Algeriassa asuvat?

Onko teitä?

Asumme Suomessa mutta puheissa on vilahdellut enenevässä määrin asuminen Algeriassakin. Ainakin muutaman vuoden.
Nyt jos täällä pyörii ketään kuka asuu/asunut siellä niin kertoisitteko tänne, millaista siellä on. Kaikki pienetkin asiat otan ilolla vastaan! :) KIITOS!

8

4077

    Vastaukset

    Anonyymi (Kirjaudu / Rekisteröidy)
    5000
    • puoli vuotta

      Siellä ei puhuta Englantia, eli on hyvä osata puhua Ranskaa tai Arabiaa jos haluaa puhua ihmisten kanssa. Naisen (etenkin eurooppalaisen) ei ole hyvä liikkua yksin, nykyisin siellä on hieman levotonta. Pääkaupungeissa kuten Oranissa ja Algerissa on suomalaisen helpompi olla. Plussaa on oikeastaan kaikki mikä Suomessa on miinusta kuten ihmisten tapa kohdella toisiaan, siellä kaikki ovat niin ystävällisiä ja aitoja. Kaikki on HALPAA, ihan tosi, mutta 50 eurolla saisit itsellesi kauniimman hääpuvun kuin ikinä löytäisit Suomesta. Voisin kertoa enemmänkin, mutta jospa kuitenkin vastaat viestiini kysymyksillä joita sinulla ehkä on niin voin vastata.

    • Suweila

      Algeria on valtavan kokoinen maa, jossa on monta kansaa ja kulttuuria saman maan sisällä. Ja turvallisuusolosuhteet vaihtelevat suuresti maan eri osissa. En missään tapauksessa suosittele turvattomampia alueita.

      Olin itse 2002-2003 algerialaisen mieheni kanssa, joka oli kotoisin Laghouatista. Kun menimme sinne, tilanteen piti olla rauhoittunut, mutta kolmantena yönä mieheni kotikadulla erääseen taloon tunkeuduttiin ja tunkeutuja veivät mukanaan 2 nuorta miestä, jotka seuraavan aamuna löydettiin tien varrelta kurkut auki viillettynä. Voin sanoa, että on erittäin painostavaa öisin kuulostella ääniä tuollaisten tapahtumien jälkeen.

      Ulkomaalaiset ovat potentiaalisia kohteita militanttiryhmien jäsenille ja rikollisille. Mieheni perhe ilmoitti erikseen turvallisuupoliisille, että talossa oleskelee ulkomaalainen, jotta poliisi olisi pitänyt mm. öisin tarkemmin silmällä taloamme.
      Mieheni kotikaupungissa - ja yleensä Algeriassa - oli alueita, missä ehdottomasti ulkomaalaisen ei kannattanut liikkua. Itse matkailimme myös etelässä Illizen ja Djanetin seudulla. Vain pari viikkoa meidän käyntimme jälkeen alueella siepattiin useassa erässä yli 30 länsimaista turistia, joista osa kuljetettiin muutaman kuukauden aikana Maliin.

      Algeria on hieno ja upea maa ja ihmiset vieraanvaraisia, mutta turvattomammilla alueilla hermostuneen ja levottoman ilmapiirin kyllä aistii sotilaiden läsnäolosta. Erityisesti ulkomaalaisena noilla alueilla on koko ajan varautunut tunne.

      Pääkaupungissa Algerissa on hyvin siistin ja ranskalaistyylisen oloisia kaupunginosia, mutta on myös äärimmäisen köyhiä, likaisia ja ääriryhmien asuttamia kaupunginosia. Kannattaa ottaa etukäteen hyvin selvää asioista - myös itsenäisesti - sillä algerialaiset ovat itse yleensä hyvin isänmaallisia, eivätkä mielellään puhu maansa varjopuolista.

      • Utelias vaan

        Hei

        Kuulostaa mielenkiintoiselta. Mitenhän tilanne nykyään? Noista kuvaamistasi pelottavista tilanteista on kulunut kymmenen vuotta. Jokohan siellä olisi vähän turvallisempaa?


      • Utelias vaan
        Utelias vaan kirjoitti:

        Hei

        Kuulostaa mielenkiintoiselta. Mitenhän tilanne nykyään? Noista kuvaamistasi pelottavista tilanteista on kulunut kymmenen vuotta. Jokohan siellä olisi vähän turvallisempaa?

        Huomasin kyllä että nämä viestit on aloitettu vuosia sitten... :D Mutta ehkä asia ansaitsee päivitystä ja olisi kiva jos joku kertoisi nykytilanteesta.


    • nuuusku

      Siis joo, meil on siel "kesämökki" mahtavaa asua, lähellä sukulaisii, aivan ihanat ilmat, kaameet metelii pitää iltasi, mut nii, rakastan.

    • sonpoursonalgerienne

      en asu algerias mutta ehkä joskus kaukaisessa tulevaisuudessa, etenkin kun siellä on menty niin himona asioissa eteenpäin (siis poliittisissa, turvallisuus-asioissa, ihmisoikeus-asioissa, jne), niin ei ole mikään aivan poissuljettu vaihtoehto sinnekin muuttaa.. mitäs jos mä vaik löytäisin miehen sieltä :'D

    • abc3

      ALgeria on ihana maa! ja ihania ihmisiä. Tekevät mitä tahansa sun puolesta. Mä löysin miehen sieltä ja tapasin kaikki hänen kaverinsa. Oli kivaa. EN ole ikinä tuntenu oloni niin turvalliseksi kuin algeriassa! tuntuu hullulta sanoa näin :)

    • Mirellah111

      Olispa kivaaa päästä käymään Irakissa tai Algeriassa! onks komeita miehiii? ent uskollisii? ja saaks Algeriassa bilettää ja juoda vai onks kiellettyy? meitsii kiiinnostais kovasti exoottiset maat! oon vasta käynyt alanyassa ja kyllästyin jo

    Ketjusta on poistettu 0 sääntöjenvastaista viestiä.

    Luetuimmat keskustelut

    1. SDP on vastuunkantaja, ja siksi suosituin kansan keskuudessa

      Kiusaamiseenkin SDP puuttuu heti sellaisen tultua ilmi. Esimerkiksi persut lakaisevat nämä maton alle ja pahentavat site
      Maailman menoa
      158
      6398
    2. Punavihreät puolueet haluavat Suomeen satoja tuhansia kehitysmaalaisia

      SDP, vihreät ja vassarit haluavat nostaa esim. pakolaiskiintiötä todella paljon. Orpon hallituksen aikana maahanmuutto
      Maailman menoa
      74
      5296
    3. Miksei Korhonen (pers) vastaa Kokon (sd) esittämiin kysymyksiin?

      Hyviin käytöstapoihin kuuluu kysymyksiin vastaaminen, eikä alkaa syyttelemään kysymyksen esittäjää. Mikä vaivaa Korhost
      Maailman menoa
      14
      3705
    4. Häirintäkohun keskellä olevalta kansanedustajalta Jani Kokolta (sd) rajua tekstiä somessa.

      https://www.is.fi/politiikka/art-2000011772322.html Ajaakohan tämä SDP:n kansanedustaja Jani Kokko oikein täysillä valoi
      Maailman menoa
      121
      3335
    5. Nyt tuli Suomen somaleista todella ikävää faktaa

      sillä osa somalivanhemmista lähettää lapsiaan kotimaahansa kurinpitolaitoksiin, joissa heitä pahoinpidellään. Illan MOT
      Maailman menoa
      145
      2606
    6. Kähmijä puolueen kannatus romahtamassa

      Erityisesti naiset ovat suuttuneet SDP:lle kertoo asiantuntijat
      Maailman menoa
      73
      2312
    7. Kommentti: oikeuslaitos korvattava SDP:n johdolla

      Näkisin että Suomessa tuomiovalta pitäisi olla demareiden johtoportaalla. Koska porvarimedia säestettynä persujen kirku
      Maailman menoa
      1
      2068
    8. Persut pettävät ja valehtelevat aina

      Petoksistahan jää kiinni kuten olemme persujen kannatusromahduksesta nähneet, mutta siitä huolimatta persut jatkavat val
      Maailman menoa
      27
      1628
    9. Sinä et halunnut sitoutua

      Samalla tavalla kyin minä ja koen vihdoinkin että se on ihan ok. Sitoutuminen merkitsi meille erilaisia asioita, eikä ne
      Ikävä
      19
      1546
    10. Onko kaivattusi spesiaali?

      Millä tavalla ja miten?
      Ikävä
      82
      1245
    Aihe