Tapetin saumat

Huone tapetoidaan punaisella tapetilla. Kannattaako/pitääkö seinä pohjamaalata saumojen kohdalta tai jopa koko seinä punaiseksi, ettei saumoista paista valkoinen? Miksi tapetti voi kuivuessaan vetäytyä saumoista? Vinkkejä!
51015
Äänestä

Muut lukivat myös

Vastaukset 5

Vanhimmat

Tapetti vetäytyy sen takia ettei ole annettu imeytyä tarpeeksi kauan tai ei ollenkaan liisterin tapettiin,ennen seinään kiinitystä.Tapetoitavat seinät maalataan valkoiseksi,vuodat tulee saada yhteen niin hyvin ettei rakoja ym epätasaisuuksia jää heti ensi kiinityksellä.

Äänestä
  • juuri päin vastoin, että on annettu vettyä liian kauan ja kuivuessaan kutistuu niin paljon, että tulee rakoja.

    Sävytä pohja hieman tapetin väriin jos pelkäät, että valkoinen jää paistamaan saumakohdista, ei kannata lähteä maalaamaan vain saumakohtia kun samalla menee koko seinä kun vetelet sävytetyllä pohjamaalilla.

    Äänestä

  • duunari2 kirjoitti:

    juuri päin vastoin, että on annettu vettyä liian kauan ja kuivuessaan kutistuu niin paljon, että tulee rakoja.

    Sävytä pohja hieman tapetin väriin jos pelkäät, että valkoinen jää paistamaan saumakohdista, ei kannata lähteä maalaamaan vain saumakohtia kun samalla menee koko seinä kun vetelet sävytetyllä pohjamaalilla.

    Ei ole hommissa tullut useasti et liian kauan olisi vettynyt silloinhan tapetti rupeaa jo helposti repämään.Raot ei ole koskaan sen takia liian kauan olisi kasteltu minun homissa tulleet Miten vai.

    Äänestä

  • Kyllä sen seinän voi aivan yhtä hyvin maalata puanaiseksi kuin valkoiseksi. Ei valkoinen pohjamaali mikään sääntö ole. Halvempaa se toki on..

    Äänestä

Sanoisin että kannattaa maalata se seinä. Ei siitä mitään haittaakaan ole. Jos joskus joku ottaa tapettikerrokset pois ja haluaa vaaleaa tapettia, niin se ei ole suuri homma maalata sitä uusiksi.
Punaiset ja tummat tapetit ovat hankalia. Mieleen on jäänyt eräs maalausyritys missä olin harjoittelemassa. Siellä oli jäänyt punaiseen tapettiin vuotien väliin 1-2 mm raot, mitkä iloisesti paistoivat valkoisina. Tapetin tai tapetoijan vika se ei ollut, uudisrakennuksessa vaan seinät olivat valmiiksi jo niin vinot. Siinä sitten rakennuksen maalausmestari löi puuvärit käteen ja käski värittämään saumat ettei asukkaat huomaa. Sanoi että hänen olisi sittenkin kannattanut maalata seinät alta.
Olin samaa mieltä väriteltyäni rakoja päivän.

Äänestä

Kommentoi aloitusta


vetäytyvätkö kirjoitti:

Huone tapetoidaan punaisella tapetilla. Kannattaako/pitääkö seinä pohjamaalata saumojen kohdalta tai jopa koko seinä punaiseksi, ettei saumoista paista valkoinen? Miksi tapetti voi kuivuessaan vetäytyä saumoista? Vinkkejä!

Anonyymi
5000

Ilmoita asiaton sisältö

  • Sisältää materiaalia, joka on loukkaavaa, herjaavaa, rasistista, uhkailevaa tai ahdistelevaa.

  • Materiaali sisältää nimiä, yhteystietoja tai muita henkilökohtaisia tietoja. Julkisuuden henkilöistä, julkisissa viroissa toimivista ihmisistä sekä yritysten vastuuhenkilöistä saa keskustella työhön liittyen. Myös yksityiselämään liittyvistä asioista voi keskustella siltä osin, kuin niistä on julkisesti kerrottu.

  • Sisältää lapsille haitallista tai heiltä kiellettyä materiaalia. Seksuaalinen sisältö on sallittua aiheeseen tarkoitetuilla palstoilla, joiden ikäraja on 18 vuotta.

  • Lainvastaista sisältöä voi olla mm. yksityiselämää loukkaavan tiedon levitys, kiihottaminen kansanryhmää vastaan, laiton uhkaaminen, alaikäisiin liittyvä seksuaalinen sisältö/grooming, petokset, identiteettivarkaudet, kunnianloukkaukset ja tekijänoikeusrikkomukset.

  • Sisältö ei liity palstan tai keskusteluketjun aiheeseen.

  • Viesti ei ole suomea tai ruotsia (pl. International Forums), se sisältää mainontaa, se sisältää tekijänoikeuksin suojattua materiaalia, se on massapostitus tai jokin muu syy.

Jaa keskustelu