Ihan selvästi Puputti liittyy siihen surmaan jollakin tavalla tai sitten se halutaan löytää mahdollisimman nopeasti hänen pois sulkemiseksi epäillyistä...
Poliisillahan tuntuu olevan kova hinku löytää Puputti...on sitä sen verran etsiskelty...poliisilla tuntuu olevan suurempi into löytää Puputti kun muita kadonneita...siihen on varmasti jokin painava syy olemassa?!?
Voisiko Puputti olla surmaaja ja piileskelee nyt ulkomailla? Tai sitten surmasi teon jälkeen itsensä? Vai onko Puputtikin saman surmaajan uhri?
Tästä tapauksestahan on uutisoitu monestikkin että ratkaisu on hyvin lähellä...ehkä tekijästä on siis jo hyvä käsitys mutta ratkaiseva todiste puuttuu vielä...mietin vain että onko se ratkaisu Puputissa?
Olisi myös kiintoisaa kuulla millaisia juoruja siellä Ulvilan ja Porin suunnalla tästä jutusta liikkuu? Niitä kuulemma kuljeskelee jos jonkinlaisia...
Poliisillahan tuntuu olevan kova hinku löytää Puputti...on sitä sen verran etsiskelty...poliisilla tuntuu olevan suurempi into löytää Puputti kun muita kadonneita...siihen on varmasti jokin painava syy olemassa?!?
Voisiko Puputti olla surmaaja ja piileskelee nyt ulkomailla? Tai sitten surmasi teon jälkeen itsensä? Vai onko Puputtikin saman surmaajan uhri?
Tästä tapauksestahan on uutisoitu monestikkin että ratkaisu on hyvin lähellä...ehkä tekijästä on siis jo hyvä käsitys mutta ratkaiseva todiste puuttuu vielä...mietin vain että onko se ratkaisu Puputissa?
Olisi myös kiintoisaa kuulla millaisia juoruja siellä Ulvilan ja Porin suunnalla tästä jutusta liikkuu? Niitä kuulemma kuljeskelee jos jonkinlaisia...
Vastaukset 29
Vanhimmat
kun vähäsen ajattelee, niin huomaa että kun Puputti on kadonnut ja jos sattuu käymään niin että jostain löytyy joku nahanriekale, josta on erotettavissa ihmisen DNA, niin mhin sitä verrataan? No, arvatenkin kadonneen henkilön DNA on käytettävissä kun on kerran tiedossa asunto jossa on asunut. Eli verrataan.
No kuinkas nyt sitten? Ulvilassa on verijälkiä tekijästä. Mitäs arvelette että poliisi on ensimmäiseksi tehnyt?
on lähellä niin se juuri panee miettimään että onko poliisilla syytä epäillä nimenomaan Puputtia...mistäs sen tietää mitä niistä tuloksista on selvinnyt? Kansallehan ei varmasti kaikkea kerrota ennen kun juttu on ratkennut...jos kerrotaan sittenkään ihan kaikkea!!
ääni ja kengät. Pidetäänkö kansalaisia ihan tyhminä?
Nyt etsimään puhekykyisiä kyseiset kengät omistavia ihmisiä. Mistä maasta haku aletaan?
tekijä, hänen kotoaan olisi löytynyt vastaava dna-jälki kuin surmapaikalta ja asia ratkennut jo aikaa sitten. Ja Puputti etsintäkuulutettu surmatyöstä epäiltynä.
Ei kai poliisit sentään ihan tahvoja ole?
Taas Ulvilan uudet käräjät.
Oma tylsä veikkaukseni on, että oli vaan puhtaasti sattumaa, että Puputti ja Lahti olivat opiskelleet samaan aikaan. Ja veikkaan myös, että Puputin katoamiseenkaan ei liity rikosta.
http://www.hs.fi/kaupunki/artikkeli/Presidentti-hotellin ravintolasta kadonnut mies löytyi hukkuneena/1135226156377?ref=rss
puputista, tästä ei ainakaan paljon selvinnyt
Murhainfon mukaan kuoli saman vuorokauden aikana kuin AA:n mies murhattiin.
Meinasiko paljastaa isojen kihojen pedofiilirenkaan yhdessä Jukkan kanssa? Polliisit mukana ringissä ja A pitää saada väkisin syylliseksi.
Toimelias murhaaja, inhosiko homoja ja ateisteja ja mihin se taaseen viittaa?
ihan tässä huimaa kun on niin kauheeta.
Kyllä huimaa, joo. Onko Pääkaupunkiseuden ja Satakunnan poliisin välillä salaliitto että tästä emme kyllä sitten puhu emmekä pukahda.
Laitetaan itsemurhan piikkiin; uskaltaneeko siihen piikkiin kukaan nokkaansa pistää
Leikkaus toiselta palstalta:
.......
Murhan motiivi liittyi Lahden opiskeluaikoihin ja P. Puputin homoudesta tehtyyn väitöskirjaan. Miehethän opiskelivat samaan aikaan. En vain usko siihen, että on sattumaa, että polisi saa vihjeen, jossa sanotaan, että "Lahti kuolee ja Puputti katoaa" ja pam Lahti murhataan ja Puputti löytyy kuolleena! On tosiaan outoa, että kaksi toisensa tuntenutta miestä kuolee, jotka vielä opiskelivat samaan aikaan ja tutkivat arkaa aihetta - homoutta.
Kolmantena pyöränä juttuun liittyy vielä O. Stålström, jonka väitöskirjassa "Homoseksuaalisuuden sairasleiman loppu" kiitettiin Lahtea yhtenä tohtoriohjelman opiskelutoverina. Stålhströmin akateeminen ura päättyi siihen, kun hän tuhosi sen itse solvaamalla asiantuntijaa väitöskirjassaan "asiantuntijaksi", vain koska oli tämän kanssa eri mieltä. Jutussa käytiin käräjillä. Stålström masentui tästä ja lopetti akateemisen uransa ja siirtyi vartijan ammattiin. Mielenkiintoista on se, että Stålströmin ulkonäkö täsmää murhaajasta annettuihin tuntomerkkeihin. ENKÄ siis väitä, että hän olisi murhaaja. Puputtia murhaajana olen myös miettinyt, mutta en siihen jostain syystä usko. Jotenkin epäilen, että hänen kuolemansa ei ollut luonnollinen ja tuossa tapauksessa hän olisi uhri.
........
Onko asiaa tutkittu? Siinä saatttaa olla syy. Itse en tiedä mitään. Kummasti homojutut pyörivät asian ympärillä. Suurkenkäisten homokuviot ovat myös arvoitus. Entä uhkaus poliisille? Onko totta? Entä opinnot?
Täsmääkö? Ei ainakaan löytämissäni kuvissa jos sama henkilö. Ei siitä ikkunasta kukaan murhaaja ole kulkenut, tuskin auerskakaan viitsinyt nähdä vaivaa.
Poliisi EI saanut mitään tuollaista vihjettä ennen Jukka Lahden murhaa. Kaikenlaista hölynpölyä sitä levitelläänkin.
täytyy myöntää että kaikenkaista höpöhöpöä sitä levitetään. Ensimmainen Lahden surman tutkimusjohtaja Joutsenlahti on joko lehtitiedon mukaan tai jossakin raportissa kirjoittanut tuosta poliisin saamasta uhkauksesta, josta pulikukkeli kirjoittaa. Uhkaus ei tullut Satakunnan poliisille vaan jonnekin Helsingin suuntaan.
On tosiaan outoa, että kaksi toisensa tuntenutta miestä kuolee, jotka vielä opiskelivat samaan aikaan ja tutkivat arkaa aihetta - homoutta.
Ei mitään outoa? Pitääkö paikkaansa?
Homoja kummasti yhteiskunnan huipulla, meinasihan homo ryhtyä pressaksikin.
Siitä vähästä jonka sain selville selailemalla vanhoja kommentteja, voi päätellä että Puputin vanhemmat olivat kiitollisia mitä vähemmän heidän poikansa surmasta puhuttiin ja kirjoitettiin.
Sinänsä ymmärrettävää mutta jos vaikenemisen hinta on että syytön istuu vankilassa (saivartelut sikseen, tiedän kyllä että Turun höpsöt naistuomarit Auerin vankilaan järjestivät vaikenemaan) niin vaikenemisen hinta on aivan väärä ja maksunainen on väärä...
auerska Puputin murhasta istu, eikä vielä kenenkään, mutta olisiko osallisena Puputinkin kuolemaan?
auerska on osallinen Puputin kuolemaan yhtä paljon kuin Jukka S. Lahti. Ja yhtä paljon kuin Puputin puoliso josta hän oli juuri eronnut. Emme tiedä edes oliko kyseessä itsemurha (virallinen totuus, koska homoudesta ei Puputin iäkkäät vanhemmat halunneet lyödä rumpua) vai liityikö Puputin kuolema hyvinkin selkeitä johtolankoja antaen ja valottaen Lahden surmaa.
Niitä johtolankoja ei ole vuosiin edes viitsitty miettiä. Vain muutama valvailla oleva henkilö on tätä tutkimuslinjaa pitänyt hiukan auki ettei täysin ole uneliaisuuden piikkiin mennyt tällaisen tutkimuslinjan hautaaminen.
"yhtä paljon"? Olisi voinut suunnitella murhaa jonkun kanssa tai palkata, ei itse fyysisesti osallistunut. Jukka ei tietenkään osallinen.
jossittelua
nyt kaikki unten maille, huomenna työpäivä ja joulu tulee
ja pistäkää aamulla välihousut, voipi olla pakkasta.
Puputti eronnut puolisostaan (miehestä). Puputti ja Lahti olivat kavereita, millainen suhde? Oliko Lahti biseksuaali? Olisiko Puputin puoliso mustasukkaisuuden vallassa tehnyt molemmista selvää?
Jukan puolisi teki selvää (ja teetti?)
paremminkin teetti (?)
Edustaako tämä näkemys sitä saatananpalvontalahkoa?
mutta ihan pelkkää pahuuttahan tuo aa edustaa. Ei ole välittänyt lapsistaan ja miehestään sen enempää kuin kodistaankaan.