Olemme koko Suomen kansa lukeneet, kuulleet jne. Miten suomalainen maanviljelijä on menettänyt lähes kaiken EU:hun liittymisen jälkeen.
Tuskin enää leipää on lapsilleen, muusta nyt puhumattakaan.
No joo...
Mutta voisiko joku teistä maanviljelyksen ammattilaisista oikeasti kertoa, miten elinkeinonne tuli uhatuksi tai menetti arvoaan Suomen liityttyä EU:hun?
Kun mitään selvää kuvaa ainakaan minulle (joo olen varmaan poikkeuksellisen tyhmä) ei ole syntynyt.
En nähnyt maalla mitään konkurssiaaltoa tms. liittymisen jälkeen.
ELI?
Tuskin enää leipää on lapsilleen, muusta nyt puhumattakaan.
No joo...
Mutta voisiko joku teistä maanviljelyksen ammattilaisista oikeasti kertoa, miten elinkeinonne tuli uhatuksi tai menetti arvoaan Suomen liityttyä EU:hun?
Kun mitään selvää kuvaa ainakaan minulle (joo olen varmaan poikkeuksellisen tyhmä) ei ole syntynyt.
En nähnyt maalla mitään konkurssiaaltoa tms. liittymisen jälkeen.
ELI?
Vastaukset 11
Vanhimmat
vaikka tilojen määrä on pudonnut 115000 tuhannesta 69000 tuhanteen.
Suoraan sanoen tuon vähenemisen huomaamatta jättäminen vaati jo mielestäni paljon asenteellista katsantoa asioihin.
"Olemme koko Suomen kansa lukeneet,"
me?
Ehkä se kuuluu siihen ME porukkaan. Huolestuttavaa.
Se näkyy niin että toinen vielä jäljellä olevista kokopäivätoimisista viljelijöistä lopettelee toimintaansa. (kalkkunan kasvattaja)
No joo, olet misu siinä leirissä jossa selvää kuvaa maatalouden todellisesta tilasta ei ole olemassakaan ja tuskin edes haluatte sitä nähdäkkään.
Lipposen hallituksen junttapolitiikalla syötiin EU-sopimuksen eväät heti kättelyssä ja siirrettiin viljelijöille tarkoitetut tulovirrat SAKkilaisten rekeen. Muistatko?
Kyselit jotain uhkakuvista, joita EU voisi auheuttaa maataloudelle, näin se on, tiedonjyväsesi ovat loppuneet tai niitä ei ole edes ollutkaan.
Katsos suutari voi pikilangan kallistumisen liittää työvelotukseen kohonneina tarvikekustannuksina ja näin ollen välttää itse joutumasta kärsimään inflaation vaikutuksista.
Tuohon vielä lisäisin suutarin oikeuden laskuttaa halunsa mukaan kengäntarvitsijaa työnkustannuksia vastaavalla tavalla, tarvitsematta tehdä talkootyötä toisten hyväksi tieten tahdoin.
Mutta siitä maatalouden uhkakuvasta!
Maatalouden sisään on rakennettu EU:n ohjauspolitiikka, johon kuuluu mekanismi, joka estää tuotteiden hinnannousun kustannusten kohotessa, siis täysin järjenvastaista.
Elintarviketeollisuuden ala-arvoinen tuottavuus on kompensoitu tuottajahintoja alentamalla ja meikäläiset viljelijät ovat luovuttaneet tuotteensa hyväosaiten käyttöön esimerkiksi viime vuonna noin 10% halvemmalla kuin veljet EU:ssa keskimäärin: Oletko kuullut tästä?
Oletkos kuullut, että suomalainen tarviketuotanto maataloudelle on vastaavasti 8% kalliimpaa kuin muualla EU:ssa keskimäärin?
Eikö tämän voisi lukea suomalaisen työn tehottomuuden piikkiin, suomalainen työ ei pysty kilpailemaan muun EU:n kanssa hinnoilla mutta jussi pystyy kun tekee puolet talkootöinä.
Ellen nyt aivan väärässä ole, niin duunariportaassa ollaan piakkoin kinuamassa jälleen lisää liksaa ja ilman arvaustakin elintarvikepuolen korotukset käydään jälleen kuittaamassa maanviljelijän laarista kuten tähänkin asti vai luuletko teollisuuden antavan sen omistaan?
Eikö tuossa noita uhkakuvia ole jo riittävästi, vai mitä?
tuet...
http://www.youtube.com/watch?v=CrUWP3y5V9s
onneksi oli fiksujakin äänestäjiä...
Et ole nähnyt konkurssiaaltoa. En minäkään
,mutta noin kymmenen maatilaa lopettaa
jokapäivä.Mistään oy:n konkurseista ei lehdissä
kirjoiteta ,kun kyseessä on henkilöyrittäjät.
Samaan tapaan lopettavat tuhannet muilla
aloilla toimivat tmi yrittäjät,hiljaisesti.
Eli velkainen maanviljelijä ja tmi yrittäjä
maksaa velkojaan elämän loppuunasti,ellei
realisoitava omaisuus riitä velkojille.
Monissa tapauksissa se realisointi
onistuu hyvin ,kun maa ja metsätalouskiinteistöjä
haluaa omistaa kaikki.Suuri joukko viljelijöitä
on siirtynyt osaaika viljelijöiksi mm duunareiksi,juuri
heikon kannattavuuden takia. Ja aalto jatkuu,,,
se vapaa työvoiman, lue työpaikkojen liikuminen, nii ku olet huomannut, ehkä, "muutama työpaikka" muilta aloilta "vapaasti" siirtynyt kannattamattomana halvempiin maihin, onneksi se maan vieminen ei onnistu ihan niin helposti, vaikka sitäkin yrittävät,
mutta ainakin puolet tiloista on lyönyt tältäkin kylältä elukat lihoiksi ja ruvennut kannattavampiin?? hommiin ihan pikku pakosta.
,P-Karjalssa ja Kainussa ja muuallakin maaseudulla teitä pitkin ja tee havaintoja miten paljon siellä on enää maatiloja. Entisissä aktiivitiloissa asuu vanha pariskunta, navetta on tyhjillään, pellot ovat ehkä naapurilla vuokralla tai kasvavat jopa pajua.
Ennen elävissä kylissä on vain muutama vilkas maatila joka on laajentanut monta kertaa ja hiljaisia vanhuksia. Näin se on vaikuttanut se Eu-aika monella kylällä, on nostettu kytkintä.
louskutus vielä loppuu ja monen muun myös. Kannattaa katsella ympärilleen maailman yleistä tilaa ja ilmastoa.... nimittäin se aika, jolloin huudetaan kilvan omavaraisuutta voi olla lähempänä kuin arvataankaan. Mutta muistakaa kaikessa vihassanne se totuus, että kerran tuhottua on vaikea polkaista hetkessä uudelleen kuntoon.
Olet todellakin poikkeuksellisen tyhmä jos et kaikista provoihisi kirjoitetuista vastauksista mitään ole oppinut. Enempää en viitsi runoilla.
vuosikausia lukenut ja kirjoittanutkin tänne niin sinun täytyy olla poikkeuksellisen tyhmä ,kun et ole tajunnut maatalouden asemaa.