Uuden lain mukaan alle 15-vuotias ei saa ajaa omalla pihalla, pellolla tai yksityistiellä moottoroidulla ajoneuvolla. Joten älkää ostako peltoautoja tai mopoa.
Vastaukset 16
- petriinuska
kukapa niitä sääntöjä noudattaa??? ei kukaan... ei ainkaan tääl päin missä minä asun eli kajaanis.... mutta muuten se on hyvä laki... saahan niitä ostella jos haluaa....
- potkulauta
vuodelta tommonen uusi laki on?
- ne nykyään
ajelee yleisillä teillä. Huono homma kun pellolla ajo kiellettiin
- vai tällänen
Minä ainakin ajan omalla pellolla, omalla autolla kuten huvittaa. Saa tulla yrittää pysäyttääkkin jos kiinnostaa, mutta ei paljo hetkauta tuommoset :| Ainakaan minua..
- -peltorallia-
onko totta?!? en usko... mutta OON JO 15V!
ja mulla on kaks peltoautoo!!!
että haistakaa lait pitkä p**ka!- saa ajaa
vain humalassa ajo kielletty niin kotipihassa kuin pellolla tai suljetulla alueella.
- ei pidä
saa ajaa kirjoitti:
vain humalassa ajo kielletty niin kotipihassa kuin pellolla tai suljetulla alueella.
paikkansa...pellolla saa ajaa minkä ikäset tahansa...mutta kännissä ei saa ajaa missään! ei edes omalla pellolla tai pihassa
- Vihainen¨
Tässä se nähdään, omaan napaan tuijottavia kusipäitä!
- Keppojj
ei pidä kirjoitti:
paikkansa...pellolla saa ajaa minkä ikäset tahansa...mutta kännissä ei saa ajaa missään! ei edes omalla pellolla tai pihassa
REPS sun kanssa, saa ajaa kun on suljettu alue, esim aidalla.
- mopopappa
ajokortti myös ratsastajille ja hevosen katsastus ja vakuutus.
- make16
meill oli jäärata viime talvena tuolla laivaniemessä
(torniosa)poliisit kävi varmaan 3 kertaa kyyläämässä
tota rataa ja kävi muka tsekkaan et onkose turvallinen mikä vit ongema näillä vitun päättäjillä on kaikesta pitää valittaa meill oli viell lippu siimat siinä reunoilla et ei kukaan pommita kelkalla penkkoihin onko tämä vaan jotain vittuilua vai onko suomen laki nii perseestä että meren jäällä ei voi ajaa autolla???????parempi kait se on et nuoret ajaa siellä suljetulla radalla jäällä ku jossain kylän raitilla ja eikait autolla ajostakaan oo ku hyötyä osaapa käsitellä autoa ku on 18v ja liikenteeseen menossa eikö vain?
- duranduran
Itell syksynen pelto ruiskutettuna, 16 litraa bensaa ja 15v ikää, hehhehh taidan tästä lähteä civicillä mennä luisuttelemaan ;)
- joutsaaaaaa
mulle ei ole ikinä sanottu ettei saisi ajaa alle 15 vuotiaana ite ajoin joskus toissakesänä omalla yksityiselllä mökkiteillä kerran kytät kyllä tuli kyselemään että ajanko omilla tonteilla kun menin yleisen tien poikki sängeille
- ?????????
Minä oon 10v ja ajan vittu Opel Vectralla pitkin jäärattaa rallia kun mittarissa on suoralla 70 - 80 , mutkassa 40 - 60. Joten haistakaa 10000000000 kertaa itteänne pitempi paska !!!
- alluuuuuuuuuuuu
voi vittu :)
- Nuuska
Oon ite 12 et ei paljon kiinnost
Ketjusta on poistettu 0 sääntöjenvastaista viestiä.
Luetuimmat keskustelut
Anteeksi arkuuteni
Olen säälittävä, mitä tulee sinun kohtaamiseen. Tunnen vaan itseni todella epävarmaksi sun kanssa. Jos minun olisi pitän511001Kuka melkein täysi-ikäinen hukkui?
Poliisin mukaan nuori oli lähes täysi-ikäinen. Ennen iltakuutta tulleen ilmoituksen mukaan ihminen oli joutunut mahdoll16881Perussuomalaisten kannatus nousi rytinällä Ylen tänään julkaisemassa tuoreimmassa gallup-kyselyssä.
https://yle.fi/a/74-20239449 Perussuomalaisilla hurja- ja ylivoimaisesti suurin nousu tässä uudessa Ylen gallupissa. Kyl501799- 46737
- 42664
- 37619
Tykkäätköhän vielä minusta?
Yhtä paljon, kuin minä sinusta? Haaveissa ollaan kahdestaan, rauhassa ja lähennytään fyysisesti ja tutustutaan syvemmin30596Vihervasemmistofeministinaisasianaiset
Tulevat tänne palstalle haukkumaan miehiä ja naljailemaan miehelle, kehuvat olevansa heitä parempia. Itse asuvat MIEHE166553Olet ihana
Muru, sä oot ihana. Tunsitko sen sähkön meidän välillä kun oltiin ihan låhekkäin? 👩❤️👩❤️😼😘37540Muistatko Mikkelin panttivankidraaman?
Uusi draamasarja järkyttävästä tapauksesta on tulossa. Tositapahtumiin perustuva sarja ammentaa vuoden 1986 Mikkelin pan57518