oon kuullut että kaasuaseet pitää aina käytön jälkeen puhdistaa...pitääkö se paikkaansa?jos pitää niin miten niitä voi puhdistaa?
kaasuaseet
vasta-alkaja
5361
0Äänestä
Muut lukivat myös
Odottaa vastausta
Näihin keskusteluihin ei ole vielä vastattu. Ole ensimmäinen.
Vastaukset 5
Vanhimmat
totta. itse en kaasuasetta (vielä) omista, mutta ymäärtääksen liikkuvat luistin osat tulee aina silikoonata. joku asiasta enemmän tietävä kertokoon tarkemmin.
Itse asiassa kaasuasetta ei aina tarvitse joka käyttökerran jälkeen puhdistaa, mutta säännöllinen silikoonaus on kyllä hyväksi (muutaman käyttökerran välein). Liiallinen silikoonaus vaan "huononta" asetta (roskat jäätät liialliseen silikooniin kiinni). Sen sijaan että silikonaisit asetta joka käyttökerran jälkeen on hyvä puhdistaa piippu ampumalla niin että lippaassa ei ole kuulia niin kaasu puhdistaa ylimääräiset roskat piipusta.
Kaikista aseista pitäisi vähintään piippu puhdistaa puhdistusikulla jokaisen pelin jälkeen. Jos menet pelistä toiseen likaisella piipulla niin ammuttaessa se naarmuuntuu sisältä eikä kuula enää lennä suoraan.
entä sähkö aseissa ku oon ostamassa sähkö käyttöstä
siitäkin kannattaa puhdistaa välillä piippu ainakin.