Myytävänä olevassa (kaksion) taloyhtiössä Helsingissä on lisätiedoissa että LVI-Hankesunnitelma käynnissä. Eli tarkoittaako se sitä että sinne on tulossa laaja putkiremontti ? Paljonko sellainen mahdollisesti maksaa, neliöhinta ? Siis pitääkö ensin nyt varata rahat ostamaan asunto ja sitten vielä tulevaa remonttiin ?
LVI-Remontti
Tietämätön tyttönen
41182
0Äänestä
Muut lukivat myös
Odottaa vastausta
Näihin keskusteluihin ei ole vielä vastattu. Ole ensimmäinen.
Vastaukset 4
Vanhimmat
Putkiremppa on todennäköisesti tulossa. Enpä suosittele ostamaan kämppää juuri putkirempan alla tai hinnasta pitää ainakin tinkiä rutosti! Putkiremppa on niin kallis, ettet koskaan saa siitä omiasi pois varsinkaan, jos ostat kämpän korkeiden hintojen aikaan. Harkitse siis tarkkaan!
Jos LVI remontti tarkoittaa ko.yhtiössä kunnon putkiremonttia, niin varaudu 400-600e/m2 maksamaan remontista, mikäli sellaisen asunnon aiot ostaa, joten kompatakseni edellistä vastaajaa, niin kalliiksi tulee remontti ja vielä asumista remontin aikana haittaavat tekijät päälle.Myydessäsi asuntoa et saa kuitenkaan putkiremonttiin sijoittamiasi euroja takaisin myyntihinassa!
Kysy isännöitsijältä onko taloyhtiö jo kerännyt rahoituksen remppaa varten vai tullaanko se keräämään asukkailta rempan yhteydessä.
> Myytävänä olevassa (kaksion) taloyhtiössä Helsingissä on lisätiedoissa että LVI-Hankesunnitelma käynnissä. Eli tarkoittaako se sitä että sinne on tulossa laaja putkiremontti ?
Todennäköisesti, mutta poikkeuksiakin on. Hankesuunnitteluvaiheessa päätetään korjauksien laajuudesta ja menetelmistä, joten kysymäsi asiat selviävät aikanaan hankesuunnitelmasta. Jos ko. yhtiössä ollaan hyvissä ajoin liikkeellä, ei seuraavia askeleita, varsinaista suunnittelua ja toteutusta, tarvitse ottaa heti perään, vaan välissä voi vierähtää useampikin vuosi.
Tässä vaiheessa ei auta kuin tiedustella isännöitsijältä / hallitukselta talon kunnosta (onko suurin osa kylppäreistä "lähes alkuperäisessä 60-luvun asussa", putkivuotoja ollut paljon yms.) mistä voisi ennustaa korjausten hintaa ja aikataulua.
> Paljonko sellainen mahdollisesti maksaa, neliöhinta ?
Riippuu aika paljon asuntojen keskikoosta (= kuin monelle neliölle yhden kylppärin kustannukset jaetaan), mutta lienee 500-700 € haarukassa, etenkin, jos aloittamaan päästään vasta muutaman vuoden kuluttua. Tällöin kyseessä on ns. "koko hoito"; suunnittelu, vesijohdot, viemärit, sähköt, yleiset saunatilat ja kylpyhuoneiden vesieristykset.
> Siis pitääkö ensin nyt varata rahat ostamaan asunto ja sitten vielä tulevaa remonttiin ?
Remonttikuluihin pitää aina varautua, jos ei ole ostamassa uutta tai äskettäin remontoitua. Huom. myös ikkuna- ja julkisivuremontit voivat olla kalliita.
Eikä missään nimessä kannata mennä siihen vipuun, että "KPH on remontoitu, joten putkiremontti ei koske tätä asuntoa". Saman osuuden kustannuksista joutuu silti maksamaa ja todennäköisesti se "viimeisen päälle oleva" kylppärikin revitään auki, kun putkia ei kuitenkaan ole uusittu tai vesieristykset puuttuu tai (pimeästi teetetyistä) töistä ei "yllättäen" olekaan tehty minkäänlaisia suunnitelmia eikä tarkastuksia (sähköasennukset / vesieristykset). Näistä on sitten kiva alkaa kinuamaan korvauksia remontin teettäjältä, jos/kun asunto on kerinnyt vaihtamaan omistajaa pariinkin kertaan ennen ongelman paljastumista.