Abarat kirjat

Dram_89

Kuinka moni täällä on lukenut Clive Barkerin kirjasarjaa Abarat?Mikä on mielipide siitä?

Itse olen lukenut molemmat kirjat ja rakastuin nihin täysin.Peittoavat ehkä jopa Harry Potterit minun mielestäni!

Sain jouluna lahjaksi kirjan osa kakkosen, mutten halunnut lukea sitä, koska halusin ensin lukaista ensimmäisenosan, enenkuin lukaisen toisen.Tässä vähänaikaa sitten luin ensimmäisen kirjan ja ihastuin srjaan nin totaallisesti, että jatkoi heti perään toisen lukemista.

Onko täällä muita, jotka ovat pitäneet kyseisestä sarjasta?
Tietääkö kukaan, onko kirjoja tulossa lisää viellä, noiden kahden lisäksi?

5

636

    Vastaukset

    Anonyymi (Kirjaudu / Rekisteröidy)
    5000
    • sff_guy

      Mun tietääkseni 2 osaa on vielä tulossa ja 3. osa julkaistaan englanninkielisenä tämän vuodena aikana.

      Abarat-sarja on hyvä sarja. Pidän siitä todella paljon. Paljon parempaa kuin H. Potterit.

    • Shecad

      Hyviä!

      Ostatin lahjaksi sisarelleni, mutta luin sen itse ennen häntä (ensimmäisen osan siis).. Ikävä kyllä kakkososaa en ole saanut käsiini, ja se oli kaupassa vielä törkeän kallis!

      Ainoa asia, mikä kirjasarjassa häiritsee on se, että luulen tietäväni osan juonesta jo ykkösosan perusteella =( Toivon, että Mister Barker olisi kuitenkin tehnyt vähemmän ennalta arvattavan, mitä itse tässä vaiheessa oletan.

      Minusta kirjojen luoma maailma on yllättävän värikäs ja erilainen, lisäksi sekin, että päähenkilö on "tästä" maailmasta tuo kirjoihin oman pikantin lisänsä...

      Täytynee lähteä käymään kirjastossa...

      • No minäkin lainasin ekan kirjastosta, mutta aion ostaa sen jossakinvaiheessa itselleni.^_^

        Onnek ikirjastot on keksitty.Sieltä saa lainattua kirjoja, eikä tarvitse ostaa omaksi.XD


      • abarat fani
        Dram_89 kirjoitti:

        No minäkin lainasin ekan kirjastosta, mutta aion ostaa sen jossakinvaiheessa itselleni.^_^

        Onnek ikirjastot on keksitty.Sieltä saa lainattua kirjoja, eikä tarvitse ostaa omaksi.XD

        niin, minä aion ostaa ne itselleni omaksi.. ihan varmana *_* *dreaming*
        aivan varmana ostan omaksi, niin ihania ja mahtavia kirjoja.. niitä tulee neljä, ja elokuvia on suunnittelemassa ekasta ja tokasta yks leffa ja kolmosesta ja nelosesta omat leffansa.. siistii..


    • HGKl

      Kirjoja tulee vielä kaksi, Kry Rising 2017 ja viides ja viimeinen osa sitten joskus. Paljon parempia kuin Potterit, maailma paljon moniulotteisempi.

    Ketjusta on poistettu 0 sääntöjenvastaista viestiä.

    Luetuimmat keskustelut

    1. Selvästi näyttää siltä, että SDP:n kannattajat hyväksyy kiusaamisen

      ja seksuaalisen ahdistelun, kun puolueen kannatus pysyy korkealla. Mitä tämä kertoo demari-äänestäjien moraalista?
      Maailman menoa
      147
      4146
    2. Päivi Räsäsen seksipaljastus loksauttaa Katja Ståhlin leuat! Elämäni biisi kohujakso tv:ssä!

      Elämäni biisi -suosikkisarjan uusinnat ovat startanneet ja nyt vuorossa on sarjan 2. jakso v. 2019. Sinisille sohville
      Suomalaiset julkkikset
      67
      3846
    3. Muistan vuosikymmenten takaa

      Toivottavasti voit hyvin ja jaksat työssäsi. Olet upea ja erinomainen ihminen, toivon kaikkea hyvää.
      Ikävä
      12
      3084
    4. Montako mitalia Suomi saa talviolympialaisista?

      Nyt heittäkää veikkaus Suomen mitalisaldosta ja mistä lajeista metallilätkät tulevat. Oma veikkaukseni on 6 mitalia. -
      Maailman menoa
      123
      2688
    5. Voiko kaivattu olla liian vanha?

      Tai muuten huonokuntoinen...
      Ikävä
      182
      2393
    6. Kokemuksia Rehux Oy yrityksestä työpaikkana?

      Jonkin aikaa seurannut kyseistä firmaa sivusta, näyttäisi, että tälläkin hetkellä olisi peräti 3 eri roolia tai paikkaa
      Työpaikat
      33
      1630
    7. Kenen joukoissa Suomi seisoo maailmalla, jos SDP voittaa seuraavat vaalit?

      SDP on ainoa pohjoismainen sosialidemokraattinen puolue, joka edelleen kuuluu Sosialistiseen internationaaliin. Sitä ka
      Maailman menoa
      55
      1470
    8. Missä näit viimeksi kaivattusi?

      Menikö kohtaaminen hyvin vai ujousko esti lähestymästä?
      Ikävä
      54
      1312
    9. IS: Riitta Väisänen kärsii ikävästä vaivasta - Vaipparalli ja 40 antibioottikuuria takana...

      71-vuotias Riitta Väisänen on kertonut tuoreista terveysongelmistaan. Väisänen on kertonut julkisuudessa jo aiemmin vaih
      Terveys
      16
      1110
    10. Jos mies oikeasti haluaa sinut

      Hän ei ota riskiä että menettäisi sinut. Ei pienintäkään. Mies ei jätä vastaamatta viesteihin eikä pidä sinua epätietois
      Ikävä
      113
      1100
    Aihe