Wienistä - Salzburgiin

Ensikertalainen

Olisi tarkoitus lähteä kesän alussa tutustumaan Wieniin. Vuokrata sieltä auto ja ajaa Salzburgiin.
Voisiko joku kertoa mitä kautta kannattaisi tuo väli ajaa, missä on upeimmat maisemat ym.

6

4739

    Vastaukset

    Anonyymi (Kirjaudu / Rekisteröidy)
    5000
    • eu01

      Autonvuokraus on tietysti eräs hyvä vaihtoehto, minä voin kuitenkin luvata ainutlaatuiset kokemukset kaikille jotka valitsevat JUNAMATKAN. Minulle junalla matkustaminen Itävallassa (ja erityisesti Sveitsissä) on näitä upeita elämyksiä, joita varten kannattaa ylipääten Itavaltaan tai Sveitsiin lentää. Junaradat vuoristossa ovat erittäin maalaukseellisia aina. Wien-Salzburg rata (Österreichische Westbahn) on rakennettu nopeita yhteyksiä varten, joten ei ehkä tästä matkasta pysty nauttimaan aivan samalla tavalla kuin korkeassa vuoristossa kulkemisen aikana, tämä on silti ihan hyvä vaihtoehto, voithan sitten lähteä junalla myös jonnekin "ylöspäin" Alppeille. Autosta on vähän hyötyä Wienissä (liikenne ja paikoitusongelmat), Salzburg taas on suhteellisen pieni (keskustassa voi tehdä mukavia kävelyretkiäkin).

      Junaaikataulut ja hinnat (esim. Wien - Salzburg IC/EC junassa n. 40 euroa) osoitteessa http://www.oebb.at/ - liput voi myös sieltä ostaa ja tulostaa itse. Junamatkan kesto n. 3 tuntia.

      • mummo61

        Olen myös suunnittelemassa Sazburgin matkaa ja sieltä junareissua jonnekkin, olisiko siihen "ylöspäin" Alpeille jotain kivaa vinkkiä, voisi olla parin päivän reissu vaikka.


    • zxc005
      • vaihtoehtona

        Kiitos kuitenkin vinkistä. Jutellaampa siellä lisää, kun kerran samoille seuduille mennään. :):)


    • Itävaltalainen

      Hei!

      Sen verran voin vinkata, että mitä pienemmät kylät ja pienemmät tiet, sen mukavampaa ja kauniimpaa on. Pysykää mahdollisimman paljon pois autobahnilta.

      Olen asunut itävallassa kohta kaksi vuotta ja Salzburg on mukava pienehkö kaupunki, kannattaa tosin varoa taskuvarkaita siellä. Itse ajoin Grazista Salzburgiin ja Innsbruckiin. Pysyin pois auhtobahnilta ja maisemat on tosi mahtavat. Kannattaa vähän katsella kartalta niitä vähän korkeammalla meneviä teitä, esim vuoristossa, sillä sieltä näkymät ovat aivan upeat ja pysähdyspaikkoja riittää.

      Sori, etten mitään konkreettista reittiä voi suositella, mutta ehkä tämä antaa ideoita :) Mukavaa lomailua!

      ps. jos itävallasta vuokraa auton, siinä on yleensä tietty määrä kilometrejä (n400/pvä) joten kannattaa ottaa selvää jos meinaa paljon ajella, lisäkilsat ovat usein kalliita.

    • satunnainen ohikulkija

      ihan ulkomuistista, ilman perusteluja, melko suora reitti, kannattaa 100% varmasti. Tosin mielipiteitäkin on monia.

      Wien lähtö iltapäivästä - Tonavan rantaa viininviljelyalueelle Wachau - yöpyminen duernsteinissa - Linz - yöpyminen Wolsegg am Hausrueck (oikeesti kannattaa) - Traunsee ja lähivuoret päiväretki - Salzburg illan suussa

    Ketjusta on poistettu 0 sääntöjenvastaista viestiä.

    Luetuimmat keskustelut

    1. Porvarimediat paniikissa demareiden huiman kannatuksen vuoksi

      Piti sitten keksiä "nimettömiin lähteisiin" perustuen taas joku satu. Ovat kyllä noloja, ja unohtivat sen, että vaalit
      Maailman menoa
      98
      6498
    2. KATASTROFI - Tytti Tuppurainen itse yksi pahimmista kiusaajista!!!

      STT:n lähteiden mukaan SDP:n eduskuntaryhmän puheenjohtaja Tytti Tuppurainen on käyttäytynyt toistuvasti epäasiallisesti
      Maailman menoa
      361
      6062
    3. Mikä siinä on ettei persuille leikkaukset käy?

      On esitetty leikkauksia mm. haitallisiin maataloustukiin, kuin myös muihin yritystukiin. Säästöjä saataisiin lisäksi lei
      Maailman menoa
      60
      2973
    4. Lääppijä Lindtman jäi kiinni itse teosta

      Lindtman kyselemättä ja epäasiallisesti koskettelee viestintäpäällikköä. https://www.is.fi/politiikka/art-2000011780852
      Maailman menoa
      109
      2424
    5. Juuri nyt! Tytti Tuppurainen on käyttäytynyt toistuvasti epäasiallisesti

      Ai että mä nautin, Tytti erot vireille! "Käytös on kohdistunut avustajia ja toisia kansanedustajia kohtaan, uutisoi STT
      Maailman menoa
      108
      2095
    6. Onko kaivattusi

      liian vetovoimainen seksuaalisesti?
      Ikävä
      125
      1784
    7. Puolen vuoden koeaika

      Voisi toimia meillä. Ensin pitäis selvittää "vaatimukset" puolin ja toisin, ennen kuin mitään aloittaa. Ja matalalla pro
      Ikävä
      19
      1653
    8. Tytti Tuppurainen nöyryyttää avustajiaan

      Tytti Tuppurainen nöyryyttää SDP:n eduskuntaryhmän kokouksissa sekä avustajia että kansanedustajia. Hän nolaa ihmisiä ju
      Kotimaiset julkkisjuorut
      181
      1320
    9. Huomaatteko Demari Tytti ei esitä pahoitteluitaan

      Samanlainen ilmeisesti kuin Marin eli Uhriutuu no he ovat Demareita ja muiden yläpuolella siis omasta mielestään
      Maailman menoa
      33
      1228
    10. On todella hassua

      Ajatella että pitäisit erityisen kuumana tai seksikkäänä?
      Ikävä
      73
      1217
    Aihe