...Tai ainakin pieni lohkaisu siitä! Berliini on kyllä näkemisen ja kokemisen arvoinen kaupunki.
Metroilla kuljettiin lähestulkoon kaikki matkat. Tegelistä kylläkin otettiin taksi suoraan hotelille Louisa´s placelle (aivan mielettömän hieno hotelli, ystävällinen henkilökunta). Matka maksoi jotain 12-13e, että ei paha.
Päiviksi kannattaa ostaa aina se Tageskarte (day-ticket) jolla sai sitten paahtaa noissa metroissa kohteesta toiseen vailla huolen häivää. Ja sehän kävi myös busseihin ja raitsikoihin. Muistaakseni aina klo 3 yöllä oli kortti voimassa, ja maksoi 5,80e/hlö.
Kävimme Sachenhausenin keskitysleirillä, checkpoint charliessa, museoissa, tv-tornilla, brandenburgin torilla, II WW bunkkerissa, toki myös shoppailla piti euroopan suurimmassa ostoskeskuksessa Ka De We:ssa. Kaikki mitä ehdimme näkemään, oli myös näkemisen arvoisia!
Kelit eivät suosineet, oli turhan kylmä, mutta nyt siellä taitaa olla jo aika keväistä!
Berliinin reissu tehty
ja kaupunki nähty...
2
1216
Vastaukset
- Aatu-vainaanko?
Mitä tarkoitat ww-bunkkerilla? Aatu vainaan ja Göringin bunkkerit on tuhottu.
- Sijaitsi......
Gesunbrunnenin metroasemalla, sinne mentiin ryhmissä tutustumaan. Aikoinaan 6000 ihmiselle tilat. Kierroksia oli sekä saksaksi että englanniksi, myös espanjaksi. Saksankielisellä kierroksella oli ainakin tosi asialliset esittelijät, Jan oli muistaakseni toisen esittelijän nimi, hyvää palvelua kyllä. Kierros kesti 1½ tuntia ja maksoi n. 9e. "dark worlds, bunker from WW2" luki ainakin esitteessä.
Ketjusta on poistettu 0 sääntöjenvastaista viestiä.
Luetuimmat keskustelut
Israel aloitti 3. maailmansodan
https://www.is.fi/ulkomaat/art-2000011297979.html Israel se sitten aloitti näköjään kolmannen maailmansodan.4863822Kaksi vuotta
Sitten mä ihastuin suhun päätä pahkaa, kun meillä klikkasi heti ekasta päivästä lähtien. Et varmasti tunne samoin ja tek152876Nainen, meidän talossa on säännöt
1. Mies on aina oikeassa. 2. Ei vastaväitteitä. 3. Mäkättäminen kielletty. 4. Suhde on tärkein. 5. Ei salaisuuksia. 6. E2792168Raamatun kiroukset ja uhkaukset osoittavat sen ihmisperäisyyden
"Se sanotaan galatalaiskirjeessä, että jos joku levittää väärää evankeliumia: "...jos joku julistaa teille evankeliumia4492023Miksi me ei mies voida edes viestitellä irl?
En odota enkä vaadi mitään, voitaisiin vain olla yhteyksissä jollain tapaa ihan oikeasti.841364- 1561281
Oliko Farmi-finaalitehtävät mielestäsi tasaveroisia Lloydin ja Johannan välillä?
Onnea Farmi-voitosta, Lloyd. Et tainnut olla ihan kaikkien suosikki, mutta puskit voittoon! Oliko finaalitehtävät miel631148- 801058
- 561029
Rakennetaanko yhdessä?
Haluaisin rakentaa sun kanssa yhteistä tulevaisuutta❤️ Onko meistä siihen? Huomaan että sulta puuttuu se joku tärkeä elä411028