16 vuotta sitten tapoin miehen joka tappoi tyttäreni ja sain 11 vuoden tuomion.Suoritin tuomioni Norjassa missä sen sainkin.Palasin Suomeen 2 vuotta sitten enkä ole sen jälkeen päässyt työelämään koulutuksestani ja yrityksistäni huolimatta.Norjassa olin töissä tuomioni jälkeen enkä missään vaiheessa kokenut tälläistä syrjintää mitä täällä olen kokenut!en haluaisi lähteä takaisin,mutta mikäli työnantajien suhtautuminen on tälläistä on pakko!Olen rehellisesti kertonut mitä tein ja täytyy sanoa nähtyäni tyttäreni ruumishuoneella silvottuna en kadu hetkeäkään tekojani!
kadonnut
ÄITI
4442
0Äänestä
Muut lukivat myös
Odottaa vastausta
Näihin keskusteluihin ei ole vielä vastattu. Ole ensimmäinen.
Vastaukset 4
Vanhimmat
kannattaako olla liian avoin työhaastattelussa?
...mutta se tulisi varmasti jostain kautta joskus jonkun pikkusielun tietoon ja silloin olisit alta vastaaja!Nyt ei kukaan yllätä takaapäin ja kortit on sinulla!Samaa rehellistä peliä olen aina pelannut,eli tuonut asian esille eikä se Norjassa aiheuttanut muuta kuin kysymyksen olenko suorittanut tuomion loppuun!Tässä maassa ei ole tulevaisuutta jos omaa menneisyyden!
mutta rehellisyys ei kannata varsinkaan työhaastatteluissa eikä tulevaisuutta ole muillakaan koska töitä ei ole tarjolla.
ilmeisesti saisit töitä, koska haastatteluihin pääset, kunhan et kertoisi asiasta ja koska se oli oikein, ei sinulla mitään tarvetta ole siitä kertoa.
siis suosittelen kertomaan rehellisesti jos joku sysymys sivuaa menneisyyttäsi tai oletko ollut poliisin kanssa tekemisisä. mutta ihan suoraa sitä ei tarvi sanoa että tapois miehehi noin ilman mitään asian hyhettä!
norjassa on mukavia ihmisiä! suosittelen sinne menoa :)
jos suomesta ei saa työtä!