Almeran ihme haju+mittaristovalot

Mulla on Nissan Almera vm 1997. Tuuletuslaitteen ollessa päällä sisään tulee välillä ihme haju ikäänkuin viemärinhaju. Ja tätä sattuu vielä lisäksi aika usein. Mistähä se vois johtua?
Sit toine juttu onko paha homma vaihtaa keskikonsoliin merkkivaloja mm. varoitusvilkunkatkaisimelle ja takalasinlämmittimen katkaisimelle. Eli voiko niitä iha huoletta vaihtaa hajottamatta mitää. Ja millaset polttimot sielä mahtaa olla.
1540
Äänestä

Muut lukivat myös

Vastaukset 1

Vanhimmat

Ota apukuskin jalkatilasta tuulettimen puhallin irti ja putsaa. Voi olla kuollut hiiri karusellissä tai kaikenlaista muuta roskaa jääneenä puhaltimeen.

Ottaa stereot irti, ottaa kaksi ruuvia irti keskeltä paneelia, vetää alakulmat irti, vetää tuuletussuuttimien välistä paneelin yläosan irti.Katkaisijat saa painettua takapuolelta pois paikoiltaan. Maahantuojalta saa polttimoita katkaisijoihin. Samalla kannattaa vaihtaa lämmityslaitteen (2x1,2W lasikanta) polttimot ja tuhkakupin (Erikoispolttimo) polttimon.
Noita katkasijan polttimoita (3x6mm 14V juotoslangoilla) saa myös Partcolta (www.partco.fi) huomattavasti halvemmalla kuin Maahantuojalta.

Samalla voisi kannattaa vaihtaa myös mittarin taustavalot. Ei ole enää iso vaiva. Mittaristoon: 6x2W:n lasikantalamput, joita ei löydy muualta kuin maahantuojalta.

Äänestä

Kommentoi aloitusta


Joku kirjoitti:

Mulla on Nissan Almera vm 1997. Tuuletuslaitteen ollessa päällä sisään tulee välillä ihme haju ikäänkuin viemärinhaju. Ja tätä sattuu vielä lisäksi aika usein. Mistähä se vois johtua?
Sit toine juttu onko paha homma vaihtaa keskikonsoliin merkkivaloja mm. varoitusvilkunkatkaisimelle ja takalasinlämmittimen katkaisimelle. Eli voiko niitä iha huoletta vaihtaa hajottamatta mitää. Ja millaset polttimot sielä mahtaa olla.

Anonyymi
5000

Ilmoita asiaton sisältö

  • Sisältää materiaalia, joka on loukkaavaa, herjaavaa, rasistista, uhkailevaa tai ahdistelevaa.

  • Materiaali sisältää nimiä, yhteystietoja tai muita henkilökohtaisia tietoja. Julkisuuden henkilöistä, julkisissa viroissa toimivista ihmisistä sekä yritysten vastuuhenkilöistä saa keskustella työhön liittyen. Myös yksityiselämään liittyvistä asioista voi keskustella siltä osin, kuin niistä on julkisesti kerrottu.

  • Sisältää lapsille haitallista tai heiltä kiellettyä materiaalia. Seksuaalinen sisältö on sallittua aiheeseen tarkoitetuilla palstoilla, joiden ikäraja on 18 vuotta.

  • Lainvastaista sisältöä voi olla mm. yksityiselämää loukkaavan tiedon levitys, kiihottaminen kansanryhmää vastaan, laiton uhkaaminen, alaikäisiin liittyvä seksuaalinen sisältö/grooming, petokset, identiteettivarkaudet, kunnianloukkaukset ja tekijänoikeusrikkomukset.

  • Sisältö ei liity palstan tai keskusteluketjun aiheeseen.

  • Viesti ei ole suomea tai ruotsia (pl. International Forums), se sisältää mainontaa, se sisältää tekijänoikeuksin suojattua materiaalia, se on massapostitus tai jokin muu syy.

Jaa keskustelu