Virkamiehet oikeuden yläpuolella

Miksi korkeita virkamiehiä syytetään vasta hovioikeudessa, eli alin oikeusaste on hovioikeus ? Valitustuomioistuin on heille korkein oikes, johon tavallinen kansalainen ei yleensä pääse oikeuttahakemaan. Miksi näin ?
4383
Äänestä

Muut lukivat myös

Vastaukset 4

Vanhimmat

Olisiko tuo peräisin Ståhlbergin 1919 valtiosäännöstä ?
Ministerin virkarikoksessa on ensimmäisenä asteena valtakunnanoikeus.

Äänestä

jotenkin asia on vain jäänyt lakiin vanhoja peruja, jolloin luultiin, että hovioikeudessa olisi jotenkin kokeneempia tuomareita kuin alioikeuksissa. Ennen vanhaan lääninsyyttäjän velvoitteena oli ajaa hankalia rikosjuttuja, ikäänkuin lääninsyyttäjällä olisi ollut terävämmät taidot kuin nimismiehellä. Tilanne oli joskus hullunkurinen, kun lääninsyyttäjä myöhemmin nimitettiin nimismieheksi, jolloin hänen kelpoisuutensa eräänlaisena ylisyytäjänä poistui.

Äänestä
  • Varsinkin Itä-Suomen hovioikeus on täysin puolueellinen ja päätökset riippuvat siitä ketä tai kuka on milläkin puolella,varsinkin jos virkamiehiä on jossain osassa oikeudenkäyntiä,niin tilanne kääntyy aina heikomman osapuolen tappioksi joka on yksityinen kansalainen tai yrittäjä.Taktiikkana on se että varsinainen asia siirretään syrjään ja juttua tehdään jostain vähäpätöisestä jutun aikana tulleesta sivuseikasta joka sitten on koko tuomion ydin.Tuollaisen roskaväen laillisuusvalvonta pitäisi Suomessa saada välittömästi käyntiin.

    Äänestä

Eiköhän kyse ole periaatteessa sama juttu kuin kansanedustajien edut.
Miksi kansanedustajat saavat osan palkastaan verottomana?
Miksi entiset kansanedustajat saavat loppuelämänsä työttömyyskorvausta lopetettuaan kansanedustajan toimen?
Miksei kansanediustajilta vaadita työttömyysturvansa saamiseen vakuutusta, että on "työtön"?
Miksi kansanedustajat voivat lomailla työaikanaan täysin vapaasti ilman rangaistusta tai palkan pienennystä?
Miksi kansanedustajan kaikki puhelut ja matkat ovat ilmaisia?
Miksi kansanedustajille tulee täysi eläke jo muutaman vuoden edustajuuden jälkeen?
Miksi kansanedustajan virkasyytteet ratkaistaan valtakunnanoikeudessa jne

Äänestä

Kommentoi aloitusta


etuoikeutettu kansanryhmä kirjoitti:

Miksi korkeita virkamiehiä syytetään vasta hovioikeudessa, eli alin oikeusaste on hovioikeus ? Valitustuomioistuin on heille korkein oikes, johon tavallinen kansalainen ei yleensä pääse oikeuttahakemaan. Miksi näin ?

Anonyymi
5000

Ilmoita asiaton sisältö

  • Sisältää materiaalia, joka on loukkaavaa, herjaavaa, rasistista, uhkailevaa tai ahdistelevaa.

  • Materiaali sisältää nimiä, yhteystietoja tai muita henkilökohtaisia tietoja. Julkisuuden henkilöistä, julkisissa viroissa toimivista ihmisistä sekä yritysten vastuuhenkilöistä saa keskustella työhön liittyen. Myös yksityiselämään liittyvistä asioista voi keskustella siltä osin, kuin niistä on julkisesti kerrottu.

  • Sisältää lapsille haitallista tai heiltä kiellettyä materiaalia. Seksuaalinen sisältö on sallittua aiheeseen tarkoitetuilla palstoilla, joiden ikäraja on 18 vuotta.

  • Lainvastaista sisältöä voi olla mm. yksityiselämää loukkaavan tiedon levitys, kiihottaminen kansanryhmää vastaan, laiton uhkaaminen, alaikäisiin liittyvä seksuaalinen sisältö/grooming, petokset, identiteettivarkaudet, kunnianloukkaukset ja tekijänoikeusrikkomukset.

  • Sisältö ei liity palstan tai keskusteluketjun aiheeseen.

  • Viesti ei ole suomea tai ruotsia (pl. International Forums), se sisältää mainontaa, se sisältää tekijänoikeuksin suojattua materiaalia, se on massapostitus tai jokin muu syy.

Jaa keskustelu