Algeriassa asuvat?

Onko teitä?

Asumme Suomessa mutta puheissa on vilahdellut enenevässä määrin asuminen Algeriassakin. Ainakin muutaman vuoden.
Nyt jos täällä pyörii ketään kuka asuu/asunut siellä niin kertoisitteko tänne, millaista siellä on. Kaikki pienetkin asiat otan ilolla vastaan! :) KIITOS!

8

4124

    Vastaukset

    Anonyymi (Kirjaudu / Rekisteröidy)
    5000
    • puoli vuotta

      Siellä ei puhuta Englantia, eli on hyvä osata puhua Ranskaa tai Arabiaa jos haluaa puhua ihmisten kanssa. Naisen (etenkin eurooppalaisen) ei ole hyvä liikkua yksin, nykyisin siellä on hieman levotonta. Pääkaupungeissa kuten Oranissa ja Algerissa on suomalaisen helpompi olla. Plussaa on oikeastaan kaikki mikä Suomessa on miinusta kuten ihmisten tapa kohdella toisiaan, siellä kaikki ovat niin ystävällisiä ja aitoja. Kaikki on HALPAA, ihan tosi, mutta 50 eurolla saisit itsellesi kauniimman hääpuvun kuin ikinä löytäisit Suomesta. Voisin kertoa enemmänkin, mutta jospa kuitenkin vastaat viestiini kysymyksillä joita sinulla ehkä on niin voin vastata.

    • Suweila

      Algeria on valtavan kokoinen maa, jossa on monta kansaa ja kulttuuria saman maan sisällä. Ja turvallisuusolosuhteet vaihtelevat suuresti maan eri osissa. En missään tapauksessa suosittele turvattomampia alueita.

      Olin itse 2002-2003 algerialaisen mieheni kanssa, joka oli kotoisin Laghouatista. Kun menimme sinne, tilanteen piti olla rauhoittunut, mutta kolmantena yönä mieheni kotikadulla erääseen taloon tunkeuduttiin ja tunkeutuja veivät mukanaan 2 nuorta miestä, jotka seuraavan aamuna löydettiin tien varrelta kurkut auki viillettynä. Voin sanoa, että on erittäin painostavaa öisin kuulostella ääniä tuollaisten tapahtumien jälkeen.

      Ulkomaalaiset ovat potentiaalisia kohteita militanttiryhmien jäsenille ja rikollisille. Mieheni perhe ilmoitti erikseen turvallisuupoliisille, että talossa oleskelee ulkomaalainen, jotta poliisi olisi pitänyt mm. öisin tarkemmin silmällä taloamme.
      Mieheni kotikaupungissa - ja yleensä Algeriassa - oli alueita, missä ehdottomasti ulkomaalaisen ei kannattanut liikkua. Itse matkailimme myös etelässä Illizen ja Djanetin seudulla. Vain pari viikkoa meidän käyntimme jälkeen alueella siepattiin useassa erässä yli 30 länsimaista turistia, joista osa kuljetettiin muutaman kuukauden aikana Maliin.

      Algeria on hieno ja upea maa ja ihmiset vieraanvaraisia, mutta turvattomammilla alueilla hermostuneen ja levottoman ilmapiirin kyllä aistii sotilaiden läsnäolosta. Erityisesti ulkomaalaisena noilla alueilla on koko ajan varautunut tunne.

      Pääkaupungissa Algerissa on hyvin siistin ja ranskalaistyylisen oloisia kaupunginosia, mutta on myös äärimmäisen köyhiä, likaisia ja ääriryhmien asuttamia kaupunginosia. Kannattaa ottaa etukäteen hyvin selvää asioista - myös itsenäisesti - sillä algerialaiset ovat itse yleensä hyvin isänmaallisia, eivätkä mielellään puhu maansa varjopuolista.

      • Utelias vaan

        Hei

        Kuulostaa mielenkiintoiselta. Mitenhän tilanne nykyään? Noista kuvaamistasi pelottavista tilanteista on kulunut kymmenen vuotta. Jokohan siellä olisi vähän turvallisempaa?


      • Utelias vaan
        Utelias vaan kirjoitti:

        Hei

        Kuulostaa mielenkiintoiselta. Mitenhän tilanne nykyään? Noista kuvaamistasi pelottavista tilanteista on kulunut kymmenen vuotta. Jokohan siellä olisi vähän turvallisempaa?

        Huomasin kyllä että nämä viestit on aloitettu vuosia sitten... :D Mutta ehkä asia ansaitsee päivitystä ja olisi kiva jos joku kertoisi nykytilanteesta.


    • nuuusku

      Siis joo, meil on siel "kesämökki" mahtavaa asua, lähellä sukulaisii, aivan ihanat ilmat, kaameet metelii pitää iltasi, mut nii, rakastan.

    • sonpoursonalgerienne

      en asu algerias mutta ehkä joskus kaukaisessa tulevaisuudessa, etenkin kun siellä on menty niin himona asioissa eteenpäin (siis poliittisissa, turvallisuus-asioissa, ihmisoikeus-asioissa, jne), niin ei ole mikään aivan poissuljettu vaihtoehto sinnekin muuttaa.. mitäs jos mä vaik löytäisin miehen sieltä :'D

    • abc3

      ALgeria on ihana maa! ja ihania ihmisiä. Tekevät mitä tahansa sun puolesta. Mä löysin miehen sieltä ja tapasin kaikki hänen kaverinsa. Oli kivaa. EN ole ikinä tuntenu oloni niin turvalliseksi kuin algeriassa! tuntuu hullulta sanoa näin :)

    • Mirellah111

      Olispa kivaaa päästä käymään Irakissa tai Algeriassa! onks komeita miehiii? ent uskollisii? ja saaks Algeriassa bilettää ja juoda vai onks kiellettyy? meitsii kiiinnostais kovasti exoottiset maat! oon vasta käynyt alanyassa ja kyllästyin jo

    Ketjusta on poistettu 0 sääntöjenvastaista viestiä.

    Luetuimmat keskustelut

    1. Mitäs peitsarissa on tapahtunut eilen illalla

      Mikkelissä iso poliisioperaatio https://www.iltalehti.fi/kotimaa/a/39ef020c-2d81-4d72-b720-651f458ba3e2
      Mikkeli
      94
      2553
    2. Mitä jos saisit selville

      että kaivattusi tekee susta pilaa?
      Ikävä
      195
      954
    3. Mitä ajattelit ensimmäisenä kun

      näit kaivattusi ekaa kertaa?
      Ikävä
      53
      733
    4. Sofia teki aika pahat oharit

      Leikkiikö Sofia kansainvälistä kosmopoliittia vai menikö rehdisti pupu pöksyyn, kun perui viestillä tulonsa puoli tunti
      Kotimaiset julkkisjuorut
      119
      662
    5. Mikä on toinen nimesi?

      Tiedätkö naisen?
      Ikävä
      49
      562
    6. Havaintoja ihmisen ulosteesta lenkkeilypoluilla

      Oletteko havainneet ihmisen ulostetta taajamaa kiertävillä lenkkeilypoluilla?
      Kuhmo
      14
      496
    7. Peräännytkö nainen vai mitä sanot

      Jos sanon sulle että rakastan sua? Suututko oletko vihainen vai olisiko tunteet molemminpuolisia?
      Ikävä
      52
      484
    8. Mies, toivotko että kaivatullasi

      olisi vähän isommat rinnat? Kuinka paljon isommat olisi kivat?
      Ikävä
      48
      477
    9. Mitä nainen tekisit J-miehen kanssa?

      Jos saisit juoksemalla kiinni?
      Ikävä
      55
      455
    10. Auto katolleen Huhtalantiellä

      Iso poliisioperaatio Lapualla, 7 poliisipartiota ajoi rosvoja takaa,loppu tuli kun rosvot osuivat pihlajaan lentäen siit
      Lapua
      11
      450
    Aihe