Algeriassa asuvat?

Onko teitä?

Asumme Suomessa mutta puheissa on vilahdellut enenevässä määrin asuminen Algeriassakin. Ainakin muutaman vuoden.
Nyt jos täällä pyörii ketään kuka asuu/asunut siellä niin kertoisitteko tänne, millaista siellä on. Kaikki pienetkin asiat otan ilolla vastaan! :) KIITOS!

8

4080

    Vastaukset

    Anonyymi (Kirjaudu / Rekisteröidy)
    5000
    • puoli vuotta

      Siellä ei puhuta Englantia, eli on hyvä osata puhua Ranskaa tai Arabiaa jos haluaa puhua ihmisten kanssa. Naisen (etenkin eurooppalaisen) ei ole hyvä liikkua yksin, nykyisin siellä on hieman levotonta. Pääkaupungeissa kuten Oranissa ja Algerissa on suomalaisen helpompi olla. Plussaa on oikeastaan kaikki mikä Suomessa on miinusta kuten ihmisten tapa kohdella toisiaan, siellä kaikki ovat niin ystävällisiä ja aitoja. Kaikki on HALPAA, ihan tosi, mutta 50 eurolla saisit itsellesi kauniimman hääpuvun kuin ikinä löytäisit Suomesta. Voisin kertoa enemmänkin, mutta jospa kuitenkin vastaat viestiini kysymyksillä joita sinulla ehkä on niin voin vastata.

    • Suweila

      Algeria on valtavan kokoinen maa, jossa on monta kansaa ja kulttuuria saman maan sisällä. Ja turvallisuusolosuhteet vaihtelevat suuresti maan eri osissa. En missään tapauksessa suosittele turvattomampia alueita.

      Olin itse 2002-2003 algerialaisen mieheni kanssa, joka oli kotoisin Laghouatista. Kun menimme sinne, tilanteen piti olla rauhoittunut, mutta kolmantena yönä mieheni kotikadulla erääseen taloon tunkeuduttiin ja tunkeutuja veivät mukanaan 2 nuorta miestä, jotka seuraavan aamuna löydettiin tien varrelta kurkut auki viillettynä. Voin sanoa, että on erittäin painostavaa öisin kuulostella ääniä tuollaisten tapahtumien jälkeen.

      Ulkomaalaiset ovat potentiaalisia kohteita militanttiryhmien jäsenille ja rikollisille. Mieheni perhe ilmoitti erikseen turvallisuupoliisille, että talossa oleskelee ulkomaalainen, jotta poliisi olisi pitänyt mm. öisin tarkemmin silmällä taloamme.
      Mieheni kotikaupungissa - ja yleensä Algeriassa - oli alueita, missä ehdottomasti ulkomaalaisen ei kannattanut liikkua. Itse matkailimme myös etelässä Illizen ja Djanetin seudulla. Vain pari viikkoa meidän käyntimme jälkeen alueella siepattiin useassa erässä yli 30 länsimaista turistia, joista osa kuljetettiin muutaman kuukauden aikana Maliin.

      Algeria on hieno ja upea maa ja ihmiset vieraanvaraisia, mutta turvattomammilla alueilla hermostuneen ja levottoman ilmapiirin kyllä aistii sotilaiden läsnäolosta. Erityisesti ulkomaalaisena noilla alueilla on koko ajan varautunut tunne.

      Pääkaupungissa Algerissa on hyvin siistin ja ranskalaistyylisen oloisia kaupunginosia, mutta on myös äärimmäisen köyhiä, likaisia ja ääriryhmien asuttamia kaupunginosia. Kannattaa ottaa etukäteen hyvin selvää asioista - myös itsenäisesti - sillä algerialaiset ovat itse yleensä hyvin isänmaallisia, eivätkä mielellään puhu maansa varjopuolista.

      • Utelias vaan

        Hei

        Kuulostaa mielenkiintoiselta. Mitenhän tilanne nykyään? Noista kuvaamistasi pelottavista tilanteista on kulunut kymmenen vuotta. Jokohan siellä olisi vähän turvallisempaa?


      • Utelias vaan
        Utelias vaan kirjoitti:

        Hei

        Kuulostaa mielenkiintoiselta. Mitenhän tilanne nykyään? Noista kuvaamistasi pelottavista tilanteista on kulunut kymmenen vuotta. Jokohan siellä olisi vähän turvallisempaa?

        Huomasin kyllä että nämä viestit on aloitettu vuosia sitten... :D Mutta ehkä asia ansaitsee päivitystä ja olisi kiva jos joku kertoisi nykytilanteesta.


    • nuuusku

      Siis joo, meil on siel "kesämökki" mahtavaa asua, lähellä sukulaisii, aivan ihanat ilmat, kaameet metelii pitää iltasi, mut nii, rakastan.

    • sonpoursonalgerienne

      en asu algerias mutta ehkä joskus kaukaisessa tulevaisuudessa, etenkin kun siellä on menty niin himona asioissa eteenpäin (siis poliittisissa, turvallisuus-asioissa, ihmisoikeus-asioissa, jne), niin ei ole mikään aivan poissuljettu vaihtoehto sinnekin muuttaa.. mitäs jos mä vaik löytäisin miehen sieltä :'D

    • abc3

      ALgeria on ihana maa! ja ihania ihmisiä. Tekevät mitä tahansa sun puolesta. Mä löysin miehen sieltä ja tapasin kaikki hänen kaverinsa. Oli kivaa. EN ole ikinä tuntenu oloni niin turvalliseksi kuin algeriassa! tuntuu hullulta sanoa näin :)

    • Mirellah111

      Olispa kivaaa päästä käymään Irakissa tai Algeriassa! onks komeita miehiii? ent uskollisii? ja saaks Algeriassa bilettää ja juoda vai onks kiellettyy? meitsii kiiinnostais kovasti exoottiset maat! oon vasta käynyt alanyassa ja kyllästyin jo

    Ketjusta on poistettu 0 sääntöjenvastaista viestiä.

    Luetuimmat keskustelut

    1. Purra hyökkää nyt suomalaisen duunarin kimppuun teettämällä mamuilla palkatonta työtä

      Niinpä niin. Persut duunaripuolue, HAH. Joko alkaa kovapäisinkin persu älyämään, että persut ovat Suomen kansan vastain
      Maailman menoa
      352
      12214
    2. Mitä hyvää rikkaiden hyysääminen Suomelle tuonut?

      Minäpä vastaan: ei yhtikäs mitään, vaan pelkkää vahinkoa. Demareiden ansiosta Suomen valtio oli käytännössä vielä 1980-
      Maailman menoa
      180
      11228
    3. Tytti Tuppurainen häpäisi Suomen epäisänmaallisella lausunnollaan USA:n ulkoministerille Rubiolle.

      https://www.is.fi/politiikka/art-2000011816267.html Miksi Tytti Tuppurainen päästetään antamaan typeriä lausuntoja noin
      Maailman menoa
      280
      6563
    4. Purra ehdottaa vaan Tanskan mallia, joka on erittäin hyvä malli

      Purra ehdotti helmikuussa Suomeen Tanskan mallia, jossa maahanmuuttajilta vaaditaan työntekoa sosiaalitukien saamiseksi.
      Maailman menoa
      255
      5357
    5. Kokoomusnuoret: Sosiaalitukien työvelvoitteen tulisi koskea kaikkia

      Riikka Purra on esittänyt, että maahanmuuttajilta tulisi edellyttää palkatonta työtä sosiaalitukien vastineeksi. Kokoom
      Maailman menoa
      205
      3860
    6. Pystyisitkö olla

      Kanssani kaiken sotkun jälkeen? Ainakaan tunteet ei ole loppuneet
      Ikävä
      176
      3643
    7. L/OVER ikuisesti minun

      Aivan järkyttävä sarja. Ei voi olla katsomatta, mutta tuo omat muistot mieleen. Näyttelijät näyttelevät turhankin hyvin
      Ikävä
      64
      2713
    8. Purra vaatii: Työvelvoite maahanmuuttajille ja kantasuomalaisille pitkäaikaistyöttömille

      Jos Perussuomalaiset ja Kokoomus ovat seuraavan hallituksen kaksi johtavaa puoluetta, on suomalaisille pitkäaikaistyöttö
      Perussuomalaiset
      177
      2443
    9. Nyt on kova paikka "suvaitsevaisille" naisille", kun naisille tuli oma taksi

      ja syy siihen on kehitysmaalaiset taksisuharit, joista on koitunut paljon "ongelmia" naismatkustajille. Nimittäin "suva
      Maailman menoa
      49
      2222
    10. Jyrki Linnankivi, Jyrki 69 - Goottirokkarista kirkonmieheksi Lappiin!

      Jyrki Linnankivi eli Jyrki 69 on The 69 Eyes -rockyhtyeen vokalisti. Lauluhommien lisäksi hän sanoittaa, säveltää ja sov
      Työ ja opiskelu
      15
      1922
    Aihe