TSI 1.4

Onko niin hyvä kuin kehutaan lehdissä yms ?

Joku väitti, että on vielä parempi kuin uskoikaan.

Miten on ? Voiko 1.4-litrainen toimia niinkin raskaassa autossa kuin esim. Touran ?
286038
Äänestä

Muut lukivat myös

Vastaukset 28

Vanhimmat

0-100 mitattu 9.9s ja ohituskiihtyvyys 4-vaihteella
parempi kuin esim. yli 200hp Lexus IS250-mallissa.

Äänestä

millaista remppaa poljettu kone vaatii ja kuinka huimia öljynkulutuksia on mitattu.

Äänestä

Korostan nyt heti alkuun ettei tämä kommentti ole mikään ylistyspuhe BMW:lle vaan kunhan totean muutaman faktan.

Aika alitehoinen kone kulutukseen nähden. Ihan mukava ajossa ja pienessä kauppakassissa, mutta ei sovi isompaa autoon. Kuluttaa kokonaisuudessaa ihmen paljon tuon kokoiseksi moottoriksi.

Esimerkiksi BMW uusi 2.0 litran koneella melkein litran pienempi keskikulutus ja tehoa huomattavasti enemmän. Tässä vähän faktaa, joten ihmettelen mitä edistyksellistä tuossa tekniikassa on? Kaiken lisäksi koneen kestävyys on BMW:ssä aivan eri tasolla, jos sillä nyt on merkitystä.

BMW 320i
Teho: 125 kW
Vääntö: 210 Nm
Kiihtyvyys: 8,1 s
Kulutus: 8,7 - 4,9 - 6,3

VW Jetta 1.4 TSI
Teho: 103 kW
Vääntö: 220 Nm
Kiihtyvyys: 9,3 s
Kulutus: 9,5 - 5,8 - 7,1

Kaiken lisäksi BMW painaa vielä n. 100 kg enemmän. Hiilidioksidi päästöt ovat myös BMW:ssä huomattavasti pienemmät 151 g/km vs. 169 g/km.

Kokonaisuutena kone on kuitenkin hyvä eikä siinä ole mitään moitittavaa, joten kannattaa käydä koeajamassa.

Äänestä
  • Suhtautuisin aika kriittisesti noihin BMW:n ilmoittamiin lukuihin. Epäilen nimittäin vahvasti että ilmoitettuihin kulutuslukemiin ei tulla pääsemään. Ja sinulle tiedoksi että hiilidioksidipäästöt riippuvat vain ja ainoastaan poltetun polttoaineen määrästä. Ei mistään muusta. Käytännön suorituskyvyssä TSI pieksee 2-litraisen vaparin aika selkeästi. Maksimivääntö kun löytyy jo 1500 kierroksesta lähtien. Vedät ilmeisen suoria johtopäätöksiä moottorin iskutilavuudesta vaikka kone on ahdettu. TSI sopii isoon autoon paremmin kuin vaikkapa tuo BMW:n kone juuri laajan vääntöalueen ansiosta. Käy kokeilemassa ja hämmästy. En nyt lähde mollaamaan BMW:tä, mutta haluan nähdä jotain testejä kyseisestä moottorista ennen kuin uskon tuollaiset kulutuslukemat. Jos pitävät paikkansa, niin ehkä vaparibensoilla on sittenkin vielä tulevaisuutta.

    Äänestä

  • Oli ihan pakko mennä BMW.fi -sivustolle katsomaan pitävätkö antamasi tiedot paikkaansa:

    BMW 320i

    Teho 150 hv / 6200 1/min
    110 kW / 6200 1/min

    Polttoainekulutus
    Maantiellä 5,6 (6,2) l/100 km
    Taajamassa 10,7 (11) l/100 km
    Keskimäärin 7,4 (7,9) l/100 km

    Kiihtyvyys 0-100 km/h 9,0 (9,8) s

    Hinta alkaen 40500€ ( Jetta 28540 € )

    lähde: www.bmw.fi

    Mistä lie arvoit tietosi "Bemmari"?

    Mitä tulee alkuperäiseen kysymykseen niin Touran TSI:llä on ollut mahtava yhdistelmä. Kulutus on vastannut lupauksia, ja helmikuun paukkupakkasilla auto lämpeni nopeasti eikä käynnistämisessä ollut ongelmia.

    Suosittelen TSI:stä ja muutenkin volkkareista kiinnostuneita perehtymään www.ultimatevw.com -sivustoon.

    Äänestä

  • vw4ever kirjoitti:

    Oli ihan pakko mennä BMW.fi -sivustolle katsomaan pitävätkö antamasi tiedot paikkaansa:

    BMW 320i

    Teho 150 hv / 6200 1/min
    110 kW / 6200 1/min

    Polttoainekulutus
    Maantiellä 5,6 (6,2) l/100 km
    Taajamassa 10,7 (11) l/100 km
    Keskimäärin 7,4 (7,9) l/100 km

    Kiihtyvyys 0-100 km/h 9,0 (9,8) s

    Hinta alkaen 40500€ ( Jetta 28540 € )

    lähde: www.bmw.fi

    Mistä lie arvoit tietosi "Bemmari"?

    Mitä tulee alkuperäiseen kysymykseen niin Touran TSI:llä on ollut mahtava yhdistelmä. Kulutus on vastannut lupauksia, ja helmikuun paukkupakkasilla auto lämpeni nopeasti eikä käynnistämisessä ollut ongelmia.

    Suosittelen TSI:stä ja muutenkin volkkareista kiinnostuneita perehtymään www.ultimatevw.com -sivustoon.

    tsi 1.4 golffista,mutta noihin kulutuslukemiin en usko, oletan 8 yhdistelmä kulutusta, kuten muissakin 1.4 koneissa.Teho ja vääntö ovat varmasti kohdallaan,kestävyydestä kukaan ei vielä tiedä.

    Äänestä

  • sikaflex kirjoitti:

    tsi 1.4 golffista,mutta noihin kulutuslukemiin en usko, oletan 8 yhdistelmä kulutusta, kuten muissakin 1.4 koneissa.Teho ja vääntö ovat varmasti kohdallaan,kestävyydestä kukaan ei vielä tiedä.

    Kulutusmittauksethan on tehty kaikille valmistajille samoilla sykleillä, joten kulutustiedot ovat vähintäänkin suuntaa antavia.

    Muuten, itse kävin tänään kaupungissa ja ajoin pikku rundin keskustassa ja keskikulutus oli 16km lenkillä 7,5L/100km eli tasan Touran TSI DSG:n speksien lupaaman arvo. Eli kyllä nuo kulutustiedot ovat mielestäni kohtuu luotettavia.

    Äänestä

  • vw4ever kirjoitti:

    Oli ihan pakko mennä BMW.fi -sivustolle katsomaan pitävätkö antamasi tiedot paikkaansa:

    BMW 320i

    Teho 150 hv / 6200 1/min
    110 kW / 6200 1/min

    Polttoainekulutus
    Maantiellä 5,6 (6,2) l/100 km
    Taajamassa 10,7 (11) l/100 km
    Keskimäärin 7,4 (7,9) l/100 km

    Kiihtyvyys 0-100 km/h 9,0 (9,8) s

    Hinta alkaen 40500€ ( Jetta 28540 € )

    lähde: www.bmw.fi

    Mistä lie arvoit tietosi "Bemmari"?

    Mitä tulee alkuperäiseen kysymykseen niin Touran TSI:llä on ollut mahtava yhdistelmä. Kulutus on vastannut lupauksia, ja helmikuun paukkupakkasilla auto lämpeni nopeasti eikä käynnistämisessä ollut ongelmia.

    Suosittelen TSI:stä ja muutenkin volkkareista kiinnostuneita perehtymään www.ultimatevw.com -sivustoon.

    http://www.bmw.de/de/de/index_narrowband.html?content=/de/de/newvehicles/1series/5door/2007/allfacts/engine/engine_data.html

    320i-malliin ei vielä saatavana...

    Äänestä

  • vw4ever kirjoitti:

    Oli ihan pakko mennä BMW.fi -sivustolle katsomaan pitävätkö antamasi tiedot paikkaansa:

    BMW 320i

    Teho 150 hv / 6200 1/min
    110 kW / 6200 1/min

    Polttoainekulutus
    Maantiellä 5,6 (6,2) l/100 km
    Taajamassa 10,7 (11) l/100 km
    Keskimäärin 7,4 (7,9) l/100 km

    Kiihtyvyys 0-100 km/h 9,0 (9,8) s

    Hinta alkaen 40500€ ( Jetta 28540 € )

    lähde: www.bmw.fi

    Mistä lie arvoit tietosi "Bemmari"?

    Mitä tulee alkuperäiseen kysymykseen niin Touran TSI:llä on ollut mahtava yhdistelmä. Kulutus on vastannut lupauksia, ja helmikuun paukkupakkasilla auto lämpeni nopeasti eikä käynnistämisessä ollut ongelmia.

    Suosittelen TSI:stä ja muutenkin volkkareista kiinnostuneita perehtymään www.ultimatevw.com -sivustoon.

    Bemmeri tarkoitti varmasti 120i mallia,ei vielä tätä 300-sarjalaista johon kyseinen motti ei vielä ole toistaiseksi ole tullut oman tiedon mukaan.

    Äänestä

  • kirjoittelit kirjoitti:

    Bemmeri tarkoitti varmasti 120i mallia,ei vielä tätä 300-sarjalaista johon kyseinen motti ei vielä ole toistaiseksi ole tullut oman tiedon mukaan.

    ... uuden Coupen nokalta. On vain ajan kysymys, koska tulee korvaamaan myös sedanissa vanhan koneen...tai oikeammin, koska tehdas ehtii valmistamaan tarpeeksi uutta konstruktiota.

    Äänestä

  • vw4ever kirjoitti:

    Oli ihan pakko mennä BMW.fi -sivustolle katsomaan pitävätkö antamasi tiedot paikkaansa:

    BMW 320i

    Teho 150 hv / 6200 1/min
    110 kW / 6200 1/min

    Polttoainekulutus
    Maantiellä 5,6 (6,2) l/100 km
    Taajamassa 10,7 (11) l/100 km
    Keskimäärin 7,4 (7,9) l/100 km

    Kiihtyvyys 0-100 km/h 9,0 (9,8) s

    Hinta alkaen 40500€ ( Jetta 28540 € )

    lähde: www.bmw.fi

    Mistä lie arvoit tietosi "Bemmari"?

    Mitä tulee alkuperäiseen kysymykseen niin Touran TSI:llä on ollut mahtava yhdistelmä. Kulutus on vastannut lupauksia, ja helmikuun paukkupakkasilla auto lämpeni nopeasti eikä käynnistämisessä ollut ongelmia.

    Suosittelen TSI:stä ja muutenkin volkkareista kiinnostuneita perehtymään www.ultimatevw.com -sivustoon.

    BMW:n sivut päivittyvät aina myöhässä, kuten olet varmaan huomannut. Esim. Tuulilasin sivuilta löytyy jo nyt uuden koneen tiedot. Uusi 3-sarjan Coupe on jo varustettu uudella koneella. Tässä tietoja

    BMW 3-sarja 320Ci Coupé 125 kW

    Max. nopeus 230 km/h
    Kiihtyvyys 0 - 100 km/h 8.1 s
    Max. teho 125 kW
    Max. teho kierrosluvulla 6700
    Max. vääntö 210 Nm
    Max. vääntö kierrosluvuilla 4250

    Äänestä

  • vw4ever kirjoitti:

    Oli ihan pakko mennä BMW.fi -sivustolle katsomaan pitävätkö antamasi tiedot paikkaansa:

    BMW 320i

    Teho 150 hv / 6200 1/min
    110 kW / 6200 1/min

    Polttoainekulutus
    Maantiellä 5,6 (6,2) l/100 km
    Taajamassa 10,7 (11) l/100 km
    Keskimäärin 7,4 (7,9) l/100 km

    Kiihtyvyys 0-100 km/h 9,0 (9,8) s

    Hinta alkaen 40500€ ( Jetta 28540 € )

    lähde: www.bmw.fi

    Mistä lie arvoit tietosi "Bemmari"?

    Mitä tulee alkuperäiseen kysymykseen niin Touran TSI:llä on ollut mahtava yhdistelmä. Kulutus on vastannut lupauksia, ja helmikuun paukkupakkasilla auto lämpeni nopeasti eikä käynnistämisessä ollut ongelmia.

    Suosittelen TSI:stä ja muutenkin volkkareista kiinnostuneita perehtymään www.ultimatevw.com -sivustoon.

    BMW:n sivut päivittyvät aina myöhässä, kuten olet varmaan huomannut. Esim. Tuulilasin sivuilta löytyy jo nyt uuden koneen tiedot. Uusi 3-sarjan Coupe on jo varustettu uudella koneella. Tässä tietoja

    BMW 3-sarja 320Ci Coupé

    Max. nopeus, 230 km/h
    Kiihtyvyys 0 - 100 km/h, 8.1 s
    Max. teho, 125 kW
    Max. teho kierrosluvulla, 6700
    Max. vääntö, 210 Nm
    Max. vääntö kierrosluvuilla, 4250

    Kulutus EU-mittausnormien mukaan
    Kaupunkiajossa, 8.7 l/100 km
    Maantieajossa, 4.9 l/100 km
    Yhdistetty, 6.3 l/100 km

    Ja täytyy lopuksi ihmetellä miksi useilla ihmisillä menee heti herne nenääm, kun joku muu valmistaja pystyy tekemään samanlaisen tai paremman auton kuin "oman" merkin valmistaja.
    Eihän tuo TSI nyt mikään bensapihimalli ole, mutta muuten hyvä moottori. Esimerkiksi myös saman tehoinen Honda Civicin 1.8 litrainen kuluttaa kaupunki ajossa 1 litran vähemmän kuin VW:n kone.

    Äänestä

  • Bemmari kirjoitti:

    BMW:n sivut päivittyvät aina myöhässä, kuten olet varmaan huomannut. Esim. Tuulilasin sivuilta löytyy jo nyt uuden koneen tiedot. Uusi 3-sarjan Coupe on jo varustettu uudella koneella. Tässä tietoja

    BMW 3-sarja 320Ci Coupé 125 kW

    Max. nopeus 230 km/h
    Kiihtyvyys 0 - 100 km/h 8.1 s
    Max. teho 125 kW
    Max. teho kierrosluvulla 6700
    Max. vääntö 210 Nm
    Max. vääntö kierrosluvuilla 4250

    ... Suomen BMW:llä vähän huonosti, kun pitää tulla Suomi24:n VW-palstalle mainospuheita pitämään ;)

    Hyvää kevättä!

    Äänestä

  • Bemmari kirjoitti:

    BMW:n sivut päivittyvät aina myöhässä, kuten olet varmaan huomannut. Esim. Tuulilasin sivuilta löytyy jo nyt uuden koneen tiedot. Uusi 3-sarjan Coupe on jo varustettu uudella koneella. Tässä tietoja

    BMW 3-sarja 320Ci Coupé

    Max. nopeus, 230 km/h
    Kiihtyvyys 0 - 100 km/h, 8.1 s
    Max. teho, 125 kW
    Max. teho kierrosluvulla, 6700
    Max. vääntö, 210 Nm
    Max. vääntö kierrosluvuilla, 4250

    Kulutus EU-mittausnormien mukaan
    Kaupunkiajossa, 8.7 l/100 km
    Maantieajossa, 4.9 l/100 km
    Yhdistetty, 6.3 l/100 km

    Ja täytyy lopuksi ihmetellä miksi useilla ihmisillä menee heti herne nenääm, kun joku muu valmistaja pystyy tekemään samanlaisen tai paremman auton kuin "oman" merkin valmistaja.
    Eihän tuo TSI nyt mikään bensapihimalli ole, mutta muuten hyvä moottori. Esimerkiksi myös saman tehoinen Honda Civicin 1.8 litrainen kuluttaa kaupunki ajossa 1 litran vähemmän kuin VW:n kone.

    Omat kokemukset 1.4TSI Golf, takana nyt 6tkm.

    - käytännön suorituskyky erittäin hyvä.
    - alhaalta vääntävä moottori, jopa TDI-mäinen toiminta.
    - hiljainen, tasainen käynti, kaksoisahtimien toiminta saumatonta.
    - Oma keskikulutukseni tuon 6tkm:n aikana 6,4l/100km. About puolet maantie, puolet kaupunkiajoa.
    - erittäin tyytyväinen kaikinpuolin moottoriin ja uskon että isommassa Touranissakin se toimii vallan mainiosti, toki enemmänhän se keittoa juo siinä mallissa.

    Tuosta BMW:stä: kannattaako tulla tänne vertailemaan autoja jotka ovat ihan eri hintaluokassa?
    Huvikseni kävin aikoinaan kysymässä tarjousta 1-sarjan bemarista (118i) ja kun siihen oltaisiin pultattu samat lelut kiinni jotka Golffissani on, niin hintaa olisi tullut vaatimattomat 14000€ enemmän kuin VW:llä. 1-sarjan kojelauta ja sisusta muutenkaan ei vastaa kyllä tuota hintaluokkaa laadultaan. Kummasti se BMW-logo kontissa tuo hintaa lisää.

    Äänestä

  • mhhj kirjoitti:

    Omat kokemukset 1.4TSI Golf, takana nyt 6tkm.

    - käytännön suorituskyky erittäin hyvä.
    - alhaalta vääntävä moottori, jopa TDI-mäinen toiminta.
    - hiljainen, tasainen käynti, kaksoisahtimien toiminta saumatonta.
    - Oma keskikulutukseni tuon 6tkm:n aikana 6,4l/100km. About puolet maantie, puolet kaupunkiajoa.
    - erittäin tyytyväinen kaikinpuolin moottoriin ja uskon että isommassa Touranissakin se toimii vallan mainiosti, toki enemmänhän se keittoa juo siinä mallissa.

    Tuosta BMW:stä: kannattaako tulla tänne vertailemaan autoja jotka ovat ihan eri hintaluokassa?
    Huvikseni kävin aikoinaan kysymässä tarjousta 1-sarjan bemarista (118i) ja kun siihen oltaisiin pultattu samat lelut kiinni jotka Golffissani on, niin hintaa olisi tullut vaatimattomat 14000€ enemmän kuin VW:llä. 1-sarjan kojelauta ja sisusta muutenkaan ei vastaa kyllä tuota hintaluokkaa laadultaan. Kummasti se BMW-logo kontissa tuo hintaa lisää.

    kulutus.

    Äänestä

  • vaan,./ kirjoitti:

    kulutus.

    säästämään kun ostat kalliin auton, just...

    Äänestä

  • Bemmari kirjoitti:

    BMW:n sivut päivittyvät aina myöhässä, kuten olet varmaan huomannut. Esim. Tuulilasin sivuilta löytyy jo nyt uuden koneen tiedot. Uusi 3-sarjan Coupe on jo varustettu uudella koneella. Tässä tietoja

    BMW 3-sarja 320Ci Coupé

    Max. nopeus, 230 km/h
    Kiihtyvyys 0 - 100 km/h, 8.1 s
    Max. teho, 125 kW
    Max. teho kierrosluvulla, 6700
    Max. vääntö, 210 Nm
    Max. vääntö kierrosluvuilla, 4250

    Kulutus EU-mittausnormien mukaan
    Kaupunkiajossa, 8.7 l/100 km
    Maantieajossa, 4.9 l/100 km
    Yhdistetty, 6.3 l/100 km

    Ja täytyy lopuksi ihmetellä miksi useilla ihmisillä menee heti herne nenääm, kun joku muu valmistaja pystyy tekemään samanlaisen tai paremman auton kuin "oman" merkin valmistaja.
    Eihän tuo TSI nyt mikään bensapihimalli ole, mutta muuten hyvä moottori. Esimerkiksi myös saman tehoinen Honda Civicin 1.8 litrainen kuluttaa kaupunki ajossa 1 litran vähemmän kuin VW:n kone.

    Mihin perustat sen ettei TSI ole bensapihi?
    Verrataan sitä vaikka Fordin, Tojo, Pösön, Opelin ym. 2L koneisiin. Kas vain ja TSI onkin kovin bensapihi.
    Jos vielä tarkastellaan asiaa automaattivaihtisena huomataan, että TSI DSG on bensapihimpi kuin mikään muu markkinoilla.
    Ongelma tietysti on tuon DSG TSI toiminta kaupungissa. Voimaa kun ei 1200rpm ole ollenkaan ja laatikko tykkää kovasti alle 1500rpm kierroksista.

    Äänestä

  • bensapihi kirjoitti:

    Mihin perustat sen ettei TSI ole bensapihi?
    Verrataan sitä vaikka Fordin, Tojo, Pösön, Opelin ym. 2L koneisiin. Kas vain ja TSI onkin kovin bensapihi.
    Jos vielä tarkastellaan asiaa automaattivaihtisena huomataan, että TSI DSG on bensapihimpi kuin mikään muu markkinoilla.
    Ongelma tietysti on tuon DSG TSI toiminta kaupungissa. Voimaa kun ei 1200rpm ole ollenkaan ja laatikko tykkää kovasti alle 1500rpm kierroksista.

    http://www.rri.se/popup/performancegraphs.php?Flap=Graph&ChartsID=625
    Yllä on dynokäyrää TSI 103kW:n koneesta. Siitä nähdään, että jo 1000r on vääntöä yli 150Nm. 1200r käyrä ylittää jo 170 Nm eli enemmän kuin missään 1,6l vapaasti hengittävässä normaalimoottorissa millään kierroksella.

    Äänestä

  • alle 1200r/min kirjoitti:

    http://www.rri.se/popup/performancegraphs.php?Flap=Graph&ChartsID=625
    Yllä on dynokäyrää TSI 103kW:n koneesta. Siitä nähdään, että jo 1000r on vääntöä yli 150Nm. 1200r käyrä ylittää jo 170 Nm eli enemmän kuin missään 1,6l vapaasti hengittävässä normaalimoottorissa millään kierroksella.

    ja voimaa ei käytännössä löydy alle 1500rpm. Momenttikäyrät ajetaan läppä auki hyvin hitaasti kierroksia nostaen. TOdellisessa tilanteessa koneen kuorma on ensin hyvin hyvin pieni ja sitten painetaan kaasua... mitään ei tapahdu.
    Ongelma ei ole moottori vaan vaihteisto ohjelmointi. Se käyttää konetta kaupungissa n. 30 vauhdissa aivan liian pienillä kierroksilla ja kun perinteisen automaatin mahdollistamaa muuttuvaa välityssuhdetta (momentin muunnin) ei ole, kone ei pysty heti kaasua painettaessa nostamaan kierroksia yhtään, eikä näin ollen pysty generoimaan lisää tehoa. TÄmä siis alle 1000-1500 rpm alueella.

    Äänestä

  • kertaa kirjoitti:

    ja voimaa ei käytännössä löydy alle 1500rpm. Momenttikäyrät ajetaan läppä auki hyvin hitaasti kierroksia nostaen. TOdellisessa tilanteessa koneen kuorma on ensin hyvin hyvin pieni ja sitten painetaan kaasua... mitään ei tapahdu.
    Ongelma ei ole moottori vaan vaihteisto ohjelmointi. Se käyttää konetta kaupungissa n. 30 vauhdissa aivan liian pienillä kierroksilla ja kun perinteisen automaatin mahdollistamaa muuttuvaa välityssuhdetta (momentin muunnin) ei ole, kone ei pysty heti kaasua painettaessa nostamaan kierroksia yhtään, eikä näin ollen pysty generoimaan lisää tehoa. TÄmä siis alle 1000-1500 rpm alueella.

    tarkoitushan on ollut alun perin hyvä polttoainetalous, mutta jos joku pölhökustaa ei osaa ajaa muun liikenteen rytmissä muuten kuin ylikireillä kierroksilla niin dsg:stä voi vaikka valita sen käsiohjelman ja sitten saap ajaa vaikka lusikka lattiassa ykkösellä, jos se kerran on niin kivaa

    Äänestä

  • bensapihi kirjoitti:

    Mihin perustat sen ettei TSI ole bensapihi?
    Verrataan sitä vaikka Fordin, Tojo, Pösön, Opelin ym. 2L koneisiin. Kas vain ja TSI onkin kovin bensapihi.
    Jos vielä tarkastellaan asiaa automaattivaihtisena huomataan, että TSI DSG on bensapihimpi kuin mikään muu markkinoilla.
    Ongelma tietysti on tuon DSG TSI toiminta kaupungissa. Voimaa kun ei 1200rpm ole ollenkaan ja laatikko tykkää kovasti alle 1500rpm kierroksista.

    Paljonko Opelin 180 hevosvoimainen 1.6 turbo kuluttaa?

    Äänestä

  • 1.6 turbo vs. 1.4 tsi kirjoitti:

    Paljonko Opelin 180 hevosvoimainen 1.6 turbo kuluttaa?

    Huh huh...

    Äänestä

  • Kyllähän noi bemarin annetut kulutuslukema,jopa alle 5l/100km on aika utopistisia.
    Ton bemun saa viemään helposti 15l/sadalla jos raskas kaasujalka.
    Kyllä se on vähän ajotavasta kiinni mitä auto vie ja uskon et tolla 1.4 pääsee pienempiin kulutuslukemiin.

    Äänestä

alla upouusi plussa ko. voimanlähteellä ja kokemukset on vallan mainioita

ihan uskomattoman hieno suorituskyky ja erittäin pieni bensankulutus (päättömästi polkemalla saa tietenkin menemään ihan mitä vaan, mutta se koskee kaikkia muitakin moottoreita)

Äänestä
  • ...

    Äänestä

  • dieseleitä... kirjoitti:

    ...

    ei omaa kokemusta mutta muut varmaan valaisee dieselien osalta

    Äänestä

  • voi olla kirjoitti:

    ei omaa kokemusta mutta muut varmaan valaisee dieselien osalta

    ajettaessa kesällä motarilla 130 km/h dieseliä kuluu lähemmäs 6L sadalla kun bensaa menee 10 L sadalla, oletus on että tämä sisältää muutaman ohituksen...

    bensa-autossa mittarin neula laskee silmissä motarilla

    Äänestä

  • gfgfdgdgre kirjoitti:

    ajettaessa kesällä motarilla 130 km/h dieseliä kuluu lähemmäs 6L sadalla kun bensaa menee 10 L sadalla, oletus on että tämä sisältää muutaman ohituksen...

    bensa-autossa mittarin neula laskee silmissä motarilla

    Voipi olla monelle autolle totisinta totta, mutta oman kokemukseni mukaan Touran TSI DSG:llä keskikulutus motarilla asettuu hieman yli 120 km/h vauhdissa lukemaan 7.5 l/100 km.

    Maantieajossa 80 - 100 km/h menee sitten n. 6.5 l/100 km.

    Äänestä

Kommentoi aloitusta


Oletteko kokeilleet ? kirjoitti:

Onko niin hyvä kuin kehutaan lehdissä yms ?

Joku väitti, että on vielä parempi kuin uskoikaan.

Miten on ? Voiko 1.4-litrainen toimia niinkin raskaassa autossa kuin esim. Touran ?

Anonyymi
5000

Ilmoita asiaton sisältö

  • Sisältää materiaalia, joka on loukkaavaa, herjaavaa, rasistista, uhkailevaa tai ahdistelevaa.

  • Materiaali sisältää nimiä, yhteystietoja tai muita henkilökohtaisia tietoja. Julkisuuden henkilöistä, julkisissa viroissa toimivista ihmisistä sekä yritysten vastuuhenkilöistä saa keskustella työhön liittyen. Myös yksityiselämään liittyvistä asioista voi keskustella siltä osin, kuin niistä on julkisesti kerrottu.

  • Sisältää lapsille haitallista tai heiltä kiellettyä materiaalia. Seksuaalinen sisältö on sallittua aiheeseen tarkoitetuilla palstoilla, joiden ikäraja on 18 vuotta.

  • Lainvastaista sisältöä voi olla mm. yksityiselämää loukkaavan tiedon levitys, kiihottaminen kansanryhmää vastaan, laiton uhkaaminen, alaikäisiin liittyvä seksuaalinen sisältö/grooming, petokset, identiteettivarkaudet, kunnianloukkaukset ja tekijänoikeusrikkomukset.

  • Sisältö ei liity palstan tai keskusteluketjun aiheeseen.

  • Viesti ei ole suomea tai ruotsia (pl. International Forums), se sisältää mainontaa, se sisältää tekijänoikeuksin suojattua materiaalia, se on massapostitus tai jokin muu syy.

Jaa keskustelu