Valjaat

Kakadut

Onko neitokakadun pakko olla kesy, että sille voi laittaa valjaat? Onko mitään järkeä ruveta edes yrittämään ei niin kesylle?

2

402

    Vastaukset

    Anonyymi (Kirjaudu / Rekisteröidy)
    5000
    • pakko olla kesy

      EHDOTTOMASTI OLTAVA!

      Mieti nyt: Pelkäät ihmisiä paljon, ja yhtäkkiä pahakäsi tulee ja ottaa sinut kiinni. Sitten ne laittavat sinulle köysiä päälle etkä pääse lentämään edes karkuun, koska pitkä naru estää sen.

      Villille linnulle se on äärimmäisen pelottavaa ja stressaavaa, lintu voi jopa kuolla siihen - olen kuullut sellaisenkin tarinan. Lisäksi jos lintusi on hirssisormikesy, sekin luottamus menee jonka on vaivalla saanut, mikäli ei-niin-kesylle linnulle laitetaan valjaat.

      • on neitsikka

        joka on mielestäni kohtuu kesy. Eli kun aukaisen häkin oven niin melkein heti lentää olkapäälle tai pään päälle tai kädelle. Kun istuskelen sohvalle katsomaan televisiota niin johan on neitsikka huutamassa että laskeutumisteline valmiiksi hän on tulossa(tarkoittaa että käsi ylös ja sitten lentää seuraksi katsomaan telkkaria) ja jos olohuoneeseen erehtyy lautasen kans niin johan on ruuat heti jakamassa. Ja rapsutella tietty saa. Tästä sillä tosin on tullut omituinen tapa, eli välillä kerjää rapsutusta pää alaspäin ja vähän aikaa kun rapsuttaa niskasta niin simmut kiinni olla mutta yhtäkkiä saattaa yrittää vähän nokkasta. Ei siis pure lujaa mutta ikään kuin ilmoittaisi että nyt saa riittää.

        Eli voiko tälläiselle neitsikalle yrittää valjaita? Olen kyllä yrittäny laittaa valjaita päälle mutta ei kyllä pysy sen vertaa paikallaan kun huomaa että valjaat lähestyy, siipiä se ei anna vapaaehtoisesti nostella lainkaan, ei edes koskea niihin. Niska ja pää siis ainut josta sitä saa rapsutellakkin.

        Pari kertaa sain päälenkin "huijattua" sille mutta tämän huomattuaan se saa sellaisen sätkyn että en ole tohtinut sille enään valjaita sovittamaan. Eli voiko tälläiselle neitsikalle laittaa valjaat ns. "väkisin" eli neitsikka otteseen ja vaikka pureekin niin valjaat päälle. En vaan haluaisi traumoja pikkuselle tuottaa. Kynsien leikkuu on kans samanlaista tappelua...Neitsikka täyttää pikku hiljaa vuoden ja ajatelin että saako sitä ikinä valjaisiin vai joko on myöhäistä totutella?


    Ketjusta on poistettu 0 sääntöjenvastaista viestiä.

    Luetuimmat keskustelut

    1. Janne Ahonen E R O A A

      Taas 2 lasta jää vaille ehjää perhettä!
      Kotimaiset julkkisjuorut
      170
      3253
    2. En kai koskaan saa sinua

      Koska et usko että riitäisit minulle. Olet aina pitänyt itseäsi liian risana ja heikkona. Katkot korkeutesi, ja poraat k
      Ikävä
      154
      1859
    3. Terveystalon lääkärit ylilaskuttaneet

      Tämän pörriäiset osaavat, laskuttamisen. Terveystalo myöntää asian. https://www.hs.fi/suomi/art-2000011134269.html "K
      Maailman menoa
      147
      1799
    4. Saran ökytyyli käänsi katseita.

      On nyt kyllä Sara kasvoistaan, kuvan perusteella todellakin pyöristynyt ainakin kuvan perusteella.
      Kotimaiset julkkisjuorut
      159
      1684
    5. Nyt on aika laittaa parit selkoon.

      Onko pareja täällä. Laita kirjaimet kuka tykkää kenestäkin ?
      Ikävä
      77
      1584
    6. Työttömille lusmuille luvassa lisää keppiä

      Hallitus aikoo kiristää velvoitteiden laiminlyönnistä seuraavia työttömyysturvan karensseja ensi vuodesta alkaen. Hall
      Maailman menoa
      341
      1510
    7. Tekisi niin mieli laittaa sulle viestiä

      En vaan ole varma ollaanko siihen vielä valmiita, vaikka halua löytyykin täältä suunnalta, ja ikävää, ja kaikkea muuta m
      Ikävä
      81
      1369
    8. The Summit Suomi: Maxie avaa hyytävästä tilanteesta kuvauksissa: "Veri roiskui ja tajusi, että..."

      Oletko seurannut The Summit Suomea? Tykkäätkö vai et tai mitä mieltä ylipäätään olet sarjasta? Moni katsoja on kaikonnut
      Tv-sarjat
      20
      1268
    9. Ootko huomannut miten

      pursuat joka puolelta. Sille joka luulee itsestään liikoja 🫵🙋🏻‍♂️
      Ikävä
      158
      1132
    10. Miksi ihmeessä?

      Erika Vikman diskattiin, ei osallistu Euroviisuihin – tilalle Gettomasa ja paluun tekevä Cheek
      Ateismi
      25
      1115
    Aihe