moi, mulla olis sellanen kysymys, että sopiiko saksanpaimenkoira ulkokoiraksi? Asun omakotitalossa isolla tontilla helsingin pukinmäessä. En käy töissä ja lukio-tuntejakin on vähän, joten koira ei joutuisi olemaan pitkään yksin ulkosalla. pyydän kovasti, että päästätte mut tästä epätietoisuudesta.
ulko-koiraksi?
neuvoton..
8748
0Äänestä
Muut lukivat myös
Odottaa vastausta
Näihin keskusteluihin ei ole vielä vastattu. Ole ensimmäinen.
Vastaukset 8
Vanhimmat
Meillä vanhat koirat ovat aina ulkona häkissä, toki niillä on talliin tehty paikka jonne voivat mennä lämpöiseen. Talvella yritettiin ottaa tupaan ne mutta eivät viihtyneet kun sisällä liian kuuma..Että meillä ainakin tarkenevat ulkosalla.
pihakoiraksi.
Saksanpaimenkoira on rotu joka vaatii hurjasti aktiviteetteja ja toimintaa, siis yhteistä tekemistä omistajansa kanssa. Jos koira joutuu vain pihalla pyörimään eikä sille tarjota "aivojumppaa", kerjää itselleen vain kasan käytösongelmia. Saksanpaimenkoira ei mielestäni ole sikäli sopiva ulkokoira, että se on kovin "läheisriippuvainen" omistajastaan/perheestään. Tuskin vanhempasikaan haluavat pihallensa levottomasti pyörivää ja haukkuvaa koiraa. Ellet ole valmis uhraamaan koirasi kanssa tekemiseen useita tunteja päivittäin.
Kirjoittelit ettei koira joutuisi olemaan pitkiä aikoja yksin ulkosalla. Mikäs sen parempi koiralle,kun olla ne muutamat tunnit ulkona jotka sinä olet lukiossa.
Tietysti säävaraus huomioon ottaen.Löytyykö koiralle suojaisa paikka esim. kylmällä,viimalla ja vastaavasti auringon paahteella? Jos löytyy,niin ilman muuta pärjää saksanpaimenkoiran kaksin kertaisella villalla.
Ja parasta tietysti olisi jos koiralla on tarha ulkoilua varten,niin ei pääse käymään tapaturmia samoin kuin taas jos koirasi on narussa. Tiedän muutamia,jotka katkoneet niskansa otettuaan vauhtia narussa ja kun naru ei antanutkaan periksi,niin niska antoi.Ja sitten vielä tarhassa sekin plussa,että koira pääsee liikkumaan vapaammin,kuin narussa.
toimii nyt!
kiitoksia todella paljon, nyt olen taas hieman viisaampi ja sain vastauksia kysymyksiini. minun pitää kuitenkin vielä harkita koiran hankkimista (rotua yms.), mutta kiitos todella paljon vastauksista!!
päähäsi saanut? Erikoisia päätelmiä vailla mitään perusteita.Ihmettelee =/
hyvä! =)
ap. kysyjän aiheesee