Mitenkäs on jos henkilöt elävät avoliitossa ja heillä on kummallakin omat tilit ja yksi yhteinen tili, niin saako eloonjäänyt avopuoliso maksaa yhteiseltä tililtä esim. omat lääkkeensä, kun kaksi päivää on kulunut toisen avopuolison kuolemasta eikä tiliä ole vielä jäädytetty? Molemmilla avopuolisolla on omia lapsia, mutta heillä ei ole yhteisiä lapsia. Olen kiitollinen konsultaatioavusta.
Avopuolisot ja yhteinen tili
SamiÄssä
2725
0Äänestä
Muut lukivat myös
Odottaa vastausta
Näihin keskusteluihin ei ole vielä vastattu. Ole ensimmäinen.
Vastaukset 2
Vanhimmat
Tililtä voi edelleen hoitaa normaaleja asioita mutta vainajan osuuteen ei saisi kajota.
Homma vain tuntuu joillakin menevän sekaisin ja käytetään myös vainajan varat.
Toinen asia on yksityisyys.
Kaikilla kuolinpesän osakkailla on oikeus tarkastaa vainajan tilit milloin haluaa myös tällainen yhteisomistustili jolloin sinun henkilökohtaiset asiat tulevat muiden tietoon.
Itse olen kuolinpesän osakas eräässä hankalassa pesässä.
Leskelle ilmoitettiin että hänen täytyy siirtää toiminnot omalle tilille mutta uskoikos tämä.
Homma meni siihen että jouduimme tarkistamaan vainajan varoja ja siinä sivussa näimme esim. kaikki ravintolakäynnit ja jopa pysyimme laskemaan trinkkien määrät illan ajalta sekä päättelemään minkä pullon on alkosta hakenut jne.
että yhteiselle tilille on edelleen käyttöoikeus koska molemmat ovat tilinomistajia. Itse kyllä katsoisin, että käytän tililtä vain puolet kuolinhetken saldosta niin kenelläkään ei tule sanomista.