Samaa mieltä että, ellei Suomessa olisi neljää vuodenaikaa,kevät,kesä,syksy ja talvi,olisi elämä paljon tylsempää?
Oletteko?
riosku
11371
0Äänestä
Muut lukivat myös
Odottaa vastausta
Näihin keskusteluihin ei ole vielä vastattu. Ole ensimmäinen.
Turvaa tilisi vahvistamalla puhelinnumerosi. Voit silloin palauttaa unohtuneen salasanan tekstiviestillä.
Näihin keskusteluihin ei ole vielä vastattu. Ole ensimmäinen.
Vastaukset 11
Vanhimmat
Miten ihanaa on herätä taas valoon ja kevään odotukseen.
Jos aina olisi kesä ja, kuuma kyllä siinä jo tulisi aika kärttyiseksi.
Siis vuodenajat on mielestäni meille rikkaus, vaikka sitä olikin aina vaikea ymmärtää viimesyksyn pimeinä aikoina täällä etelässä:( Huh huh, se on taas voitettu.
Nainen
Pidän vaihtelusta, vuodenaikojen osalta myös. Kivaa odotella nytkin kevättä, vai joko se on tullutkin? Taitaa tämä kasvihuoneilmiö tehdä talvesta huonon ja keväästä pitkän.
Minun mielestä huonoa oli, ettei jouluna ollut lumi maassa, syksyä ja pimeyttä oli paljon ja sitä kuraa.Talvi sen sijaan oli muilta osin lähes normaali, pakkasiakin jo joidenkin mielestä liikaa, keväästäkin tulee pitkä ja vaihteleva. Mutta kyllä se vaan on mukavaa kun on valoisaa, tuntuu kuinka elimistökin ravistelee itsensä hereille, ja elämä maistuu hyvälle!
..auringonpaiste, ja kaikki muukin keväässä, kivaa se todella on. Sulaa vain nuo järvienjäät niin pääsevät muuttolinnut uiskentelemaan. Minulla on kesämökin edustalla joka kesä silkkiuikku pariskunta poikasineen. Sillä on pari-kolme poikasta. Olen pitänyt katiskaa siinä rannalla. Se silkkiuikku oppi napsimaan katiskansilmistä sinne ujuttautuneita särkiä. Joka päivä se parikertaa kävi tarkistamassa onko kaloja. Ne poikaset matkustaa pienempinä sen emon selässä, päät vain näkyvät höyhenistä. Myöhemmin ne uivat vanhempien perästä, poikasten ruuan kerjääminen on alinomaista.
pilkillä ollessani huomasin kun varikset vetivät
syöttikoukun jäälle ja söivät syöttikalan,
mitenkähän olis käynyt jos siellä olisi ollut iso-
hauki.
poikueet niillä onkin, ja ne ovat niin huvittavan näköisiä siinä peräkkäin uidessaan :)), ja välillä joku pääsee emon kyytiin.
vahingossa sukella sun katiskaan? Meillä oli piisami katiskassa ja sammakoita sankollinen!
mutta ei mene näköjään. Ulkopuolelta vain kerää niistä silmistä. Joskus joltain suuremmalta vain pään saanut. Minä luulen että jokavuosi on se sama pariskunta siinä pesimässä vaikka uiskentelee siinä toisiakin, useita oikeastaan.
vaan ihanaa että on neljä vuodenaikaa, ja kevät niistä on paras! Tuntuu että sitä on nukkunu koko talven ja nyt vasta herää henkiin kun aurinko paistaa..:)
on näiden vuodenaikojen kanssa kuin pohjois-Kanadassa, jossa paikalliset kehuvat, että onhan heilläkin neljä vuodenaikaa: June, July, August and Winter. Pitää muuten paikkansa.
Olisi...:/ Vaikka helteetkin ovat paikallaan silloin tällöin, ei sitä suomalainen jatkuvassa helteessäkään jaksaisi....:((((