Vuokra-asuntoja

Uusimmassa talouselämässä:
Saksassa on 70-75% vuokra-asuntoja.
Frankfurtissa jopa 85%.

Mistä johtuu näin suuri ero suomeen
verrattuna? Ovatko saksalaiset tyhmiä
rahan suhteen.. en usko. Yleensä saksalaiset
ovat erittäin tarkkoja rahankäytön kanssa.
4376
Äänestä

Muut lukivat myös

Vastaukset 4

Vanhimmat

maidemme välillä. Esimerkiksi verotus ja ero asuntojen vuokrissa. Saksassahan on ainakin ruoka huomattavasti halvempaa kuin Suomessa, joten voi siellä olla halpaa muillakin elämänalueilla.

Äänestä

Asunto-osakeyhtiöthän ovat suomalainen keksintö. Muualla maailmassa yleensä omistetaan vain kiinteistöjä eli pientaloja. Kerrostaloasunnot taas ovat muualla lähes poikkeuksetta yksityisiä vuokra-asuntoja.

Pienituloisilla ei muualla ole mitään saumaa ostaa asuntoa kuten Suomessa, vaan on ihan pakko elää vuokralla.

Äänestä
  • Saksassa asuessani en tuntenut henkilökohtaisesti ketään,joka olisi omistanut asunnon ja tähän joukkoon mahtui henkilöitä,jotka tienasivat ihan aikuisen oikeasti 10.000 euroa kuukaudessa. Kaupunkien laidoilla jotkut lapsiperheet siellä kuulemma rakennuttavat omakotitaloja. Siellä ei myöskään tunneta käsitettä "hartiapankki",vaan omakotitalot rakennetaan aina valmiina avaimet käteen-periaatteella.

    Äänestä

  • tilamteesta kirjoitti:

    Saksassa asuessani en tuntenut henkilökohtaisesti ketään,joka olisi omistanut asunnon ja tähän joukkoon mahtui henkilöitä,jotka tienasivat ihan aikuisen oikeasti 10.000 euroa kuukaudessa. Kaupunkien laidoilla jotkut lapsiperheet siellä kuulemma rakennuttavat omakotitaloja. Siellä ei myöskään tunneta käsitettä "hartiapankki",vaan omakotitalot rakennetaan aina valmiina avaimet käteen-periaatteella.

    Kaverini asuu Saksassa Frankfurtissa kivassa 65 nekiln kaksiossa arvoalueella, oma piha. Maksaa vuokraa 650 euroa. Ruoka on edullisempaa, palkka parempi, verot pienemmät, autot halvempia, tiet loistavassa kunnossa, listaa voisi jatkaa.

    Äänestä

Kommentoi aloitusta


saksassa kirjoitti:

Uusimmassa talouselämässä:
Saksassa on 70-75% vuokra-asuntoja.
Frankfurtissa jopa 85%.

Mistä johtuu näin suuri ero suomeen
verrattuna? Ovatko saksalaiset tyhmiä
rahan suhteen.. en usko. Yleensä saksalaiset
ovat erittäin tarkkoja rahankäytön kanssa.

Anonyymi
5000

Ilmoita asiaton sisältö

  • Sisältää materiaalia, joka on loukkaavaa, herjaavaa, rasistista, uhkailevaa tai ahdistelevaa.

  • Materiaali sisältää nimiä, yhteystietoja tai muita henkilökohtaisia tietoja. Julkisuuden henkilöistä, julkisissa viroissa toimivista ihmisistä sekä yritysten vastuuhenkilöistä saa keskustella työhön liittyen. Myös yksityiselämään liittyvistä asioista voi keskustella siltä osin, kuin niistä on julkisesti kerrottu.

  • Sisältää lapsille haitallista tai heiltä kiellettyä materiaalia. Seksuaalinen sisältö on sallittua aiheeseen tarkoitetuilla palstoilla, joiden ikäraja on 18 vuotta.

  • Lainvastaista sisältöä voi olla mm. yksityiselämää loukkaavan tiedon levitys, kiihottaminen kansanryhmää vastaan, laiton uhkaaminen, alaikäisiin liittyvä seksuaalinen sisältö/grooming, petokset, identiteettivarkaudet, kunnianloukkaukset ja tekijänoikeusrikkomukset.

  • Sisältö ei liity palstan tai keskusteluketjun aiheeseen.

  • Viesti ei ole suomea tai ruotsia (pl. International Forums), se sisältää mainontaa, se sisältää tekijänoikeuksin suojattua materiaalia, se on massapostitus tai jokin muu syy.

Jaa keskustelu