Moi, olen myynyt maccini ja nyt pitäisi luovuttaa. Mitä kaikkea ja mistä pitää mitäkin poistaa, ettei jää mihinkään talteen mitään omia fileja tai historiaa mitä olen macilläni tehnyt. Nettihistoriat osasin poistaa ;) Vinkkejä mitä kannattaa käydä läpi ? macbookpro.
Mac tyhjäksi ennen myyntiä
1
483
Vastaukset
- 1stMacFinn
Kirjaudu admin oikeuksin koneelle. Luo uusi käyttäjä Järjestelmäasetuksista ja salli myös tämän uuden hallinnoida konetta.
Kirjaudu ulos ja sisään tällä uudella käyttäjänimellä. Avaa taas Järjestelmäasetukset ja poista oma vanha tunnuksesi. Sinne katosivat kaikki vanhat tietosi ja melko pysyvästi.
Toinen konsti on se, että käynnistät sen koneen sillä käyttis-DVD:llä, sieltä Levytyökalu ja tyhjennät levyn, Turvallisuusvalinnoista pistät haluamasi määrän ylikirjoituksia. Mutta tuo voi kestää kauan. Tyhjennyksen jälkeen asennat käyttisen ja mukana tulleet softat uudestaan.
Jälkimmäinen näistä on varmin.
Ketjusta on poistettu 1 sääntöjenvastaista viestiä.
Luetuimmat keskustelut
Valtion alijäämä = yritystukien määrä = 10 mrd. euroa
Mutta persut eivät vaan suostu tasapainottamaan valtion budjettia, vaikka yritystuet on tiedetty haitallisiksi. Miksi p1218716Suomi käyttää sosiaalietuuksiin suhteessa eniten rahaa koko maailmassa
Suomi käyttää sosiaaliturvaetuuksiin enemmän rahaa suhteessa bruttokansantuotteeseen kuin mikään muu maa maailmassa. Su4357975Mitä hyvää rikkaiden hyysääminen Suomelle tuonut?
Minäpä vastaan: ei yhtikäs mitään, vaan pelkkää vahinkoa. Demareiden ansiosta Suomen valtio oli käytännössä vielä 1980-115553Grahn-Laasonen: "Kansalainen joutuu pettymään, jos demareita äänestää"
Ministeri viittaa tuoreeseen Helsingin Sanomien juttuun, jossa demarijohtajan keinoja Suomen suunnan muuttamiseksi esite825189Vähän fiksumpi Nimi kisa ? :=)
Kirjoita teidän etunimet allekkain. Jos nimissä on joku kirjain sama, poista se. Tee sama tarkistus kaikille kirjaimill295029Mikä on suurin luonne- eroavuus sinussa
Ja kaivatussasi? Vaikuttaako se huonoon vai hyvään suuntaan siinä, että teistä voisi tulla jotain?2373527- 1253234
Tytti Tuppurainen häpäisi Suomen epäisänmaallisella lausunnollaan USA:n ulkoministerille Rubiolle.
https://www.is.fi/politiikka/art-2000011816267.html Miksi Tytti Tuppurainen päästetään antamaan typeriä lausuntoja noin853129Kenen haluaisit voittavan Amazing Racen: Tuomas ja Esko, Millu ja Karoliina vai Maria ja Vilma?
Amazing Race Suomi huipentuu lauantaina finaaliin. Jäljellä on kolme paria ja tiedossa on tehtäviä, jotka järkyttävät os353126Gallup: Katsotko Salkkareita tai oletko katsonut?
Salatut elämät on suomalaisten suosikkisarja vuosikymmenestä toiseen. Salkkareiden parissa viettää aikaa sukupolvet laps252730