Wienistä - Salzburgiin

Ensikertalainen

Olisi tarkoitus lähteä kesän alussa tutustumaan Wieniin. Vuokrata sieltä auto ja ajaa Salzburgiin.
Voisiko joku kertoa mitä kautta kannattaisi tuo väli ajaa, missä on upeimmat maisemat ym.

6

5137

    Vastaukset 6

    Anonyymi (Kirjaudu / Rekisteröidy)
    5000
    • eu01

      Autonvuokraus on tietysti eräs hyvä vaihtoehto, minä voin kuitenkin luvata ainutlaatuiset kokemukset kaikille jotka valitsevat JUNAMATKAN. Minulle junalla matkustaminen Itävallassa (ja erityisesti Sveitsissä) on näitä upeita elämyksiä, joita varten kannattaa ylipääten Itavaltaan tai Sveitsiin lentää. Junaradat vuoristossa ovat erittäin maalaukseellisia aina. Wien-Salzburg rata (Österreichische Westbahn) on rakennettu nopeita yhteyksiä varten, joten ei ehkä tästä matkasta pysty nauttimaan aivan samalla tavalla kuin korkeassa vuoristossa kulkemisen aikana, tämä on silti ihan hyvä vaihtoehto, voithan sitten lähteä junalla myös jonnekin "ylöspäin" Alppeille. Autosta on vähän hyötyä Wienissä (liikenne ja paikoitusongelmat), Salzburg taas on suhteellisen pieni (keskustassa voi tehdä mukavia kävelyretkiäkin).

      Junaaikataulut ja hinnat (esim. Wien - Salzburg IC/EC junassa n. 40 euroa) osoitteessa http://www.oebb.at/ - liput voi myös sieltä ostaa ja tulostaa itse. Junamatkan kesto n. 3 tuntia.

      • mummo61

        Olen myös suunnittelemassa Sazburgin matkaa ja sieltä junareissua jonnekkin, olisiko siihen "ylöspäin" Alpeille jotain kivaa vinkkiä, voisi olla parin päivän reissu vaikka.


    • zxc005
      • vaihtoehtona

        Kiitos kuitenkin vinkistä. Jutellaampa siellä lisää, kun kerran samoille seuduille mennään. :):)


    • Itävaltalainen

      Hei!

      Sen verran voin vinkata, että mitä pienemmät kylät ja pienemmät tiet, sen mukavampaa ja kauniimpaa on. Pysykää mahdollisimman paljon pois autobahnilta.

      Olen asunut itävallassa kohta kaksi vuotta ja Salzburg on mukava pienehkö kaupunki, kannattaa tosin varoa taskuvarkaita siellä. Itse ajoin Grazista Salzburgiin ja Innsbruckiin. Pysyin pois auhtobahnilta ja maisemat on tosi mahtavat. Kannattaa vähän katsella kartalta niitä vähän korkeammalla meneviä teitä, esim vuoristossa, sillä sieltä näkymät ovat aivan upeat ja pysähdyspaikkoja riittää.

      Sori, etten mitään konkreettista reittiä voi suositella, mutta ehkä tämä antaa ideoita :) Mukavaa lomailua!

      ps. jos itävallasta vuokraa auton, siinä on yleensä tietty määrä kilometrejä (n400/pvä) joten kannattaa ottaa selvää jos meinaa paljon ajella, lisäkilsat ovat usein kalliita.

    • satunnainen ohikulkija

      ihan ulkomuistista, ilman perusteluja, melko suora reitti, kannattaa 100% varmasti. Tosin mielipiteitäkin on monia.

      Wien lähtö iltapäivästä - Tonavan rantaa viininviljelyalueelle Wachau - yöpyminen duernsteinissa - Linz - yöpyminen Wolsegg am Hausrueck (oikeesti kannattaa) - Traunsee ja lähivuoret päiväretki - Salzburg illan suussa

    Ketjusta on poistettu 0 sääntöjenvastaista viestiä.

    Luetuimmat keskustelut

    1. 124
      1325
    2. Hei, voitko kuunnella

      Voisitko auttaa minua selvittämään asioita? En halua ajaa sinua hulluuteen kanssani, en sitoa sinua, en esittää vaatimu
      Ikävä
      141
      1209
    3. Joku porukka lähtenyt täältä

      Ihmeen hiljainen on palsta nyt. Yleensä tänne tulvii aloituksia yms, mutta nyt on kyllä erikoisen hiljaista.
      Ikävä
      233
      1111
    4. Costa Rica on tympeän makuinen kahvi

      Ostin kahvin hinnan romahduksen kunniaksi Costa Rican "Premium Blendiä". Piti olla sataprosenttista arabialaista. No ain
      Maailman menoa
      61
      1092
    5. Se kun olit pitkästä aikaa silmieni edessä

      Oli kyllä sykähdyttävää. Tiedätkö, mikä laittaa minut ikävöimään sinua? Kun palautan mieleeni valtavan ihanan olemuksen,
      Ikävä
      57
      976
    6. 63
      881
    7. Tuletko tänään

      Jos soitan? Niin... tuletko?🖤
      Ikävä
      83
      851
    8. Mitä on mietteissäsi

      Tänään?
      Ikävä
      65
      667
    9. Onkin niin, että olet hulluna minuun

      mutta et uskalla sitä tuoda ilmi. Salaa haaveilet kiihkeästä suhteesta, vaan siihen se jää, ja syyksi esteet ja muut. S
      Ikävä
      30
      610
    10. Nyt ei enää ole

      Mitään mikä pitäisi mut hiljaa, kaikesta. Tämä on muutamalle henkilölle täällä.
      Ikävä
      39
      565
    11. Hämmentävä hetki: TTK:sta pudonnut Johanna Puhakka lataa pettyneenä: "Sitä ei voi kieltää"

      Johanna Puhakka ja Jurijs Jurza Trosenko tippuivat Tanssii Tähtien Kanssa -kisasta. Suositussa viihdeohjelmassa nähtiin
      Tanssii tähtien kanssa
      14
      530
    12. Mikä on hulluinta?

      Mitä ikäväsi kohde on tehnyt?
      Ikävä
      32
      529
    13. Jälleen näin nainen unta sinusta

      Aika usein tulet uniini, enkä tiedä, mitä se tahtoo minulle sanoa. Tällä kertaa en ollut kotonasi, vaan ulkona jossain t
      Ikävä
      28
      519
    14. Taidan luopua

      Sinusta.
      Ikävä
      32
      499
    15. Et taida olla ihan varma

      Päätöksestäsi?
      Ikävä
      65
      488
    16. Et siis halua

      Kansssani mitään
      Ikävä
      29
      469
    17. En haluaisi sanoa tätä

      Mutta olet sokea sille, mitä sinulla jo on! Jos minä olisin sinä, pyrkisin tekemään kaikkeni kohentaakseni nykyistä pari
      Ikävä
      39
      465
    18. Onko kipuraja

      Jo ylitetty?
      Ikävä
      51
      451
    19. Miltä tuntuu

      olla erossa kaivatustasi?
      Ikävä
      24
      437
    20. Olet komea ja kaikkea

      En uskonut kuitenkaan miten laajasti olet kaikkien naisten ihannoinnin kohde. Jälleen kerran. Palsta on hiljainen kun o
      Ikävä
      19
      423
    Aihe