Sisäistä, nörtti, sisäistä

Jargon Suuri

Linuxeja on vain yksi, mutta sen erilaisia versioita pukkaa tuhkatiheään. Joidenkin takana on kellarinörtti, toisten kellarinörttiyhteisö. Joillakin versioilla saattaa olla vahva firma takanaan, vaikka tarjoavatkin ilmaisversioita tuotteistaan. Runsaan tarjonnan äimistämän kannattaa vahdata seuraava sivua, joka oikeuttaa olemassaolonsa linuxin eri versioiden julki tuomiseen.

http://distrowatch.com/

(Jargon Suuri suosittelee.)


Mainitsivat viikkotiedotteessaan seuraavaa:
"This way, we should have a good, up-to-date overview of the major distributions with their descriptions, pros and cons and other information of interest in just a few weeks. Please bear in mind that this list is intended for relatively newcomers to Linux, so the information presented should be clear and free of technical jargon."

Vapaamielisesti tuo tarkoittaa seuraavaa:
Pyrimme keräämään tärkeimmistä linux-versioista koosteen ja kertomaan niiden vahvuuksista ja heikkouksista, joten älkäätten sitten tunkeko aloittelijoita karkoittavia teknisiä höpinöitä. Mummulla ei olisi vieläkään hehkulamppuaan, jos tälle oltaisiin kerrottu vakuumista, virrasta, volteista ja wateista.



Sitten se yhteisvastuuasia.

Meille kaikille tekee gutaa saada linuxkäyttäjiä kosolti lisää. Parhaiten se onnistuu helpottamalla uusien tulokkaiden sisäänmarssia. Windows maksaa satasen, mutta se ei tunnu enää isolta rahalta, jos jotkut pystyvät pitämään yllä mielikuvaa linuxista vaikeana ja hitaasti omaksuttavana käyttöjärjestelmänä. Linuxin tulevan menestyksen salaisuutena tulee siis ollakin se, että kansalainen osaa käyttää sitä jos osaa painaa cd-aseman auki. Onneksi sellaisiakin linux-versioita alkaa jo olla. Kertokaamme siis siitä.


Nyt pitäisi vielä kansaa asiasta valistaa - jargonit sikseen.

5

521

    Vastaukset

    Anonyymi (Kirjaudu / Rekisteröidy)
    5000
    • Et sitten uskonut;

      "should be clear and free of technical jargon"

      Itseasiassa tuo kuuluu suomennettuna "linuxin pitäisi olla selvä ja vapaa teknikko Jargonista"

      Mutta teknikko Jargon ei siis uskonut vaan alkoi hypistelemään linuxin filosofiaa.

      "Meille kaikille tekee gutaa saada linuxkäyttäjiä kosolti lisää"

      Emmä tiiä tarviiko niitä niin kosolti ollakaan, eikös laatu korvaa määrän? Peiliin katsoessa sitä ei kyllä mitenkään huomaa mutta perustan olettamukseni sille että jos "linux on epäselvä ja teknikko Jargon kimpussa" täytyy todella haluta oppia käyttämään linuxia ja silloin on motivaatio korkealla. Ihminen saa itsestään eniten irti äärimmäisissä olosuhteissa tai sitten se vaan käpertyy kuolemaan. Tuleepahan ainakin elettyä täyttä IT-elämää kerran elämässä ja elämähän on ihmisen parasta aikaa vai mitä se mattikin tästä sanoi?

      "Linuxin tulevan menestyksen salaisuutena tulee siis ollakin se, että kansalainen osaa käyttää sitä jos osaa painaa cd-aseman auki."

      Ehkä tuo kuitenkin lähenee yhteisvastuuttomuutta ja yhteisajattelemattomuutta, mikkis korjaa potin sillä linux muuttui juuri windowsiksi. " Ja niinä päivinä antoi keisari bill käskyn että kaikki linuxit on verolle pantava ja windowsiksi muutettava ja käyttäjien on lakattava ajattelemasta".

      Onkohan mulla taas univelkaa?

    • Linuzzitutkija

      mielestäni Linuxissa ei edelleenkään ole muita esteitä yleistymiselle, kuin kunnon pelituki...

      Lue cd sisään => asennus => pelaamaan

      Toki Linuxissa on omiakin pelejä, mutta ne ei pärjää kaupallisille peleille, muutamaa poikkeusta lukuunottamatta.

      Tätä aina vähätellään...

      Mutta fakta on pelaajia on paljon.

      Tuo on ainoa syy miksi meilläkin on yksi Windows kone (sori tuli kannettavan mukana =D ) ja yksi Linux kone.

      • Linuzzitutkija

        ei ole enää muuta ongelmaa, kuin Wii tai PS3 siinäpä pulma...

        CD sisään => pelaamaan.


      • eskomatinjorma

        Onhan se tosiaan näin. Linux kehittäjillä vaan ei ole mitään tekemistä sen pelituen kanssa :/

        Niin kauan kun pelaajat käyttävät windowsia niin pelifirmat tekevät pelejä windowsille. Niin kauan kun pelifirmat tekevät pelinsä windowsille pelaajat käyttävät windowsia


      • Linuzzitutkija kirjoitti:

        ei ole enää muuta ongelmaa, kuin Wii tai PS3 siinäpä pulma...

        CD sisään => pelaamaan.

        Monet pc-pelaajista yllättäen warettaa pelinsä ja siinä mukana viruksensa.. ja tuo taas on jälleen hankalampaa

        itse en pahemmin pelaa, mutta tuon takia windows lienee varettajien suosikki alusta.. vaikka saisikin mukana viruksen tai kaks


    Ketjusta on poistettu 0 sääntöjenvastaista viestiä.

    Luetuimmat keskustelut

    1. Voisin jopa maksaa että saisin nähdä sut mies

      Miten helvetissä joku voi olla tollanen kotihiiri. Edes mä en ole noin paha ku sä! Miten sua voi ikinä edes nähdä ?
      Ikävä
      58
      1071
    2. Tumman vihreä mercedes

      Mikä se on tuo kylää ympäri ajava vihreä mercedes, takakontti tärisee kuin hullu ja välillä kylän juoppojakin kuskailee,
      Hyrynsalmi
      11
      810
    3. Miksi tällainen pelottaa ja aiheuttaa joillakin ärtymystä?

      "Sitoudun ystävien ja kollegoiden kanssa puuttumaan seksistisiin vitseihin ja vähättelyyn. Sanon ääneen, kun jokin ei ol
      Maailman menoa
      75
      775
    4. Rakastan sinua

      Päivä päivältä enemmän 🥰 Miehelle.
      Ikävä
      53
      614
    5. Käyttäkää kumia kajaanilaisten naisten kanssa

      Elkää ottako riskiä ilman kumia kun saattaa käydä niin että sinusta tuleekin isä lapselle ja elättäjä molemmille.
      Kajaani
      83
      563
    6. Pakkomielle

      Tahdon pyytää anteeksi, että olen kaivannut sinua kaikki nämä vuodet ja olet ollut minulle pakkomielle. Nyt on aika pääs
      Ikävä
      45
      512
    7. Tietysti olen varovainen,

      ei kaikki ole pelkkää epävarmuutta. En halua sotkea mitään, enkä aiheuttaa kenellekään hankaluuksia. Ja luulen että ehkä
      Ikävä
      40
      487
    8. Hurmasit sitten minut

      kauneudellasi nainen ja kun sait minut rakastumaan itseesi muutuit ihan porsaaksi etkä välitä vartalostasi enää yhtään.
      Ikävä
      43
      483
    9. Oletko nainen enää täällä?

      En ole tunnistanut kirjoituksiasi hetkeen. Ainoastaan yhdessä neutraalissa ketjussa, missä ei ollut kyse tunteista. Hyv
      Ikävä
      35
      476
    10. Sinun kanssasi

      Kahvilassa tapaaminen olisi jotakin niin outoa. Se ei olisi vain kavereiden tapaaminen, koska ei olla oltu oikeita kaver
      Ikävä
      36
      466
    Aihe