Onko näin

Meidän kunnassa ainakin pk:n henkilökunnan palkka saatiin "kauniimmaksi" kun yksi ansaittu kokemuslisä siirrettin peruspalkkaan. Onko tää oikein? Ja onko muissakin kunnissa kuin Hyvinkäällä tehty näin? Ihmetyttää miten liitot ovat sen sallineet.
4351
Äänestä

Muut lukivat myös

Vastaukset 4

Vanhimmat

Yleinen käytäntö. Meni läpi viime tupossa. Kokemuslisä siirrettiin peruspalkkaan, että alalle saataisiin houkuteltua lisää työvoimaa, kun peruspalkka näyttää paremmalta. Itse olisin juuri silloin ansainnut ensimmäisen kokemuslisän viiden vuoden työssäolosta, mutten sitten saanutkaan pari kuukautta vaille jäi. Kenenkään "jo ansaittuja etuja / ikälisiä ei tietenkään leikata", joten häviäjiä olivat juuri nämä 1-5v. työskennelleet (siinä tupossa) ja jatkossa tietty kaikki alalle tulevat(tavallaan, koska peruspalkan lisäksi ei paljon muita etuja heru)
Samalla siirryttiin kokemuslisiin, eli tarkoitus oli, että palkkaa maksettaisiin lisää "ansioiden" mukaan. Tämä vaan ei tunnu terveydenhoitoalalla toimivan. Ongelmia: ylihoitajako päättää henk.koht.ansiot?, OH? - kenellä on ruskein kieli, mikään ei takaa henk.koht. lisää - opiskele vaikka miten, lisää et saa, kukaan ei täysin tiedä mitkä kriteerit henk.koht. lisälle on - ei tiedä, miten nuolla...

Äänestä
  • näkyy kaksi kokemuslisää ja se ansaittu kolmas on siirretty peruspalkkaan. Se henkilökohtainen lisä on ihan naurettavan pieni ja sehän on salaisuus kuka sen milloinkin saa. Se on selvää, että kunnat hyötyvät tästä kaikkein eniten.
    Ärsyttää suuresti kun ennen vaaleja paasattiin hoitajien palkoista ja eiköhän nuo meidän kansanedustajat nostaneet omaa palkkaansa.

    Äänestä

  • palkkanauhassa kirjoitti:

    näkyy kaksi kokemuslisää ja se ansaittu kolmas on siirretty peruspalkkaan. Se henkilökohtainen lisä on ihan naurettavan pieni ja sehän on salaisuus kuka sen milloinkin saa. Se on selvää, että kunnat hyötyvät tästä kaikkein eniten.
    Ärsyttää suuresti kun ennen vaaleja paasattiin hoitajien palkoista ja eiköhän nuo meidän kansanedustajat nostaneet omaa palkkaansa.

    Meidän kunnassa ei henkilökohtainen lisä ole salaisuus Superin luottamusmies toi ne koko työporukan tietoon kahvihuoneessa. Se siitä luottamuksesta

    Äänestä

  • piikiikaa kirjoitti:

    Meidän kunnassa ei henkilökohtainen lisä ole salaisuus Superin luottamusmies toi ne koko työporukan tietoon kahvihuoneessa. Se siitä luottamuksesta

    salaisuus, vaan perusteet.

    Äänestä

Kommentoi aloitusta


tehty muualla kirjoitti:

Meidän kunnassa ainakin pk:n henkilökunnan palkka saatiin "kauniimmaksi" kun yksi ansaittu kokemuslisä siirrettin peruspalkkaan. Onko tää oikein? Ja onko muissakin kunnissa kuin Hyvinkäällä tehty näin? Ihmetyttää miten liitot ovat sen sallineet.

Anonyymi
5000

Ilmoita asiaton sisältö

  • Sisältää materiaalia, joka on loukkaavaa, herjaavaa, rasistista, uhkailevaa tai ahdistelevaa.

  • Materiaali sisältää nimiä, yhteystietoja tai muita henkilökohtaisia tietoja. Julkisuuden henkilöistä, julkisissa viroissa toimivista ihmisistä sekä yritysten vastuuhenkilöistä saa keskustella työhön liittyen. Myös yksityiselämään liittyvistä asioista voi keskustella siltä osin, kuin niistä on julkisesti kerrottu.

  • Sisältää lapsille haitallista tai heiltä kiellettyä materiaalia. Seksuaalinen sisältö on sallittua aiheeseen tarkoitetuilla palstoilla, joiden ikäraja on 18 vuotta.

  • Lainvastaista sisältöä voi olla mm. yksityiselämää loukkaavan tiedon levitys, kiihottaminen kansanryhmää vastaan, laiton uhkaaminen, alaikäisiin liittyvä seksuaalinen sisältö/grooming, petokset, identiteettivarkaudet, kunnianloukkaukset ja tekijänoikeusrikkomukset.

  • Sisältö ei liity palstan tai keskusteluketjun aiheeseen.

  • Viesti ei ole suomea tai ruotsia (pl. International Forums), se sisältää mainontaa, se sisältää tekijänoikeuksin suojattua materiaalia, se on massapostitus tai jokin muu syy.

Jaa keskustelu