2-vuotias

äippä

Käytiin tossa 2v neuvolassa ja siellä tietty täti uteli, että puhuukos poika. No kyllähän tuo puhuu, tietäs vaan, että mitä. No täti siihen, että 2v6kk neuvolaan tilaat sitten ajan, katsotaan tilannetta. Nyt poika 2v1kk eikä vieläkään puhu mitään, siis ymmärrettävää. Mites muilla samassa tilanteessa olevilla?

11

3573

    Vastaukset

    Anonyymi (Kirjaudu / Rekisteröidy)
    5000
    • Milla.M

      itselläni samanikäinen poika, eikä vielä puhu. Sanoja tulee kyllä koko ajan enemmän, mutta kyllä tuon pojan puhe on enimmäkseen omaa höpötystä ja kurlutusta. Meilläkin neuvola 2,5v. mikäli ei siihen mennessä puhetta ala kuulumaan.

      En ole kyllä yhtään huolissani, poika kuitenkin ymmärtää täysin puhetta. Esikoinen meillä samanlainen, täysin ymmärrettävästi alkoi puhumaan vasta lähempänä neljää. Eikä käyty edes puheterapeutilla.

      • Tristar

        kaksi myöhäistä puhujaa?? Onko vanhemmalla takana itään tutkimuksia, mitään todettua "ongelmaa" vai oliko kyse ihan luontaisesta, juuri hänelle ominaisesta kehitystahdista?

        Kiinnostaa kun oma vanhempi on tutkimuksissa ja nuorempi (kaksivuotias) ei puhu vielä sanaakaan. Tai noh, toistaa perässä "kurkku" ja "kaakao" :D that's it! Mietitty on kovasti onko yleistäkin että lähellä toisiaan syntyneet sisarukset ottavat samanlaisia linjoja puheenkehityksessä.

        ***


      • Milla.M
        Tristar kirjoitti:

        kaksi myöhäistä puhujaa?? Onko vanhemmalla takana itään tutkimuksia, mitään todettua "ongelmaa" vai oliko kyse ihan luontaisesta, juuri hänelle ominaisesta kehitystahdista?

        Kiinnostaa kun oma vanhempi on tutkimuksissa ja nuorempi (kaksivuotias) ei puhu vielä sanaakaan. Tai noh, toistaa perässä "kurkku" ja "kaakao" :D that's it! Mietitty on kovasti onko yleistäkin että lähellä toisiaan syntyneet sisarukset ottavat samanlaisia linjoja puheenkehityksessä.

        ***

        meillä kaikki kolme ovat alkaneet puhumaan myöhään, myös keskimmäinen tyttö. Mitään tutkimuksia ei ole koskaan tehty, vaan aika on näköjään ollut se paras kikka :) Kyllä se vissiin on ihan luontainen ominaisuus kaikilla mukuloilla, päinvastoin sitten taas kaikki ovat olleet kovia liikkumaan ja kehittyneet sillä saralla nopeammin.

        Itse en tiedä kuinka meillä suvussa tämä kehitys on kulkenut, ei ole koskaan ollut puhetta siitä, kuinka esimerkiksi minä itse olen alkanut puhumaan, tai sitten kuinka on lasten isien puheen oppiminen sujunut. Kuulemma tällainenkin on mahdollista, että perimä kulkee suvussa.

        Mutta, nykyään isommat lapset ovat todellisia papupatoja, eikä sen koommin ole tarvinnut heidän verbaalisia kykyjään epäillä kun ne sanahanat ovat lopultakin auenneet :)


    • sellasta,

      että poika kun puhuu niitä omiaan, älä ymmärrä. sama kaikkien kanssa, jotka ovat pojan kanssa tekemisissä. usein lasta ymmärretään liikaa, ja oikea puhe tulee jäljessä.

    • täälläkin

      Esikoinen on nyt 2v1kk ja se mitä sanoja tulee,niin niitä on alle 10...nekin jotain "juu juu", "ei", "mummo" "äiti"....jne.
      neuvolassa eivät sanoneet mitään kun ihmettelin että miksi ei ala puhumaan.
      vuoden ikäinen sisar sanoo melkein saman määrän sanoja...eli kumpiko alkaa puhumaan niin saahan tiedä :)))

    • ............

      Meillä 1v 7kk poika. Luultiin että alkaa aikaisin puhumaan kun 9kk ikäisenä sanoi selkeästi muutamia sanoja. (äiti, ittä, mau mau ) Nyt ei kuitenkaan puhu muuta kuin matkii harakkaa ulkona. Ymmärtää puhetta. Ihme taantuma vaan tullu.vggswx r,m,klj890 (KIrjottaa näköjään osaa)

    • puht. opiskelija

      Kielen kehityksen keskeisiä saavutuksia:

      2v. = Lapsi tuntee yli 250 merkityksellistä sanaa (yksilöllinen vaihtelu 0-600 sanaa). Lapsi käyttää sanayhdistelmiä, jossa sanat taipuvat. Ilmaisujen keskipituus 5-6 morfeemia.

    • 2-v. tytön äiti

      Meidän neiti puhuu jo pitkiä lauseita, tyylin " mennään autolla mummolaan", "lumiukolla on hieno porkkananenä".

      Sanavarasto on tosi runsas. Lauseet tulivat nopeasti sitten, kun puhuminen alkoi. Olemme lukeneet esikoisellemme hyvin paljon. En tiedä, onko sillä vaikutusta, mutta luimme jo alle puolen vuoden iässä. Olemme muutenkin puheliasta porukkaa ja on ihana kuulla oman tytön juttua.

      Olisin aika huolestunut, jos 2v ei tule vielä lauseita, mutta kaikki me yksilöllisiä olemme.

    • ninni78

      Mulla on kohta kaksivuotias tyttö, joka on puhunut jo pitkään. Nyt viime tammikuussa, ikää 1v 9kk, puhe tuli oikein ryöpsähtämällä. Mutta hän lähti vasta kävelemään vuoden ja 3 kk:n iässä. Tuttavapiirissäni on, varsinkin, pojat alkaneet varhaisessa vaiheessa kävelemään ja kiipeilemään, mutta puhe tulee sitten vasta lähemmäs kolmea ikävuotta. En olisi lainkaan huolissani. Jonain päivänä toivot että poika olisi välillä hiljaakin! :D Tsemppiä puhumiseen!

    • ylpeä äitee

      2.v. tyttö ei puhu, puhuu sitten kun haluaa, ehtiihän se vielä puhua, koko elämä aikaa, ei olla huolissaan, jokainen ajan kanssa kehittyy omaan tahtiinsa

      • ylpeä äitee

        kun ei ole yhtä ainutta sanaa vielä sanonut, onhan tässä vielä se 6 kk aikaa ennenkun kannattaa huolestua, vaikka toisaalta lähti kävelemään/seisomaan samaan aikaan vasta 13 kk:n iässä. Siitäkin olin silloin huolissani, ei kontannut, ryöminyt ei mitään, mutta sitten, yksi päivä tyttö vaan lähti ryömimään ja nousi seuraavana päivänä seisomaan ja rupes ottamaan askelia, sekin vaan tapahtu, joten äidit, älkää turhaan pelätkö, se puhe kyllä tulee.
        Meidän tyttö ainakin hirveen fiksu ja niin hyvin ymmärtää puhetta, juttuakin tulee ihan liikaa, kyllä se vielä puheeksi muuttuu.


    Ketjusta on poistettu 0 sääntöjenvastaista viestiä.

    Luetuimmat keskustelut

    1. Ruumis ojassa

      Kukahan lie ollu, mistä lie löydetty. No ikävä tataus.
      Oulainen
      21
      3849
    2. Mitä piirteitä rakastat

      Eniten kaivatussasi?
      Ikävä
      89
      1900
    3. Piilorikollisuutta Puolangan päätöksentekoelimissä? Kyllä! Julkisesti todistettu!

      Kyösti (kesk) rehenteli julkisissa tiedotusvälineissä tehneen jo ennen vaaleja sopimuksen kokoomuksen ehdokkaiden kanssa
      Puolanka
      89
      1316
    4. Miten suomalaiset miehet

      On usein niin aikaansaamattomia? Odottavat prinsessapalvelua. Odottavat, että nainen tekee aloitteen, että nainen pyytää
      Ikävä
      168
      1271
    5. Anna mulle vielä tilaisuus

      näyttää kuinka susta tykkään.
      Ikävä
      56
      1129
    6. Eräs läheinen sanoi

      Että mies kyllä ottaa aina itse yhteyttä, jos on kiinnostunut. Oli tilanne mikä hyvänsä. Kuulemma kuvittelin koko jutun.
      Ikävä
      54
      1031
    7. Eduskunnassa valmistaudutaan jo persujen täydelliseen romahdukseen - Koko paska kaatuu hetkessä

      – On mahdollista, että käy kuin Assadin Syyrialle tai Ceaușescun Romanialle: koko paska kaatuu aivan hetkessä, kun tarpe
      Perussuomalaiset
      188
      1007
    8. Mitkä asiat tekevät

      kaivatustasi vetovoimaisen?
      Ikävä
      61
      932
    9. Muistatko vielä

      Missä nähtiin ensimmäisen kerran? Miehelle.
      Ikävä
      42
      896
    10. Iloista ja aurinkoista pääsiäistä kaikki palstan kivat sinkut :)

      Täällä on näköjään vähän huono meininki tarttunut kuin tuolta muualta mutta pidetään edelleen tämä puoli suht positiivis
      Sinkut
      143
      849
    Aihe