niin, elikkä olen alkanut lukemaan rotista, ja olisin kiinnostunut hankkimaan pari kipaletta joskus tulevaisuudessa ;) mutta, yks probleema. Poikaystävälläni (jonka kanssa asun) on astma. tiedän, että se voi pitemmän päälle alkaa oireilemaan rotista, mutta kun edesmennyt kääpiöhamsterini asusti saman katon alla, ei mitään oireita tullut; käytin mörttiröpöä, joka ei pölyä yhtään. joten voisiko (tai onko omia kokemuksia) siitä, että poikaystäväni olisikin sille purulle sitten vain allerginen? tai että olisikin rotalle muttei kääpiöhamsterille (eli onko niillä jotenkin paljonkin poikkeava turkki, miten hilseilee yms.) ja luin, että tällainen pölyämätön kuivike olisi rotillekin parempi kuin esim. kutterinpuru. onko totta :) ? kiitos jo etukäteen kaikille jotka vaivautuvat valaisemaan, ja tiedoksi, etten aio hankkia mitään lemmikkiä ennen kuin olen varma siitä, ettei sitä heti tarvitse antaa pois.
allergioista.
rotista kiinnostunut :)
6371
0Äänestä
Muut lukivat myös
Odottaa vastausta
Näihin keskusteluihin ei ole vielä vastattu. Ole ensimmäinen.
Vastaukset 6
Vanhimmat
Mörtti röpö ei tosiaan pölise niin paljon kuin purut ja ovat rotillekin parempia. Mörtsä ei siis yleensä aiheuta yhtä paljon allergiaoireita - itsekään en enää pysty (mänty)purua käyttämään sille aikanaan altistuttuani... Eli purulle voi allergisoitua, mutta se ei sulje pois "oikean" eläinallergian mahdollisuutta.
Rotta on yksi allergisoivimpia jyrsijöitä. Rotalla ja kääpsyllä on suuri kokoero, joten luonnollisesti rotasta irtoaa enemmän hilsettä kuin kääpsystä - varsinkin kun rottia on se vähintään kaksi. Toki allergian kehittymiseen vaikuttaa moni muukin asia kuin rotat ja niiden kuivike - häkin sijainnilla ja esim. ilmanpuhdistimen olemassaololla on myös merkitystä. Jos häkki on makuuhuoneessa, eläinallergeeneille altistuu tehokkaammin kuin jos häkki on esim. olohuoneessa eivätkä rotat pääse makkariin. Ilmanpuhdistin on ehdottomasti suositelta allergisessa eläintaloudessa. Jotkut allergiset pystyvät sen turvin pitämään rottia ilman oireita. Toki yleinen siisteys on huomioitava erityisen tarkkaan eläimellisessä perheessä.
Allergiat on aina vaikeita. Miettikää vaihtoehtoja ja vieralkaa jonkun kasvattajan luona; tästä voi saada osviittaa allergian olemassaoloon. Ja jos päätätte rottia hankkia, ensimmäiset voisivat ehkä olla "eläkeläisiä" eli kasvatuksesta poistuneita (naaras)rottia. Näitä saa yleensä kasvattajilta kysymällä, ovat usein noin vuoden ikäisiä. Tällöin rotat elävät luonanne jo muutenkin lyhyemmän ajan (mikä toki sinällään on surullista - luopuminen pian) ja voisitte niiden kanssa kokeilla, onko rotta sopiva lemmikki teille.
muuten hyviä neuvoja, mutta kun en tiedä missään muualla lähellä kasvattajia kun n. 400 km päässä :o että eipä oikein kehtais kokeilun vuoksi vaan ajaa sinne ja takas. :(
hyvä juttu, kun toit tuon ilmanpuhdistimen esiin, äidillä on juuri sellainen rokulissa ja vasta kyseli tarvitsenko sitä :)) ja tuosta siivousasiasta, meillä kyllä on melkeinpä aina siistiä. olen tällainen perfektionisti kodin suhteen x)
... kasvattajista täältä:
http://www.kesyrottayhdistys.fi/
Hei!
Meillä on perheessä kolme astmaatikkoa ja silti voimme pitää kaneja ja rottia. Isommat lapset ovat olleet jo toista vuotta täysin oireettomia ja ilman lääkitystä ja pienin on ollut pian vuoden ilman säännöllistä lääkitystä (vain infektion aikana menee kortosonit ja avaava lääke) eikä oireita ole ollut. Rotat asuvat yhden lapsen huoneessa sängyn jalkopäässä. Ei astma välttämättä tarkoita eläinallergiaa, vaikka usein näin onkin:( . Kaikki eläimet ovat meille tulleet kasvattajilta palautusoikeudella jos oireita tulee ja hyvä konsti on mennä paikkaan jossa eläimiä on paljon (esim. rottakasvattajan luo)niin näkee ainakin sen tuleeko oireita heti.
HEI!
olen itse astmaatikko. meillä on ollut useita rottia ja on toisinaan välillä tullut oireita. välillä oli rotaton kausi. nyt kun rotta tuli viimesyksynä taloon, niin päätimme kokeilla kissan hienoa hiekkaa kuivikkeena ja kas kummaa oireita ei ole ollut, joten olen tullut siihen tulokseen ainakin omalla kohdallani, että se on se puru, joka aiheutta oireita. ko.kissan hiekka on mustista ja mirristä ostettua hieman kalliimpaa kissanhiekkaa...ja toinen hyvä ohje..me ainakin laitoimme muovi"häkin" rotalle, joten ei sotke viskomalla mureneitä ympäriinsä. pleksin seiniä saa olla kyllä senkin edestä pesemässä:) tässä omia hyviksi havaittuja ideoita, toivottavasti olisi jotain apua.