Makkaratikkujen mustaaminen

Meillä on vanhat raudasta taotut makkaratikut, joista tuli kirjavan väriset, kun hinkkasin niistä pinnasta ruosteen pois. Tietäisikö kukaan, miten ne saisi taas mustaksi?
2487
Äänestä

Muut lukivat myös

Vastaukset 2

Vanhimmat

Yläasteella tehtiin niin, että kosanilla lämmitettiin kuumaksi, ja sitten kastettiin öljysammioon.

Löylykauhan varresta ja kirstun kulmapelleistä tuli näin siistin mustat. Hyvin on pysynyt 15 vuotta.

Äänestä

Joidenkin aseliikkeiden kautta saa kylmämustaukseen käytettävää nestettä, jota käytetään aseiden pintojen käsittelyyn. Rautametalliset pinnat saa uuttavastaavaan kuntoon, koska hapettumat pistuvat myös. Sähköliesien levyjen mustaamiseen käytettyä ainetta on myös saatavilla. Valitettavasti en muista tuotenimiä.

Äänestä

Kommentoi aloitusta


camping kirjoitti:

Meillä on vanhat raudasta taotut makkaratikut, joista tuli kirjavan väriset, kun hinkkasin niistä pinnasta ruosteen pois. Tietäisikö kukaan, miten ne saisi taas mustaksi?

Anonyymi
5000

Ilmoita asiaton sisältö

  • Sisältää materiaalia, joka on loukkaavaa, herjaavaa, rasistista, uhkailevaa tai ahdistelevaa.

  • Materiaali sisältää nimiä, yhteystietoja tai muita henkilökohtaisia tietoja. Julkisuuden henkilöistä, julkisissa viroissa toimivista ihmisistä sekä yritysten vastuuhenkilöistä saa keskustella työhön liittyen. Myös yksityiselämään liittyvistä asioista voi keskustella siltä osin, kuin niistä on julkisesti kerrottu.

  • Sisältää lapsille haitallista tai heiltä kiellettyä materiaalia. Seksuaalinen sisältö on sallittua aiheeseen tarkoitetuilla palstoilla, joiden ikäraja on 18 vuotta.

  • Lainvastaista sisältöä voi olla mm. yksityiselämää loukkaavan tiedon levitys, kiihottaminen kansanryhmää vastaan, laiton uhkaaminen, alaikäisiin liittyvä seksuaalinen sisältö/grooming, petokset, identiteettivarkaudet, kunnianloukkaukset ja tekijänoikeusrikkomukset.

  • Sisältö ei liity palstan tai keskusteluketjun aiheeseen.

  • Viesti ei ole suomea tai ruotsia (pl. International Forums), se sisältää mainontaa, se sisältää tekijänoikeuksin suojattua materiaalia, se on massapostitus tai jokin muu syy.

Jaa keskustelu