Poika 28 + 5

Viestejä odotellen...

Me syntyi aikoinaan v. -90 keskospoika joka painoi reilun kilon ja oli 36 cm, olisi mukavaa jakaa ajatuksia kaikkien niiden kanssa joiden perheessä on keskoslapsi(a).

11

3884

    Vastaukset

    Anonyymi (Kirjaudu / Rekisteröidy)
    5000
    • sirpale86

      Moi.

      Meillä on reilun vuoden ikäinen poika, joka syntyi keskosena rv.26. Mitat oli n1kg ja 36cm. Syytä ei löytyny siihen ennenaikasen synnytyksen käynnistymiseen. Ensimmäiset 3kk vietettiin sairaalassa ja vasta ku kotia päästiin osas oikeesti alkaa nauttimaan vauvasta. Nyt on ollu niin ihana seurata kuinka poika kasvaa ja kehittyy joka päivä. Mitään näkyvää ei oo keskosuudesta jääny. Kärryjäki jo työntää jo kovasti, eli tukea vasten kävelee. Omissa haaveissa ois jo toinen lapsi, eli se saa tulla kuhan on tullakseen. Mutta siltiki mietityttää, ku itelle jäi sellanen tunne et mikähän minussa vikana ku lapsi ei pysyny sisällä, et jotenki se viimenen silaus naiseudesta ja äitiydestä on vielä kokematta. Toivon, että saisin sen kokea, mutta ilmeisesti riski toiseen keskoseen on kohonnut. Et saa nähä miten käy, jos meille vielä lapsia suodaan..!?

      • Vastauksia odotellen...

        ME VIETIMME VAJAAT PARI KUUKAUTTA SAIRAALASSA LAPSEN SYNTYMÄN JÄLKEEN JA IHME KUMMA MITÄÄN SUUREMPIA ONGELMIA EI OLLUT...JOITAIN PIENIÄ KYLLÄKIN MUTTA NE OLIVAT "HELPOSTI" HOIDETTAVISSA.
        KAIKKI ON MEILLÄ VIELÄ TUOREESSA MUISTISSA VAIKKA TAPAHTUNEESTA ON REILUT 16 VUOTTA AIKAA.
        MEILLE TÄMÄ LAPSI ON JÄÄNYTKIN AINOAKSI EIKÄ OLLA EDES YRITETTY TOISTA LASTA.


      • Onko teidän 16 vee
        Vastauksia odotellen... kirjoitti:

        ME VIETIMME VAJAAT PARI KUUKAUTTA SAIRAALASSA LAPSEN SYNTYMÄN JÄLKEEN JA IHME KUMMA MITÄÄN SUUREMPIA ONGELMIA EI OLLUT...JOITAIN PIENIÄ KYLLÄKIN MUTTA NE OLIVAT "HELPOSTI" HOIDETTAVISSA.
        KAIKKI ON MEILLÄ VIELÄ TUOREESSA MUISTISSA VAIKKA TAPAHTUNEESTA ON REILUT 16 VUOTTA AIKAA.
        MEILLE TÄMÄ LAPSI ON JÄÄNYTKIN AINOAKSI EIKÄ OLLA EDES YRITETTY TOISTA LASTA.

        kasvanut normaalisti, jääkö pieni kokoiseksi?


      • Poika 28 + 5
        Onko teidän 16 vee kirjoitti:

        kasvanut normaalisti, jääkö pieni kokoiseksi?

        Meillä 16 v. poika on kasvanut ihan normaalisti, on nyt 177 cm pitkä ja painaa 70 kg...eli ei uskoisi että on pienestä lähtenyt kasvamaan...:)
        Ollaan käyty läpi puheterapiat, jumpat ym...mutta muuten on ollut terve poika koko ikänsä.


      • että kyllä

        se sinun äitiytesi on ihan yhtä täydellistä kuin täysiaikaisten lasten äitienkin. Useinhan on niin, että ei se kuitenkaan täysiaikaisenkaan syntymä mene ihan täydellisesti vai sanoisitko, että jos synnytykset on sektioita niin ei ole sitten kokenut täydellistä äitiyttä... Joku voi tuntea niinkin, mutta kukkua se on!


    • *Maiju*

      Meillä poika synty v.80 rv-27. Paino 960g ja oli 36cm pitkä.Paino tippui vielä syntymän jälkeen 700g, mutta kyllä se siitä sitten alkoi nousemaan.
      Olihan hän pieni mutta pippurinen.Lääkärit ei silloin antanut mitään toivoa meille vaan sanoi ettei varmaankaan jää henkiin.Minä sanoin että meidän poika ei kuole vaan sinnittelee.Niin hän on tehnytkin. Vilkas oli pienenä kuin mikä ja sitkeä kuin mikä. Hyvin on hänellä mennyt koulussa ja on aina ollut kova urheilemaan ja pärjännyt ihan hyvinkin vielä eri lajeissa. Nyt tekee musiikkia ja soittaa kitaraa ja alottelee bändissä. kolme ensimmäistä vuotta sairasteli paljon, kun keuhkot oli heikot ja korvakierre alkoi, mutta, sitten ei ole sen jälkeen juurikaan sairastellut.Onhan hän 26vuotiaaksi hoikka ja pieniluinen, mutta muuten kaikki ihan kohillaan.

      • *Maiju*

        Niin ja nyt 26v on 173cm ja painaa jotain 63kg paikkeilla. Hoikkahan hän on, mutta todella jäntevä.


    • .............................

      Meillä poika syntyi -03 painoi kilo kaks sataa ja pituutta oli 38cm. Nyt nelivuotiaana pituutta 117cm ja painoakin 24kg:)Puheterapia käynnit ohitse ja nyt käydään toimintaterapiassa kömpelyyden takia joka johtuu nopeasta pituuskasvusta. Muuten ihan normaali aurinkoinen poika.

      • tulossa pian

        Tyttö syntyi rv 33 jotain, 1815g painoisena, pituutta taisi olla 43cm. Kasvua ja kehitystä hieman hidastanut sydänvika korjattiin tytön ollessa 10kk ikäinen, ja siitä saakka hän on ollut kuten ikäisensä, terve lapsi.

        Tällä hetkellä tyttö on 7-vuotias, painaa noin 25kg ja on 126cm pitkä, luokkansa pisin. Mitään vaivoja keskosuudesta ei ole jäänyt, tosin tutkimusten perusteella voisi olettaa joskus tulevan jotain oppimisvaikeuksia (tai sitten ei).


    • vain!

      Sain vuonna -99 tytön juuri samoilla viikoilla/päivillä kuin sinäkin olet saanut poikasi. Tyttö painoi 1280g ja oli 39cm pitkä.

      Ennenaikainen synnytys johtui tulehduksesta jonka todennäköisin aiheuttaja oli jatkuvat istukan verenvuodot alkaen viikolta 17.

      Tyttö oli teholla noin 2,5kk ja tänä aikana oli ongelmia hapen saannin kanssa, mutta kun päästiin kotiin, niin ei tullut enää mitään vastoinkäymisiä terveyden saralla (mitä nyt noita normaaleja korvatulehduksia yms).

      Tänä päivänä tyttö on täysin terve, iloinen ja reipas ekaluokkalainen. Mitään ei jäänyt keskosuudesta.

    • jensu

      mun poika syntyi kanssa rv.28 6 ja painoi 1200g ja 39 cm... kaikki on kyllä mennyt hyvin mutta olihan se tosi rankkaa istua sairaalassa kahdeksan viikoa....

    Ketjusta on poistettu 0 sääntöjenvastaista viestiä.

    Luetuimmat keskustelut

    1. Asiakkaalle ei myyty energiajuomaa - tuomio tuli syrjinnästä

      Vaikka oli ilmeisesti täysi-ikäinen. Tosin ei lapsiakaan saisi syrjiä, koska oppivat helposti itsekin syrjimään, jos koh
      Maailman menoa
      110
      4621
    2. Jos venäjällä olisi kansan valitsema presidentti, olisiko Ukrainan sotaa?

      Ei varmasti olisi. Sehän on tiedossa, että raskaalla vaalivilpillä putin jatkaa pressana.
      Maailman menoa
      221
      3716
    3. Pakkoruotsista luopumalla kymmenien miljoonien säästöt

      Pakkoruotsin opiskelun kustannuksista ei ole juurikaan tehty kustannusselvityksiä, mutta joidenkin arvioiden mukaan siit
      Maailman menoa
      155
      3515
    4. Riikka jytkytti naftan hinnan jo yli 2,3 euroon

      Sannan aikaan esimerkiksi dieseliä selvästi kalliimpaa bensaakin sai 1,3 eurolla. https://www.is.fi/autot/art-200001188
      Maailman menoa
      73
      3386
    5. Miten Yxäri iskettiin?

      Voisin tässä unta odotellessani kertoa, miten mieheni lähestyi minua. Tunsimme entuudestaan. Hän kyseli minulta aina j
      Sinkut
      231
      2766
    6. Ylen juontaja möläytti suorassa radio-ohjelmassa

      Ylen Radio Suomen juontaja Samuli Aaltonen käytti törkeää kieltä maanantaiaamupäivän Koko Suomen radio -ohjelman lähetyk
      Maailman menoa
      63
      2563
    7. "Kostokakka!" Farmi Suomen pehtoori avaa sanaisen arkkunsa Frederikin haisevasta jäynästä

      Voi hyvänen aika Reetun touhuja! Pehtoori Terho Häkkinen sai ennen näkemätöntä höykytystä heti Farmi Suomi -realityn alk
      Tv-sarjat
      28
      2422
    8. Vasemmiston feministinaiset puolustavat islamia

      mikä on täysin järjenvastaista, mutta eihän femakoilla paljon järkeä olekkaan, leijuvat siellä omassa kuplassaan. Myös
      Maailman menoa
      131
      2382
    9. Ei se halua mitään!!

      Arkailija koko tyyppi!
      Ikävä
      55
      2208
    10. Katsoitko Petolliset, mitä mieltä?

      Vanajanlinnan käytävät ja salongit täyttyvät jälleen kuiskailuista, salaisuuksista ja petoksista. Petollisten uudella
      Tv-sarjat
      11
      2116
    Aihe