Meillä on vuokra noussut 16%

Muutimme nykyiseen vuokra-asuntoon 1999. Vuokra oli silloin 505 eur/kk. Nyt tasan 8 vuotta myöhemmin vuokra on 585 eur/kk. Nousua siis 16%. Mitään remontti ei ole tehty, kun talo/asunto oli läpikäynyt peruskorjauksen pari vuotta ennen muuttoamme.

Ihmettelen täällä usein esiintyviä väitteitä siitä, kuinka asuntosijoittajat nostavat vuokraa vähän väliä 10%.
8541
Äänestä

Muut lukivat myös

Vastaukset 8

Vanhimmat

Ensikuun alusta +30%.

Äänestä
  • tuulipukuja?

    älä vaan lapsi raasu tule tänne selittämään että sinulla on ne palstan vakiot...oma ja pari sijoitusta sekä netto 4200€/kk....eikös vaan?

    pelle oot.....

    Äänestä

olisit ostanut oman vuonna 1999. Asumiskulusi olisivat takuulla jo alle tämänhetkisen vuokrasi.
Olet tehnyt todella idioottimaisen valinnan elämässäsi ja tulet sillä retostelemaan tänne palstalle.

Äänestä
  • Vuokra asuessa Kela maksaa vuokrasta niin paljon, että omaosuus pienempi mitä omassa yhtiövastike

    Äänestä

  • Kela maksaa kirjoitti:

    Vuokra asuessa Kela maksaa vuokrasta niin paljon, että omaosuus pienempi mitä omassa yhtiövastike

    se on lähes sama.
    ja asumistukea saa jos palkka on pieni.
    mutta minä en tarvitse isoa palkkaa.
    mielluummin teen osa-aika työtä ja nautin vapaasta ajasta kuin olen kokopäivätyössä.
    700 euron palkalla 250 euron vuokra-asunnosta kela maksaa 100 euroa.
    eli itse maksettavaksi jää vain 150.
    saman kokoisessa omistusasunnossa hoitovastike on noin 100 euroa.
    ja samalla palkalla kela ei maksa penniäkään hoitovastikkesta.
    eli todellinen ero on naurettavat 50 euroa.
    ja vuokra-asunto ei tarvitse mitään sijoitusta, kun taas omistusasunto vaatii valtavan sijoituksen.
    700 euron palkalla omistusasunto maksaa itsensä takaisin 133 vuodessa jos ei laskea korkoja.

    Äänestä

  • olisit ostanut 1980 ja voisit jo jäädä eläkkeelle...kuten minä tein!

    westendistä 320m2 talo 1980 maksoi tasan miljoonan mummoa ja myytyäni 11/2006 sain siitä 1400000€ !!!

    nuija.

    milles nyt tuntuu kun tiedät että paremminkin asuntomarkkinoilla on pärjätty kuin 1999 ostettujen yksiöiden velallisina.

    Äänestä

  • Kela maksaa kirjoitti:

    Vuokra asuessa Kela maksaa vuokrasta niin paljon, että omaosuus pienempi mitä omassa yhtiövastike

    Eipä tarvitse sinunkaan enää kauaa odotella, niin loppuu ne Kelan avustukset. Tervetuloa porvarihallitus ja uudet tuulet!

    Äänestä

Tulen nostamaan vuokraa vuokrasopimuksen mukaisesti sopivalla katsomallani sumalla.Yhtiövastike,rahoitusvastikkeet nousevat jatkuvasti myös vuokranantajalle.
Myöskään en pidä asuntoani hyväntekeväisyyttäni vain rikastuakseni mikä onkin onnistunut.Jokainen tietenkin määrää itse asunnostaan perimänsä vuokran.

Äänestä

Kommentoi aloitusta


tuhnuttelija kirjoitti:

Muutimme nykyiseen vuokra-asuntoon 1999. Vuokra oli silloin 505 eur/kk. Nyt tasan 8 vuotta myöhemmin vuokra on 585 eur/kk. Nousua siis 16%. Mitään remontti ei ole tehty, kun talo/asunto oli läpikäynyt peruskorjauksen pari vuotta ennen muuttoamme.

Ihmettelen täällä usein esiintyviä väitteitä siitä, kuinka asuntosijoittajat nostavat vuokraa vähän väliä 10%.

Anonyymi
5000

Ilmoita asiaton sisältö

  • Sisältää materiaalia, joka on loukkaavaa, herjaavaa, rasistista, uhkailevaa tai ahdistelevaa.

  • Materiaali sisältää nimiä, yhteystietoja tai muita henkilökohtaisia tietoja. Julkisuuden henkilöistä, julkisissa viroissa toimivista ihmisistä sekä yritysten vastuuhenkilöistä saa keskustella työhön liittyen. Myös yksityiselämään liittyvistä asioista voi keskustella siltä osin, kuin niistä on julkisesti kerrottu.

  • Sisältää lapsille haitallista tai heiltä kiellettyä materiaalia. Seksuaalinen sisältö on sallittua aiheeseen tarkoitetuilla palstoilla, joiden ikäraja on 18 vuotta.

  • Lainvastaista sisältöä voi olla mm. yksityiselämää loukkaavan tiedon levitys, kiihottaminen kansanryhmää vastaan, laiton uhkaaminen, alaikäisiin liittyvä seksuaalinen sisältö/grooming, petokset, identiteettivarkaudet, kunnianloukkaukset ja tekijänoikeusrikkomukset.

  • Sisältö ei liity palstan tai keskusteluketjun aiheeseen.

  • Viesti ei ole suomea tai ruotsia (pl. International Forums), se sisältää mainontaa, se sisältää tekijänoikeuksin suojattua materiaalia, se on massapostitus tai jokin muu syy.

Jaa keskustelu