Lapseni kääpiöhamsterilla on ollut viime kesästä lähtien jonkinmoinen rasvapatti selässään.Se oli pieni ja lähes huomaamaton.Mutta nyt se on kasvanut laajemmaksi ja iho karvojen alla on sinertävän punainen.Hamsu on 1v 9kk,mutta liekö tuo enää pitkäikäinen.
iso patti
4
299
Vastaukset
- niina-92
=(((((((((((((((( ja nytki on jo yksi hiiiri kuolemassa ku alapäästä vuotaa verta ja tuskissaan =(
- Laura_kP
et vie lemmikkiäsi LOPETETTAVAKSI vaan KIDUTAT sitä tuolla kärsimyksellä!!!! voi luoja mitkä taunot hankkii eläimiä!!! toi on eläinrääkkäystä!!!
Patti on luultavasti kasvain. Kasvaimet ovat yleensä juuri violetteja/sinipunaisia. Usein ne myös aiheuttavat ympäristöönsä karvanlähtöä.
Jos patti haittaa hamsterin elämää (hankaa johonkin, kutiaa, on kipeä (hamsteri aristaa sitä), vuotaa verta tms.) tai jos niitä ilmestyy lisää, suosittelen käyntiä eläinlääkärillä. Jos hamsteri on kuitenkin muutoin hyvinvoivan oloinen (syö hyvin ja liikkuu), ei ole mitään järkeä sitä lähteä lopettamaan, ellei niin välttämättä halua. Eläinlääkäri ei voi tehdä patille mitään, korkeintaan antaa kipulääkettä, jos patti vaikuttaa kipeältä. Nuoremmalta sen voisi poistaa leikkauksella (mutta siihenkin sisältyisi riski).- huolissaanolevahamsu
vastatkaa tähän!!
Hamsterini on 7kk syyrialainen ''panda'' se on siis sen värityksen nimi. mustavalkoinen. ja poika. sillä on ala päässä patti mutta se aina menee pois välillä. yleensä se ei ole siinä mutta välillä taas on. se ei arastele sitä eikä se ole oudon värinen tai mitään ja muutenkin käyttäytyy ihan normaalisti. mutta se on noin pikkurillin kynen kokoinen pallo. MIKÄ SE ON ????
Ketjusta on poistettu 0 sääntöjenvastaista viestiä.
Luetuimmat keskustelut
Näin kun katsoit salaa ja
Hymyilit sieltä kaukaa 😍☺️ mutta hämmennyin ja tilanne oli niin nopeaa ohi etten oikeen kerennyt mukaan 😢 säteilit ku504154Katu täyttyy...
Hei, oli pakko laittaa vielä tää. Huomaan että olet suuttunut. Minähän sanoin että poistun, olit paikalla. Olin pettynyt351959Eduskunnasta tippuneet kokoomuslaiset nostavat eniten sopeutumisrahaa. Kyllä veroeurot kelpaavat.
Sopeutumisraha on eduskuntatyön päättymisen jälkeen maksettava etuus, jonka tarkoituksena on tukea entisiä kansanedustaj1531346- 1541232
Povipommi, ex-Playboy-malli Susanna Penttilä avoimena - Paljastaa suhteestaan miehiin: "Olen..."
No nyt! Susanna Penttilä on OnlyFans-vaikuttaja ja yrittäjä sekä yksi uuden Petolliset-kauden kisaajista. Onpa 53-vuoti421024- 192992
Sari Multala teki "riikkapurrat"
Sekoili humalassa Ruisrokissa kuten Purra Lohjan torilla. Kovia dokaamaan nuo nykyiset ministerit.229976- 80947
- 55820
Ympäristötuhoministeri Multala: "Olin humalassa"
Ruisrockin rokkimimmi myöntää: https://www.is.fi/politiikka/art-2000011407835.html Nämä ministerikuvatukset saavat ilm122815