko niistä sitten mitään oikeata hyötyä. Mielestäni ehdottomasti EI. Muutamssa pelissä niistä on aluksi pieni apu ( kasissa, ysissä ja kympissä) Muissa ne sitten onkin aivan turhia. No kasissa tietysti ne ovat pakollisia jos haluaa saada äijät kovaan kuntoon (J-Str, Hp 80 ym ym. ) Muissa niistä ei sitten olekkaan mitään nimellistä hyötyä. Niitä ei ole kuin kiva kerätä, kuin se olisi vain yksi lisä-sivutehtävä. Koska ainakin itse henk.koht olen aina pyrkinyt saamaan ne kaikki. Mutta ei niitä sitten kyllä oikeesti tule ikinä käytettyä. Suurin syy ehkä niiden animaatioden pituus, ainakin kasissa. Edeniä käyttessä ehtii vaikka käydä kaupassa ja paskalla.:).
Nyt taas XII:tä pelatessani ( 120 tuntia takana,) Olen käyttänyt niitä tassan sen verran, että olen nähnyt animaatiot. Muuten täysin turhia.

Mitäpä muut. käyttääkö niitä kukaan? Ja onko niistä jollekkin muka hyötyä?
20912
Äänestä

Muut lukivat myös

Vastaukset 20

Vanhimmat

Sulla on tossa hyvä pointti kyllä. Oon pelannu FFXII kohta 60h ja oon aika lopussa. Espereitä oon käyttänyt kerran eli just sen et näkee mitä ne on. Kyllä ryhmässä on enempi potkua kuin "puoli-jumalissa" :) Tosin kun en ole peliä vielä saanut päätökseen ni en tiedä nouseeko kenties avustajat vielä arvoon arvaamattomaan:)

Äänestä

jeps eipä noilla oikein mitään tee.

Äänestä

ja vielä semmonen että kertokaas mitä tekee x-2 special dress sphereillä????ei todellakaan mitään.. ihan turhia.

Äänestä
  • Et vain osaa käyttää niitä!! >8(

    Äänestä

  • voldo1 kirjoitti:

    Et vain osaa käyttää niitä!! >8(

    enkö?????:O osaan mutta niistä ei ainakaan mulle oo mitään hyötyä.

    Äänestä

Mun mielestä epsereillä on suurtakin merkitystä. Esim. Final Fantasy X:ää ei voi läpäistä ilman niitä. Esim. Seymouria ei voi päästä ilman että täyttää kaikkien aeonien limitit. Sanoisin että Final Fantasyt ovat riippuvaisia summon-olennoista, koska yhtäkään niistä ei voi päästä läpi käyttämättä niitä. Se on sula mahdottomuus.

Äänestä
  • Yleensä kirjoitan täydellistä tekstiä nyt en jaksanu kuitenkaan tarkis taa joten toivottavaasti saate selvää :)

    Äänestä

  • Siis joo. On toki muutama kohta jossa niitä on pakko käyttää.. seymor taistelu on hyvä esimerkki. Final fantasy kympissä ovat muutekin aenot suuremmassa roolissa kuin muissa (paitsi kasissa johtuen hahmonkehitys tyylistä) MUTTA. on myös mahdollista läpäistä final fantasy 10 noudattaen NSGNANC-challencea. (oletan ,että kaikki tietävät mikä se on) mutta sekin on kyllä vasta mahdollista new game pelissä,

    Äänestä

  • Stanan_hyvä_tyyppi kirjoitti:

    Siis joo. On toki muutama kohta jossa niitä on pakko käyttää.. seymor taistelu on hyvä esimerkki. Final fantasy kympissä ovat muutekin aenot suuremmassa roolissa kuin muissa (paitsi kasissa johtuen hahmonkehitys tyylistä) MUTTA. on myös mahdollista läpäistä final fantasy 10 noudattaen NSGNANC-challencea. (oletan ,että kaikki tietävät mikä se on) mutta sekin on kyllä vasta mahdollista new game pelissä,

    En käyttäny kertaakaan aeoneja koko pelissä. XDDDDD

    Äänestä

  • MyKey kirjoitti:

    En käyttäny kertaakaan aeoneja koko pelissä. XDDDDD

    pelkkiä itemiä taisteluissa

    Äänestä

ei voi edes läppänä sanoa et olis turhia ffVII:ssä mieti nyt sitä knights of the round tablea... taitaa olla tehokkain taito koko pelis? varsinki jos käytät sitä tupla skillii

Ja XII:ssä saat vaikka 60k damagee esperillä jos vaan osaat yhtään

Äänestä
  • että se 60 000 on säälittävän vähän ottaen huomioon että se maksaa liikaa manaa ja/tai vaatii turhia kikkailuja, jotta Esper oman limitinsä tekee. Verrattuna esimerkiki Masamune Genji Gloves ( Berserk) -synergiaan.

    Äänestä

  • ... kirjoitti:

    että se 60 000 on säälittävän vähän ottaen huomioon että se maksaa liikaa manaa ja/tai vaatii turhia kikkailuja, jotta Esper oman limitinsä tekee. Verrattuna esimerkiki Masamune Genji Gloves ( Berserk) -synergiaan.

    ihan retard et oo tainnu edes pelata FFXII muuten kyll tietäisit että niillä espereillä ei ole tarvetta manaan. Ne laukoo niitä taikojaan ihan ilman manaakin. Eikä se tarvii mitään kikkailuja...

    No totta kyllä että masamune genji on kyllä hyvä taktiikka

    Äänestä

  • ootko kirjoitti:

    ihan retard et oo tainnu edes pelata FFXII muuten kyll tietäisit että niillä espereillä ei ole tarvetta manaan. Ne laukoo niitä taikojaan ihan ilman manaakin. Eikä se tarvii mitään kikkailuja...

    No totta kyllä että masamune genji on kyllä hyvä taktiikka

    Se, että kutsut esperin vie manaa

    Äänestä

  • ootko kirjoitti:

    ihan retard et oo tainnu edes pelata FFXII muuten kyll tietäisit että niillä espereillä ei ole tarvetta manaan. Ne laukoo niitä taikojaan ihan ilman manaakin. Eikä se tarvii mitään kikkailuja...

    No totta kyllä että masamune genji on kyllä hyvä taktiikka

    Niinkun tossa joku huomauttikin, se niiden kutsuminen tosiaan vie manaa ja niiden parempien kutsuminen vielä ihan liikaa. Kikkailujakin kyllä tarvii, jos haluaa hyötyä vaikka Shemhazalin Soul Purgesta tai Exoduksen tai Zodiarkin limiteistä. Zeromuskin tahtoo kuolla aina, kun sillä haluaa tehdä vähän enemmän vahinkoa.

    Zodiark ja Ultima ovat ainoat hiukan siedettävämmät, mutta mitäs teet kun maksavat kaiken manan. Paljon mieluummin buffaa äijät ja mätkii menemään.

    Äänestä

  • ... kirjoitti:

    Niinkun tossa joku huomauttikin, se niiden kutsuminen tosiaan vie manaa ja niiden parempien kutsuminen vielä ihan liikaa. Kikkailujakin kyllä tarvii, jos haluaa hyötyä vaikka Shemhazalin Soul Purgesta tai Exoduksen tai Zodiarkin limiteistä. Zeromuskin tahtoo kuolla aina, kun sillä haluaa tehdä vähän enemmän vahinkoa.

    Zodiark ja Ultima ovat ainoat hiukan siedettävämmät, mutta mitäs teet kun maksavat kaiken manan. Paljon mieluummin buffaa äijät ja mätkii menemään.

    nyt sitten pitää manaa ylipäätään tärkeänä? Ihan oikeesti mull nousee manat tossa pelissa ihan hetkessä takasin eli si se tunnu missään jos joudut yhen mana palkin maksamaan... muistaaksen just se esper joka hyökkää 60000 maksaa vain 1 palkin eli jos se on sun mielestä liikaa 60k damagesta niin joo okei :/

    Äänestä

Musta VII.ssä ja X:ssä summonit/aeonit on aika välttämättömiä.VII esim phoenix ja knight of the round on aika oleellisia jos aikoo tuhota esim kaikki weaponit.X.ssä ne tuppaa olee pahoi mörköi vastaan oleellisia, kun dark aeoneja vastaan ne on omiaan ottamaan limit iskut vastaan...tai muuten tulee niiku meillä sanotaan kaverit ovelle(game over)muistan kerran kuinka kävi kummasti ku Yojimbolla löin seymorin siellä gagazentis keskeltä kahtia...en ole kyl onnistunut toiste et tais olla bugi ;)

Äänestä

Unohdit muuten otsikosta välistä eidolonit ;)

Nyt kun aloin miettiä asiaa, niin en ole näitä kutsuttavia pirulaisia mitenkään erityisemmin käyttänyt. Seiskassa kokeilin jonkin verran, mutta lopulta kyllästyin pitkiin animaatioihin.

Kasi on ainoa, jossa olen oikeasti jaksanut niitä käytellä. Ehkä siksi, että minusta se neliön hakkaaminen oli joskus aikoinaan kivaa ja boostailin otuksia innolla... ja toisekseen siksi, että minulla oli aivan surkeat hahmot, joten eteenpäin pääsemiseen tarvitsi GF:ien voimia :D No, kasi ei koskaan ollutkaan suosikkini, joten ei ihme, etten jaksanut siihen panostaa.

Ysissä minusta eidolonit puolestaan tuntuivat todella turhilta. Muutaman kerran bosseissa käytin niitä ja joskus Odinia tavallisissa taisteluissa siinä toivossa, että se mätkäisisi vihollisen hengiltä. Muuten hoidin ihan perusmättämisellä, magialla ja trancella kaikki taistelut.

Kymppiä en ole paljon pelannutkaan tai no... viimeisin näkemäni kohtaus oli Yunan ns. häät Seymourin kanssa, että tiedä sitten, miten pitkällä olen. Joka tapauksessa aeonit ja niiden hankinta ei ole minua erityisemmin sytyttänyt, vaikkakin olen niitä joissain kohdin tarvinnut. Jälleen kerran osasyy voi olla p*skat hahmot...

Kahdessatoista minulla on vasta kaksi esperiä, joita olen kumpaakin käyttänyt kerran, ellei mukaan lasketa sitä portin avaamista, missä tapauksessa olen käyttänyt Beliasta kaksi kertaa :P Tuntuvat jotenkin hyödyttömiltä tapauksilta tässäkin pelissä, mutta voi olla, että esim. toisella pelikerralla yritän huvikseni kerätä ne kaikki x)

Äänestä

Seiskassa tulee käytettyä summoneita vaan pari kertaa siinä alussa, tai ei ollenkaan. Kasissa taas GF:iä tulee käytettyä todella paljon, nimittäin itse kun en koskaan osaa hommata kunnon aseita tyypeille, niin on pakko turvautua gf:eihin. Ysissä ei tule paljoa käytettyä eidoloneja, vaanku jossain kohti siinä keskivaiheilla. Ja kympissa tulee käytettyä alussa paljon aeoneja, ja kyllä lopussakin, tosin vaan vähän vähemmän. no tossa kahessatoista en oo käyttäny vielä kertaakaan yhtään esperiä, vittu oo ees jaksanu pelata koko paskaa. Sen sijaan alotin seiskan alusta, nyt on menossa 8 läpipeluukerta siinä 8)

Eli ylöeensä tulee käytettyä noita summoneita sun muita enemmän siinä alussa, muttei niit enää lopussa jaksa käyttää ku hahmotkin tekevät jo sen verran paljon damagea ja on enemmän hp:ta.

Äänestä

Sul pitää olla kaikki esperit et saat licence gridin täyteen, ja kun sen saa täyteen, saat skypirates deniin uuden merkinnän.

Äänestä

Kommentoi aloitusta


Stanan_hyvä_tyyppi kirjoitti:

Näitä tuttuja "avuksi kutsuttavia" mörköjä on fantasyissä nähty jo vuosien ajan. Ihan kiva piriste ne peleihin on, mutta onko niistä sitten mitään oikeata hyötyä. Mielestäni ehdottomasti EI. Muutamssa pelissä niistä on aluksi pieni apu ( kasissa, ysissä ja kympissä) Muissa ne sitten onkin aivan turhia. No kasissa tietysti ne ovat pakollisia jos haluaa saada äijät kovaan kuntoon (J-Str, Hp 80 ym ym. ) Muissa niistä ei sitten olekkaan mitään nimellistä hyötyä. Niitä ei ole kuin kiva kerätä, kuin se olisi vain yksi lisä-sivutehtävä. Koska ainakin itse henk.koht olen aina pyrkinyt saamaan ne kaikki. Mutta ei niitä sitten kyllä oikeesti tule ikinä käytettyä. Suurin syy ehkä niiden animaatioden pituus, ainakin kasissa. Edeniä käyttessä ehtii vaikka käydä kaupassa ja paskalla.:).
Nyt taas XII:tä pelatessani ( 120 tuntia takana,) Olen käyttänyt niitä tassan sen verran, että olen nähnyt animaatiot. Muuten täysin turhia.

Mitäpä muut. käyttääkö niitä kukaan? Ja onko niistä jollekkin muka hyötyä?

Anonyymi
5000

Ilmoita asiaton sisältö

  • Sisältää materiaalia, joka on loukkaavaa, herjaavaa, rasistista, uhkailevaa tai ahdistelevaa.

  • Materiaali sisältää nimiä, yhteystietoja tai muita henkilökohtaisia tietoja. Julkisuuden henkilöistä, julkisissa viroissa toimivista ihmisistä sekä yritysten vastuuhenkilöistä saa keskustella työhön liittyen. Myös yksityiselämään liittyvistä asioista voi keskustella siltä osin, kuin niistä on julkisesti kerrottu.

  • Sisältää lapsille haitallista tai heiltä kiellettyä materiaalia. Seksuaalinen sisältö on sallittua aiheeseen tarkoitetuilla palstoilla, joiden ikäraja on 18 vuotta.

  • Lainvastaista sisältöä voi olla mm. yksityiselämää loukkaavan tiedon levitys, kiihottaminen kansanryhmää vastaan, laiton uhkaaminen, alaikäisiin liittyvä seksuaalinen sisältö/grooming, petokset, identiteettivarkaudet, kunnianloukkaukset ja tekijänoikeusrikkomukset.

  • Sisältö ei liity palstan tai keskusteluketjun aiheeseen.

  • Viesti ei ole suomea tai ruotsia (pl. International Forums), se sisältää mainontaa, se sisältää tekijänoikeuksin suojattua materiaalia, se on massapostitus tai jokin muu syy.

Jaa keskustelu