iso patti

pasi otti

Lapseni kääpiöhamsterilla on ollut viime kesästä lähtien jonkinmoinen rasvapatti selässään.Se oli pieni ja lähes huomaamaton.Mutta nyt se on kasvanut laajemmaksi ja iho karvojen alla on sinertävän punainen.Hamsu on 1v 9kk,mutta liekö tuo enää pitkäikäinen.

4

322

    Vastaukset 4

    Anonyymi (Kirjaudu / Rekisteröidy)
    5000
    • niina-92

      =(((((((((((((((( ja nytki on jo yksi hiiiri kuolemassa ku alapäästä vuotaa verta ja tuskissaan =(

      • Laura_kP

        et vie lemmikkiäsi LOPETETTAVAKSI vaan KIDUTAT sitä tuolla kärsimyksellä!!!! voi luoja mitkä taunot hankkii eläimiä!!! toi on eläinrääkkäystä!!!


    • Patti on luultavasti kasvain. Kasvaimet ovat yleensä juuri violetteja/sinipunaisia. Usein ne myös aiheuttavat ympäristöönsä karvanlähtöä.

      Jos patti haittaa hamsterin elämää (hankaa johonkin, kutiaa, on kipeä (hamsteri aristaa sitä), vuotaa verta tms.) tai jos niitä ilmestyy lisää, suosittelen käyntiä eläinlääkärillä. Jos hamsteri on kuitenkin muutoin hyvinvoivan oloinen (syö hyvin ja liikkuu), ei ole mitään järkeä sitä lähteä lopettamaan, ellei niin välttämättä halua. Eläinlääkäri ei voi tehdä patille mitään, korkeintaan antaa kipulääkettä, jos patti vaikuttaa kipeältä. Nuoremmalta sen voisi poistaa leikkauksella (mutta siihenkin sisältyisi riski).

    • huolissaanolevahamsu

      vastatkaa tähän!!

      Hamsterini on 7kk syyrialainen ''panda'' se on siis sen värityksen nimi. mustavalkoinen. ja poika. sillä on ala päässä patti mutta se aina menee pois välillä. yleensä se ei ole siinä mutta välillä taas on. se ei arastele sitä eikä se ole oudon värinen tai mitään ja muutenkin käyttäytyy ihan normaalisti. mutta se on noin pikkurillin kynen kokoinen pallo. MIKÄ SE ON ????

    Ketjusta on poistettu 0 sääntöjenvastaista viestiä.

    Luetuimmat keskustelut

    1. Haapaveden upea kurvikuningatar

      No nyt on kyllä mahtava uutinen että Haapaveden rohkea ja toimelias nainen ja yrittäjä on päässyt finaaliin kurvikuninga
      Haapavesi
      136
      1937
    2. Uskaltaisitko ihana nuorempi nainen lähettää

      WhatsApp -viestiä, jos sulla on mun numero. Olisin ihan haltioitunut... Tykkään ja kaipaan ❤️❤️
      Ikävä
      91
      887
    3. Suomi meni ihan itse sössimään peruskoulunsa

      Nyt syytellään maahanmuuttoa, vaikka ihan itse lopetettiin vaatimaan oppilailta koulunkäynnin tarkoitus eli opiskelu ja
      Maailman menoa
      178
      883
    4. Sinulle viestiä

      Me sitten oikeasti tutustutaan ensin!!
      Ikävä
      60
      820
    5. Meinasi nainen mennä pasmat sekaisin

      Rupesin vapisemaan, kun huomasin sinut. Mutta sain sentään juuri ja juuri koottua itseni, etten ihan häpäissyt itseäni.
      Ikävä
      37
      808
    6. Tuli paha mieli miten kaikki meni meillä

      Harmittaa myönnän sen, kun molemmilla oli selvästi toiveita ennen kuin sukset meni ristiin. Olen jäässä. 😔
      Ikävä
      47
      742
    7. Mitä sä teet

      Juuri nyt?
      Ikävä
      73
      701
    8. Upeaa Google!

      Kohta on töitä tarjolla kaikille! Suomen taloushistorian suurin investointi ja Kajaani mainittu! Sähkö kyllä riittää, tö
      Kajaani
      278
      690
    9. Lidilikö Suomussalmelle

      Tännekki Lidili. Loppus tuo kiskominen näillä jäljellä olevilla. K-Market ihan sikakallis ja hyvin ylimieliset omistajat
      Suomussalmi
      46
      683
    10. Ei makeat pimut sytytä

      sen jälkeen kun on nähnyt sinut. Olet vain ihastus vailla vertaa. Kun sinut tuntee muut eivät tunnu miltään. Tajuatko ol
      Ikävä
      34
      632
    Aihe