Algeriassa asuvat?

Onko teitä?

Asumme Suomessa mutta puheissa on vilahdellut enenevässä määrin asuminen Algeriassakin. Ainakin muutaman vuoden.
Nyt jos täällä pyörii ketään kuka asuu/asunut siellä niin kertoisitteko tänne, millaista siellä on. Kaikki pienetkin asiat otan ilolla vastaan! :) KIITOS!

8

3908

    Vastaukset

    Anonyymi (Kirjaudu / Rekisteröidy)
    5000
    • puoli vuotta

      Siellä ei puhuta Englantia, eli on hyvä osata puhua Ranskaa tai Arabiaa jos haluaa puhua ihmisten kanssa. Naisen (etenkin eurooppalaisen) ei ole hyvä liikkua yksin, nykyisin siellä on hieman levotonta. Pääkaupungeissa kuten Oranissa ja Algerissa on suomalaisen helpompi olla. Plussaa on oikeastaan kaikki mikä Suomessa on miinusta kuten ihmisten tapa kohdella toisiaan, siellä kaikki ovat niin ystävällisiä ja aitoja. Kaikki on HALPAA, ihan tosi, mutta 50 eurolla saisit itsellesi kauniimman hääpuvun kuin ikinä löytäisit Suomesta. Voisin kertoa enemmänkin, mutta jospa kuitenkin vastaat viestiini kysymyksillä joita sinulla ehkä on niin voin vastata.

    • Suweila

      Algeria on valtavan kokoinen maa, jossa on monta kansaa ja kulttuuria saman maan sisällä. Ja turvallisuusolosuhteet vaihtelevat suuresti maan eri osissa. En missään tapauksessa suosittele turvattomampia alueita.

      Olin itse 2002-2003 algerialaisen mieheni kanssa, joka oli kotoisin Laghouatista. Kun menimme sinne, tilanteen piti olla rauhoittunut, mutta kolmantena yönä mieheni kotikadulla erääseen taloon tunkeuduttiin ja tunkeutuja veivät mukanaan 2 nuorta miestä, jotka seuraavan aamuna löydettiin tien varrelta kurkut auki viillettynä. Voin sanoa, että on erittäin painostavaa öisin kuulostella ääniä tuollaisten tapahtumien jälkeen.

      Ulkomaalaiset ovat potentiaalisia kohteita militanttiryhmien jäsenille ja rikollisille. Mieheni perhe ilmoitti erikseen turvallisuupoliisille, että talossa oleskelee ulkomaalainen, jotta poliisi olisi pitänyt mm. öisin tarkemmin silmällä taloamme.
      Mieheni kotikaupungissa - ja yleensä Algeriassa - oli alueita, missä ehdottomasti ulkomaalaisen ei kannattanut liikkua. Itse matkailimme myös etelässä Illizen ja Djanetin seudulla. Vain pari viikkoa meidän käyntimme jälkeen alueella siepattiin useassa erässä yli 30 länsimaista turistia, joista osa kuljetettiin muutaman kuukauden aikana Maliin.

      Algeria on hieno ja upea maa ja ihmiset vieraanvaraisia, mutta turvattomammilla alueilla hermostuneen ja levottoman ilmapiirin kyllä aistii sotilaiden läsnäolosta. Erityisesti ulkomaalaisena noilla alueilla on koko ajan varautunut tunne.

      Pääkaupungissa Algerissa on hyvin siistin ja ranskalaistyylisen oloisia kaupunginosia, mutta on myös äärimmäisen köyhiä, likaisia ja ääriryhmien asuttamia kaupunginosia. Kannattaa ottaa etukäteen hyvin selvää asioista - myös itsenäisesti - sillä algerialaiset ovat itse yleensä hyvin isänmaallisia, eivätkä mielellään puhu maansa varjopuolista.

      • Utelias vaan

        Hei

        Kuulostaa mielenkiintoiselta. Mitenhän tilanne nykyään? Noista kuvaamistasi pelottavista tilanteista on kulunut kymmenen vuotta. Jokohan siellä olisi vähän turvallisempaa?


      • Utelias vaan
        Utelias vaan kirjoitti:

        Hei

        Kuulostaa mielenkiintoiselta. Mitenhän tilanne nykyään? Noista kuvaamistasi pelottavista tilanteista on kulunut kymmenen vuotta. Jokohan siellä olisi vähän turvallisempaa?

        Huomasin kyllä että nämä viestit on aloitettu vuosia sitten... :D Mutta ehkä asia ansaitsee päivitystä ja olisi kiva jos joku kertoisi nykytilanteesta.


    • nuuusku

      Siis joo, meil on siel "kesämökki" mahtavaa asua, lähellä sukulaisii, aivan ihanat ilmat, kaameet metelii pitää iltasi, mut nii, rakastan.

    • sonpoursonalgerienne

      en asu algerias mutta ehkä joskus kaukaisessa tulevaisuudessa, etenkin kun siellä on menty niin himona asioissa eteenpäin (siis poliittisissa, turvallisuus-asioissa, ihmisoikeus-asioissa, jne), niin ei ole mikään aivan poissuljettu vaihtoehto sinnekin muuttaa.. mitäs jos mä vaik löytäisin miehen sieltä :'D

    • abc3

      ALgeria on ihana maa! ja ihania ihmisiä. Tekevät mitä tahansa sun puolesta. Mä löysin miehen sieltä ja tapasin kaikki hänen kaverinsa. Oli kivaa. EN ole ikinä tuntenu oloni niin turvalliseksi kuin algeriassa! tuntuu hullulta sanoa näin :)

    • Mirellah111

      Olispa kivaaa päästä käymään Irakissa tai Algeriassa! onks komeita miehiii? ent uskollisii? ja saaks Algeriassa bilettää ja juoda vai onks kiellettyy? meitsii kiiinnostais kovasti exoottiset maat! oon vasta käynyt alanyassa ja kyllästyin jo

    Ketjusta on poistettu 0 sääntöjenvastaista viestiä.

    Luetuimmat keskustelut

    1. Mies, miksi et vaikuta halukkaalta?

      Ihmeellistä käytöstä mieheltä. Toki et ole mikään teinipoika enää.
      Ikävä
      122
      2396
    2. 134
      1895
    3. Ikävä on häntä

      Josta on tullut niin tärkeä ja rakas. Olisinko onnellinen hänen kanssaan. Ne rakastavat silmät jotka mua katsoo aina jos
      Ikävä
      63
      1236
    4. Terveystalon lääkärit ylilaskuttaneet

      Tämän pörriäiset osaavat, laskuttamisen. Terveystalo myöntää asian. https://www.hs.fi/suomi/art-2000011134269.html "K
      Maailman menoa
      105
      1216
    5. En kai koskaan saa sinua

      Koska et usko että riitäisit minulle. Olet aina pitänyt itseäsi liian risana ja heikkona. Katkot korkeutesi, ja poraat k
      Ikävä
      77
      1101
    6. Minkä kultakimpaleen

      Menetän jos en saa häntä. Joku muu saisi nauttia siitä hellyydestä, huumorista ja intohimosta. Ehkä hän ymmärtää nyt mik
      Ikävä
      31
      1070
    7. Tykkäsit nainen

      Aina eniten lähetyssaarnaajassa, muistan miten nautit!😎😚 meidän pitää päästä vielä kokemaan se.
      Ikävä
      45
      1049
    8. Kerroppas nyt

      M mies, että kenestä sinä oikein tykkäät, niin saadaan tämä asia muillekin selväksi 😉
      Ikävä
      83
      1009
    9. HESARI: Kahden Pasin pankki OmaSp

      Toinen entinen työntekijä sanoi, että Turtio oli organisaatiossa “Jumalasta seuraava, ylöspäin” https://www.hs.fi/visio
      Seinäjoki
      24
      1006
    10. Helppo selvittää onko oma täällä

      Laittaa yhden selvän kysymyksen ja jos kukaan ei osaa vastata, niin oikea ei ole täällä. Saa käyttää vapaasti hyödykse
      Ikävä
      56
      942
    Aihe