Välittäjä meni hiljaiseksi ja vaivaantuneen oloiseksi kun ilmoitin kovaan ääneen näytöllä että olen köyhä tuhnu eikä minulla ole varaa ostaa asuntoa! Veti muuten muutkin näytöllä olleet hiljaiseksi. Ilmeisesti hinnat ovat nyt sitten oikeasti romahtamassa, jiihaaa!
VÄLITTÄJÄ MENI HILJAISEKSI
Romsdahl
81238
0Äänestä
Muut lukivat myös
Odottaa vastausta
Näihin keskusteluihin ei ole vielä vastattu. Ole ensimmäinen.
Vastaukset 8
Vanhimmat
Ostin uudistuotanto asunnon vuonna 2003 ja tasan 2 vuotta myöhemmin 2005 tammikuussa tein täysin epärealistisen voiton myydessäni asuntoni. Kuka keksi 20% hinnannousun? Minulle miellyttävä voitto ja välittäjälle helppoa rahaa, koska asunto myytiin ensimmäisellä näytöllä. Se kertoo minulle siitä, että liian moni ihminen on sokaistuneena asuntojen ostohuumassa. Se, että varakkaiden ihmisten määrä on kasvanut ei tarkoita, että koko pääkaupunkiseudun kansa on vaurastunut. 9 vuotta sitten sai n.270.000 €lla hyväkuntoisen 4h keittiö esim lauttasaaresta. (mikä oli 1.620.000mk) Silloin yli 1,5milj markan asunnossa asuva laskettiin "keskivertovarakasta" varakkaammaksi. Lainat olivat korkeimmillaan. 500.000mk (83.000 €) (En kuullut kenenkään ottaneen millin lainaa) ! Tänään...? Naurettavaa, mutta saan huonokuntoisen 4h+keittiö +-400k:lla, jonka kohtalo on putkiremontti muutaman vuoden sisällä (+50k) ja julkisivu toiset (+50k). Onko meidän kaikkien palkat nousseet samassa suhteessa 8 vuoden aikana? Lisäkäämme siihen vielä isojen lainojen esim. 200.000 korot ja lyhennykset. Yhtälö on ratkaisematon, ainakin minulle!...?????
........mieltä. Eivät kaikki pääkaupunkiseudun ihmiset voi olla Nokian optiomiljonäärejä tai lottovoittajia. Suhteellisuuden taju on kadonnut.
No, kohta se palautetaan, ja kovalla kädellä.
Muistathan, että nämä ongelmat koskevat vain uushelsinkiläisiä ja heh ansaitsevatkin vähän nenilleen noin taloudellisessa mielessä.
ei koske vain uushelsinkiläisiä vaan myös täällä syntyneitä nuoria ensiasunnon ostajia. onko reilua, että pääkaupunkiseudulla kasvanut joutuu muuttamaan pois kotiseudultaan, kun ei ole varaa asua täällä?
Aina on ihmisiä joilla ei ole varaa uuteen mersuun, purjeveneeseen, loistohuvilaan ym.
Eli onko sinun pakko asua kantakaupungissa?
Kelpaisiko herralle/neidille hieman sivummalta asunto? Kyllä PK-seudulla on vielä edullisempiakin alueita mistä aloitaa. Kun varallisuutta kertyy niin voi muuttaa paremmalle alueelle tai muuten vaan isompaan asuntoon. Näin me kaikki muutkin olemme aloittaneet.
Eihän hinnat mitään edullisia ole mutta kököttämällä pitkään vuokralla voi asunnon osto olla tulevaisuudessa vielä kalliimpaa.
että sinä olet vanhemmiltasi ennakkoperinnön saanut kermaperse.
Yleensä ihmiset menee hieman vaikeiksi, kun joutuvat tekemisiin selvästi tasapainottomien ihmisten kanssa.
Katsoin hyvikseni kun muutama pariskunta mittaili kupla asunnossa sängyn paikkaa. Olivan niin ostamassa kuin suinkin vain voi olla.
No nyt kun etuovesta kohteita listaa niin siellähän se sama kämppä notkuu kuukaudesta toiseen.
Näytöllä siis ei olla köyhiä eikä kipeitä, kotona kun lasketaan uudelleen ja jututetaan pankkineitiä niin todellisuus ja järki voittaa.