Onko

Tietoa

Nimittäin tarjottin duunia ruotsin ajoon prosenttipalkalla. En ole ennen kulkenut ruotsis,kuullut vaan,että nopeat tiet.Ja sitten tämä prosentti mikä luvattiin on 16%.Olen myös kuullut,että ruotsis on työsuojelutarkastajat tarkempia kuin suomes????Eli kannaataako lähteä kokeileen tolla prossalla? Olis viikko aikaa päättää.Kiitollinen neuvoista etukäteen

12

2711

    Vastaukset

    Anonyymi (Kirjaudu / Rekisteröidy)
    5000
    • vastaus-

      Olen ajanut Ruotsia ja Keski-Eurooppaa, kylläkin tuntipalkalla. Mutta sanon heti tuosta hinnasta, että olet edullinen työntekijä työnantajalle. Ei ne tiet Ruotsissa sun liksaa juurikaan nosta.

    • Yksityisajattelija

      Selkein palkkausmuoto on tuntipalkka.

      Prosenttipalkan avulla yrittäjä siirtää osan liiketoimintariskistään työntekijälle, mikä ei ole kohtuullista eikä oikein, koska työntekijällä ei ole aitoa mahdollisuutta vaikuttaa tämän riskin toteutumiseen. Kuljettaja ajaa annetut kuormat ja siinä se, jos tulee poikkeuksellisia esteitä tai vastoinkäymisiä, voi näihin harvoin itse omalla toiminnallaan vaikuttaa.

      Työnantajan ohjauksen ulkopuolella olevan työntekijän motivointiin on prosenttipalkan lisäksi vähän keinoja. Ikävä kyllä, työntekijöistä osa ei ymmärrä yrityksen menestymisen ja oman hyvinvoinnin välistä yhteyttä, vaan edellä mainitussa tilanteessa voisi ruveta työskentelemään vähemmän ahkerasti, koska tuntipalkka tulisi joka tapauksessa.

      Tilanne on vaikea sekä työnantajan että -tekijän kannalta. Lähtökohtana pitää olla se, että yrittäjä palkkaa ahkerat ja vastuuntuntoiset työntekijät ja maksaa näille tehtyjen työtuntien mukaan palkkaa. Se on sitten yrittäjän velvollisuus hinnoitella palvelunsa siten, että kuljettajille pystyy palkan maksamaan oikein.

      Ja lopuksi: en ole kommunisti tai demari enkä kuulu liittoon.

      • Edellistä kommenttia oli ilo lukea, totuus oli kiteytetty nasevasti ja lyhyesti, Ei provoilua, vinoilua eikä lässytystä. Harvinainen kirjoitus täällä skeidan joukossa.


      • markku-8071

        mieltä kuin alalla loistavasti kiteyttetty näkökohdat molempien osapuolien näkökulmasta.

        hyvää kesän odotusta kaikille.


      • FHARER

        Miten muuten tossa kilsa/prossapalkas sekotetaan nuo päivärahat olen kuullut siitä mutta en muista


      • Rekkailija
        alalla kirjoitti:

        Edellistä kommenttia oli ilo lukea, totuus oli kiteytetty nasevasti ja lyhyesti, Ei provoilua, vinoilua eikä lässytystä. Harvinainen kirjoitus täällä skeidan joukossa.

        Pitkät ajat näitä hommia tehneenä tuossa on kaikki mitä kuljettajan harteille voi nostaa?
        Eihän perunanpoimijakaan voi olla vastuussa minkälainen sato on tulossa.


      • hehhee...

        "Ikävä kyllä, työntekijöistä osa ei ymmärrä yrityksen menestymisen ja oman hyvinvoinnin välistä yhteyttä"
        Näillä asioilla on suht harvoin yhteyttä toisinsa kanssa. Kaikkein vähiten kuljetusalalla. En itsekään ole kommunisti enkä demari enkä ole koskaan kuulunut liittoon.


    • Pertti_76

      Jos välttämättä haluaa lähteä prosenteilla ajamaan, niin kannattaa harkita 24-26% paikkeilla. Sitten tietysti takuutunnit kahdelle viikolle eli 80h. Ja ole tarkka päivärahojensuhteen ettei ne kuulu prosentteihin tai muuten ole sisällytetty palkkaan.

    • Sisun-kuljettaja

      itse tuntipalkka Tessin mukaan ulkomaan päivärahat ja tarjoa sinä itsesi, jollei hyväksy se on työnantajan murhe?

      • rahaa

        Paljon muuten toi ruotsin päiväraha on tänään


      • Haanpääläinen
        rahaa kirjoitti:

        Paljon muuten toi ruotsin päiväraha on tänään

        54,70


    • Nimessä

      Älä missään nimessä lähde prosentti tai kilometritaksalla Ruotsiin. Siellä on viranomaisilla vähän toisenlainen näkemys näistä ajo- ja lepoajoista Esm. jos et ole muistanut kääntää valitsin näppäintä piirturisi oikeaan asentoon,niin se maksaa 3000sek tänään.Ja onhan tuossa ruotsin liikenteessä pari liikennöitsijää, jotka maksaa prosenttipalkkaa Kyllä nämä kaverit joutuu ajamaan aivan älyttömiä hukeja, että pääsee samalle tilille mikä on tuntipalkka kuljettajalla.Sittehän siinä on vielä jokin erikoissysteemi minkä isännät maksaa päivärahan osalta ,en nyt muista miten ne maksaa ne ehkä jokus viisaampi osaa neuvoa sinulle.

    Ketjusta on poistettu 0 sääntöjenvastaista viestiä.

    Luetuimmat keskustelut

    1. Asiakkaalle ei myyty energiajuomaa - tuomio tuli syrjinnästä

      Vaikka oli ilmeisesti täysi-ikäinen. Tosin ei lapsiakaan saisi syrjiä, koska oppivat helposti itsekin syrjimään, jos koh
      Maailman menoa
      42
      2798
    2. Miksi aina pitää kilpailla parhaudesta?

      Mua ärsyttää se, että kaikki kilpailut ja visailut keskittyvöt aina siihen, kuka on paras missäkin. Tänäkin aamuna tuli
      Sinkut
      62
      2147
    3. Pakkoruotsista luopumalla kymmenien miljoonien säästöt

      Pakkoruotsin opiskelun kustannuksista ei ole juurikaan tehty kustannusselvityksiä, mutta joidenkin arvioiden mukaan siit
      Maailman menoa
      52
      1996
    4. Mitä muutoksia tekisit

      kaivatullesi? Miten on? Muista olla REHELLINEN 📸
      Ikävä
      92
      1831
    5. Luterilaisen kirkon koko kastekaava on väärä

      Uudessa testamentissa on kaksi täysin ristiriidassa olevaa kastekäskyä Matt 28:19 ja Ap. t. 2:38. Matteuksen evankeluimi
      Kaste
      41
      1644
    6. Kerro minulle

      Miksi teit niinkuin teit? Miksi kielsit tunteesi minua kohtaan. Miksi et halunnut että tiedän oikeasti mitä tunnet. Etkö
      Ikävä
      64
      1275
    7. Seksuaalinen ahdistelu, naisten vähättely ja törkeä käytös naisia kohtaan kukkii rakennustyömailla

      Tällainen lienee ihan tavallisista kaikilla "äijävaltaisilla" työpaikoilla. Kaikki miesvaltaiset alat eivät ole toksise
      Maailman menoa
      125
      1205
    8. Miten Yxäri iskettiin?

      Voisin tässä unta odotellessani kertoa, miten mieheni lähestyi minua. Tunsimme entuudestaan. Hän kyseli minulta aina j
      Sinkut
      166
      1195
    9. Kristinuskossa Isän ja Pojan ja Pyhän Hengen nimessä

      Jeesuksen kehoitus kastamiseksi Isän ja Pojan ja PH:n nimeen. Matt 28:19: "Menkää siis ja tehkää kaikki kansat minun
      Kaste
      378
      1135
    10. Rakkaalle J miehelle.

      Hitto mulla on sua ikävä. Haluisin heti nyt tulla sun syliin ja suudella sua.ja, ja ja... Hirveä ikävä.
      Ikävä
      64
      1123
    Aihe